Strong-AI ve zayıf AI arasındaki fark nedir?


Yanıtlar:


32

Güçlü ve zayıf terimleri aslında işleme, optimizasyon gücü veya "güçlü AI" nın "zayıf AI" den daha güçlü olmasına yol açan herhangi bir yorum anlamına gelmez . Uygulamada rahatça tutulur, ancak terimler başka bir yerden gelir. 1980'de John Searle aşağıdaki ifadeleri icat etti:

  • AI hipotezi, güçlü biçim: Bir AI sistemi (terimin felsefi tanımında) düşünebilir ve zihin sahibi olabilir ;
  • AI hipotezi, zayıf form: Bir AI sistemi, sadece düşündüğü ve bir aklı olduğu gibi davranabilir .

Bu yüzden güçlü AI , güçlü AI hipotezini doğrulayan bir AI sistemleri için bir kısayoldur . Benzer şekilde, zayıf form için. Terimler daha sonra gelişti: güçlü AI, insanlar (zihinleri olan) kadar iyi performans gösteren AI anlamına gelir, zayıf AI ise olmayan AI anlamına gelir.

Bu tanımların sorunu, bulanık olmalarıdır. Örneğin, AlphaGo zayıf AI örneğidir, ancak Go-play standartlarına göre "güçlüdür". İnsan bebeğini kopyalayan varsayımsal bir AI, çoğu görevde "zayıf" olmakla birlikte, güçlü bir AI olacaktır.

Diğer terimler var: Alanlar arası yeterliliğe sahip (insanlar gibi) Yapay Genel İstihbarat (AGI), diğer özelliklerin yanı sıra çok çeşitli deneyimlerden (insanlar gibi) öğrenebilir. Yapay Dar İstihbarat, kendilerini önemli ölçüde iyileştirme kapasitesine sahip olmayan belli bir görev alanına bağlı sistemleri ifade eder (yine de insanüstü kabiliyetleri olabilir).

AGI'nin ötesinde, insanların fiziksel sınırlamaları olmadan, AGI'nin özelliklerine sahip bir sistemin, insan seviyesinin çok ötesinde öğreneceği ve geliştireceği fikrine dayanarak Yapay Süper Zeka'yı (ASI) buluruz.


Searle ve Çin Odası argümanı ile ilgili olarak, bir göz atın: https://www.iep.utm.edu/chineser/ .
nbro

8

"Akıl" ve "düşün" gibi terimlere dayanan felsefi tanımların aksine , gözlemlenebilirlere dayanan tanımlamalar da vardır .

Yani, Güçlü AI, kendini geliştirmesi için yeterince iyi anlayan bir AI'dır. Felsefi olarak bir insana eşdeğer olmasa da veya bir insanın yapabileceği tüm bilişsel görevleri yerine getiremiyorsa bile, bu yapay zekâ hala muazzam miktarda bir optimizasyon gücü / iyi karar verme süreci yaratabilir ve yaratılması tarihi öneme sahip olacaktır. hafifçe koyun).

Zayıf Zayıflama, aksine, kendi kendini değiştirme yeteneğine sahip olmayan veya sınırlı olan bir AI'dir. Dizüstü bilgisayarınızda çalışan bir satranç robotu insanüstü bir satranç oynama yeteneğine sahip olabilir, ancak yalnızca satranç oynayabilir ve ağırlıkları veya mimarisini ayarlayıp yavaşça düzelse de, diğer görevlere genelleştirmek için yeterince derin bir şekilde kendini değiştiremez .

Bunu düşünmenin bir başka yolu da Güçlü AI'nın kendi başına bir AI araştırmacı olduğu ve Zayıf AI'nın AI araştırmacılarının ürettiği şey olmasıdır.


1

Güçlü ve zayıf AI , AGI (yapay genel zeka) ve dar AI için eski terimlerdir . En azından bu nasıl kullanıldığını gördüm ve wikipedia katılıyorum gibi görünüyor.

Şahsen Searle'ın "zayıf ve güçlü AI" tanımını çok fazla kullandığını görmedim, ancak belki de yeni terimlere kayma kısmen ortaya çıktı, çünkü Searle sorunu başarıyla karıştı.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.