Yapay Zeka araştırması ilk ne zaman başladı?


10

Yapay Zeka ile ilgili araştırmalar ilk ne zaman başladı? O zaman Yapay Zeka mıydı yoksa başka bir isim var mıydı?

Yanıtlar:


8

Düşünme makinelerine yapılan ilk araştırma, 30'ların, 40'ların ve 50'lerin başlarında (ör. Resmi mantık , otomata, robotlar ) yaygınlaşan fikirlerin birleşmesinden esinlenmiştir . Turing testi Alan Turing tarafından 1950'lerde önerilmiş olmasına rağmen, çalışma, 1940'larda programlanabilir dijital bilgisayarların icadında, matematiksel akıl yürütmenin soyut bir özü ile sonuçlandı. Bu fikirler, elektronik bir beyin inşa etme olasılığını ciddiye almaya başlayan çeşitli alanlardan bir avuç bilim insanından ilham aldı. Yapay zeka araştırması alanı 1956 yılında akademik bir disiplin olarak kuruldu.

Ancak yapay varlıklar kavramı yeni değildir ve akıllı robotlar ( Talos gibi ) ve yapay varlıklar ( Galatea ve Pandora gibi) fikrini içeren Hephaestus ve Pygmalion'un Yunan mitleri kadar eskidir .

Daha fazla ayrıntı için Wikipedia'daki aşağıdaki makalelere bakın:


"Yapay zeka araştırması alanı 1956'da akademik bir disiplin olarak kuruldu." En azından bu ifadeyi tartışmanız gerektiğini düşünüyorum. Neden 1956'da? O yıl ne oldu? Cevabı biliyorum, ancak sorunuzun okuyucuları bilmiyor olabilir, bu yüzden bu cevabı eklemek için bu cevabı düzenlemenizi öneririz.
nbro
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.