Mevcut AI gelişimini engelleyen temel sorunlar nelerdir?


11

Bilgisayar Mühendisliği alanında bir geçmişim var ve insan düşüncesini taklit etmek için daha iyi algoritmalar geliştirmeye çalışıyorum. (Benim favorilerimden biri, dil işleme ve karar verme sürecine uygulanan Analojik Modelleme'dir.) Bununla birlikte, ne kadar çok araştırma yaparsam yapay zekanın ne kadar karmaşık olduğunu anlarım .

Bu alanda birçok sorunla başa çıkmaya çalıştım, ancak bazen tekerleği yeniden icat ettiğimi veya zaten çözülemediği kanıtlanmış bir sorunu (yani durdurma problemi) çözmeye çalıştığımı fark ediyorum. Bu yüzden, yapay zekayı ilerletmeye yardımcı olmak için, bu alandaki ilerlememizi engelleyen mevcut engelleri daha iyi anlamak istiyorum.

Örneğin, bazı makine öğrenme algoritmalarının zaman ve mekan karmaşıklığı süper polinomdur, yani hızlı bilgisayarlarda bile programın tamamlanması biraz zaman alabilir. Yine de, bazı algoritmalar, küçük bir veri kümesiyle uğraşırken bir masaüstünde veya başka bir bilgisayarda hızlı olabilir, ancak verilerin boyutunu artırırken algoritma inatçı hale gelir.

Şu anda yapay zeka gelişimiyle karşı karşıya olan diğer sorunlar nelerdir?

Yanıtlar:


7
  1. zekanın ne olduğunu gerçekten bilmiyoruz.

  2. elimizdeki en iyi zeka modelini (insan zekası) gerçekten anlamıyoruz.

  3. insan zekasını (bir dereceye kadar) gerçekte üzerinde çalıştığı donanımdan oldukça farklı bir donanım üzerine kopyalamaya çalışıyoruz.

  4. insan beyni (en iyi zeka modelimiz) çoğunlukla bizim için bir kara kutudur ve test nesnesini öldürmeden işleyişini araştırmak / incelemek zordur. Bu elbette etik dışı ve yasadışı. Dolayısıyla beyni anlamadaki ilerleme çok yavaştır.

Bu faktörleri birleştirin ve yapay zekada ilerleme kaydetmenin neden zor olduğunu anlayabilirsiniz. Birçok yönden, karanlıkta çekim yaptığımızı iddia edebilirsiniz. Tabii ki, bazı ilerlemeler kaydettik, bu yüzden bazı şeyleri doğru yaptığımızı biliyoruz. Ancak Yapay Zeka'nın nasıl çalışması / çalışması gerektiği konusunda gerçek kapsamlı bir teori olmadan , ilerlemek için çok fazla deneme yanılma ve yinelemeye indirgeniyoruz.


3

Yapay zeka ile, belirli görevler için ayarlanmış makine öğrenimi veya uzman sistemler değil, AG (genel) I demek istediğinizi varsayıyorum.

@ Mindcrime'ın cevabına ek olarak, bazen eğitilecek numuneler tükenir ve bazen bilgisayarlar yönetilebilir zaman çizelgelerinde çalışmak için yeterli örneği işlemek için çok yavaş hale gelir. @bpachev hafızadan bahsetti, ancak yüzeyde süper bilgisayarlarımız bir insan beyni matrisini depolamak için fazlasıyla yeterli hafızaya sahip. Ama gerçek zamanlı olarak simüle etme yeteneğimiz yok. Bunu yapabildikten sonra, harici girişi de bağlamamız gerekiyor, bunun için daha fazla işlem gücü gerekiyor. Biyokimya önemli bir rol oynadığından, insan beynini tamamen simüle etmek için bu bile yeterli olmaz.

Son bir not, insan zihninin nasıl çalıştığını anlamak dışında AGI geliştirmek için çok az teşvik olacaktır. Belirli görevler için en iyi insanları bile başarabilen sınıflandırma algoritmaları, uzman sistemler, bilgi motorları vardır.


Son notunuzla ilgili olarak, insan zihnini ve insan bilişini anlamanın kendi dışında çok az değeri olduğunu ima ediyorsunuz. AGI sistemleri, önemli ölçüde beyin hasarı ve hafıza kaybı olan veya beynin mekanik uzantılarla etkileşimi olan hastaların tedavisinde yardımcı olmak için kullanılamaz mı? Gerçekten gerçek bir AGI oluşturabilirsek, insanlığı binlerce yıldır rahatsız eden ve sadece entelektüel bir arayış dışında sayısız uygulamaya sahip olacak sorulardan birini cevaplamış olacağız .
callyalater

Ancak, uzman uzman sistemlerinin AGI oluşturmak dışında bizim için çok değerli kaynaklar olduğunu kabul ediyorum.
callyalater

1
İnsan zihninin nasıl çalıştığını anlamak sadece entelektüel uğraş değildir, belirttiğiniz gibi tıbbi sonuçları da vardır. Ancak, sadece beyin hasarı ve hafıza kaybı değil, aynı zamanda psikolojik de. TSSB veya OKB'nin çözülmesinin toplum üzerinde büyük olumlu etkisi olacaktır. Öte yandan, askeri uygulamaları olacak. Bilgiyi beyninden çıkarabildiğinizde neden birisini sorgulayın, değil mi?
Cem Kalyoncu

Bu başka bir soru için harika bir konu gibi görünüyor: Gerçek bir AGI oluşturmak için etik çıkarımlar nelerdir?
callyalater

-1

Yapay zeka gelişiminin önündeki bir engel, bilgisayar belleğinin temel sınırlamalarıdır. Temel düzeyde bilgisayarlar yalnızca bitlerle çalışabilir. Bu, tanımlayabilecekleri bilgi türünü sınırlar.

DÜZENLE:

İnsan hafızasının kesin doğası ve karmaşıklığı tam olarak anlaşılamamıştır, ancak en azından insan hafızasının insanların gerçekleştirdiği görev türlerine iyi adapte olduğunu iddia ediyorum. Bu nedenle, bilgisayar belleği, teorik olarak insan belleğinin yapabileceği her şeyi temsil edebilse bile, muhtemelen böyle bir görev için verimsiz ve kötü yapılandırılmıştır.


Kanerva'nın 'Seyrek Dağıtılmış Belleği' gibi neoromorfik bellek indeksleme programları bir süredir varlığını sürdürüyor.
NietzscheanAI

1
"İnsan beyni bilgiyi kimyasallarla kodlar" ile ne demek istediğiniz konusunda daha spesifik olmalısınız. Beyindeki bilgi, nörotransmitterlerin kendileri tarafından değil, nöronlar arasındaki bağlantılardaki değişiklikler yoluyla kodlanır. Ancak sonuçta, bağlantı başına tek bir "ağırlık" değeri olarak gevşek bir şekilde modellenebilir, bu nedenle kimyasalların bilgiyi bitlerden daha karmaşık bir şekilde kodladığı fikri yanlış görünecektir.
tomzx

@tomzx Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Benim anladığım kadarıyla insan hafızası iyi anlaşılmadı, ama beynin kimyasal doğası nedeniyle hafızanın kimyasal olarak temsil edildiği. Cevabımı daha az spekülatif olacak şekilde düzenleyeceğim.
bpachev
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.