Yapay Zeka kavramını ilk kim kazandı?


11

Yapay Zeka kavramını ilk kim kazandı? Bu terimi ilk kez kullanan yayınlanmış bir araştırma belgesi var mı?

Yanıtlar:


12

John McCarthy (1927 - 2011) Amerikalı bir bilgisayar bilimciydi. Yapay zeka araştırmasının temellerinde öncü olan “yapay zeka” terimini icat etti . 1960'larda ve 1970'lerde erken AI araştırmalarına oldukça dahil olan (orijinal) Lisp programlama dilinin yaratıcılarından biriydi.

1955'te bu terime girdi ve 1956'da Dartmouth'da matematik öğretmeni olarak çalışırken ilk Yapay Zeka konferansını düzenledi. MIT ve Stanford'da AI laboratuvarlarını kurdu.

Günümüzün ana akım bilgisayar biliminde başka önemli kavramlar geliştirmekten sorumludur. Yani, çöp toplama (Lisp yorumlayıcısı tarafından kullanılan) geliştirdi ve ilk zaman paylaşım sistemlerini tasarladı .

Bir yan notta, McCarthy gerçekten akıllı bir makine oluşturmanın 1.8 Einstein ve Manhattan Projesinin kaynaklarının onda birini gerektireceğini tahmin etti.


0

Makine Öğrenimi 20. yüzyılın başlarında başladı, İspanyol bir mucit olan Torres y Quevedo, dijital bilgisayarların icadından sonra bir makine öğrenimi yarattı. Makine Öğreniminde Doldurma temel olarak verilerden öğrenmek için kullanılan bir bilgisayar işlemidir (Verilerden öğrenin). Veri olmadan bilgisayarlar hiçbir şey öğrenemez. Bu nedenle, makine öğrenimini öğrenmek istiyorsak, kesinlikle verilerle etkileşime girmeye devam edeceğiz. Tüm makine öğrenimi bilgileri kesinlikle verileri içerecektir. Veriler aynı olabilir, ancak en iyi sonuçları elde etmek için algoritmalar ve yaklaşımlar farklıdır. 1952'de Arthur Samuel, bir IBM bilgisayarında bir dama oyunu hazırladı. Program oyun dama kazanmak ve hafızaya hareketi kaydetmek için hareketleri öğrenebilirsiniz. o zamandan beri. makine öğrenimi giderek daha popüler

şunları okuyabilirsiniz: https://www.doc.ic.ac.uk/~jce317/history-machine-learning.html https://www.dataversity.net/a-brief-history-of-machine-learning/

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.