AlphaZero bir AGI örneği mi?


11

DeepMind'in arxiv.org'daki araştırma belgesinden:

Bu yazıda, AlphaZero olarak adlandırdığımız benzer ama tamamen genel bir algoritmayı satranç ve shogi oyunlarına ve Go'ya , oyunun kuralları dışında herhangi bir ek alan bilgisi olmadan, genel amaçlı bir takviye öğreniminin gösterdiğini gösteriyoruz. algoritma elde edebilirsiniz, tabula rasa, birçok zorlu alanda insanüstü performans.

Bu AlphaZero'nun AGI (Yapay Genel Zeka) örneği olduğu anlamına mı geliyor?

Yanıtlar:


11

İyi soru!

 • AlphaZero, önemli bir kilometre taşı olmasına rağmen kesinlikle bir AGI değildir :)

AlphaGo, Go oyununda güçlü olsa da , tek bir problemde veya problem türünde (Go ve diğer şanssız, mükemmel bilgi oyunları gibi) güç olarak tanımlanan dar olarak güçlüdür ("güçlü-dar AI").

 • AGI, en azından insanlar üzerinde çalışılan veya çözülen tüm problemlerde insanlar kadar güçlü olmalıdır .

AGI genellikle insan seviyelerini aşan zeka olarak tanımlanan süper zeka ile ilişkilidir .

AGI, Yapay Zeka ile aynı kabiliyete sahip tüm insan faaliyetlerini gerçekleştirebilen bir android düşünebileceğimiz için süper zeka anlamına gelmez .

Ancak teknik olarak, AlphaGo, tek bir problemde tüm insan performansını aşması nedeniyle dar bir süper zekadır.


Dar süperintelligler yoktur. Biz buna zayıf AI diyoruz :). Hiçbir insan yaşamı boyunca Microsoft Word veya Excel'in yarı optimal derlemelerini bulamaz - modern makineler bunu birkaç saat içinde yapabilir.
Quonux

@Quonux Tanıma bağlı olduğundan şüpheleniyorum. Bostrom'un süper istihbarat tanımı, Yapay Genel Zekaya kabaca benzemektedir, ancak etimolojik olarak konuşursak, kelimenin tam anlamıyla "zekanın üstünde" anlamına gelen "daha yüksek zeka" anlamına gelir. Bu temel tanım altında, "güçlü-dar AI", "dar süper-zekâ" ile eşanlamlı olabilir, çünkü "güçlü" nin orijinal tanımı AGI idi, bu yüzden AlphaGo'dan sonra akademisyenler "dar" niteleyiciyi kullanmaya başladılar.
DukeZhou

@ Bu noktada benim açımdan bir nokta, AlphaGo'nun ortaya çıkmasıyla, yapay zeka için tek bir görevde insan kabiliyetini aşan "zayıf" teriminin "güçlü-dar AI" ile yer aldığı anlaşılıyor.
DukeZhou

2

Yanlış Olabilecek Varsayımlar

Kağıdın tonunda tanımlanabilir iki varsayım vardır.

 • Tüm zihinsel zorluklar sabit kurallara sahip bir oyuna indirgenebilir.
 • Makineler insanlardan daha iyi, insanların gerçekten istediği veya ihtiyaç duyduğu şeydir.

Soruda tanımlanabilir başka bir tane daha var.

 • Genel zeka insanlarda mevcuttur 1
 • İnsanlarda varsa, bu nedenle bilgisayarlarda uygulanabilir.

Dördü de doğru olabilir, ancak dördünün hiçbiri kesin değildir.

AlphaZero'nun Verimliliği

Eğer satranç tahtasımız dolabımızdaki oyun rafındaysa, çimimiz uzundur ve çim biçme makinemiz bozulursa, bir insansı robota bağlıysa AlphaZero'nun görev sırası için kodlanmış oyun kuralları olmazdı.

 • Sahibinin talebini dinlemek,
 • Robotun kukla ustası olmayı öğrenir,
 • Tüm araçlarımızı ve yedek parçalarımızı bulmak ve tanımlamak,
 • Çim biçme makinesinin sabitlenmesi ve
 • Çim biçme makinesinin kullanıma hazır olduğunu bize bildirin.

Bu nedenle, bu senaryoda bizim için belirli bir tüketici değeri yoktur. Çok genel değil.

Çimleri zaten çalışan bir çim biçme makinesiyle biçebilse bile, bir şey kazanma yeteneğini değil, çiçek yatağının üzerinden geçmemesi için gerekli olan insanlık dışı istihbarata uyma ve sergileme yeteneğini gerektiren değer olurdu.

DeepMind'in zeki insanlarının boş arduvaz yerine Latin tabula rasa'yı seçmeleri dikkat çekicidir, ancak üç oyunu sadece kodlanmış kurallarla ve oyun olarak girdi olarak iyi oynamayı öğrenebilen bir öğrenme programı oluşturmak kadar etkileyici değildir.

Bu oyun programlarını bir ürün alanında gerçekten yararlı olarak değerlendirmek için, her seferinde alıcıyı yenen yazılım satın alma konusundaki sürekli ilgiye güvenilemez. Yapay zeka ürünlerinin uygulanabilir olması için, öğrenme özellikleri, bir oyunun sabit kurallarından çok daha geniş ve esnek bir alan bilgisi gerektiren, halk dilinde sağduyu olarak adlandırılan şeyi yapabilmelidir. Oyun oynamayı kazanmada kilometre taşlarını başarmış birçok araştırmacının bu yönde ilerlediğini tahmin edebiliriz. Onlar da araştırma çıktılarının sonunda ürün haline getirilmesi veya satın alınabilir bir SaaS teklifine yol açması gerektiğini biliyorlar.

Alanın dışındaki kişiler için etkileyici olan şey, bu ilerlemelerin veri merkezi alanında, kanseri veya uçukları iyileştirmek veya diyabet veya Alzheimer'ı tersine çevirmek için iyileştirici gen terapileri oluşturmak için yönlendirilebiliyor olması. O zaman araştırmacıları bize, banyoyu temizlemek için bir robot kukla ustası olabilecek bir indirme sağlamadığımız için affedebiliriz. Makalede, AlphaZero'nun "birçok zorlu alanda insanüstü performans" sergilediğini yeterince gösterdiği açık değildir.

Yaptıkları şey hala etkileyici ve başkalarının da ilerleme kaydettiği çizgi boyunca. Çok azımız, bu genel oyun öğrenme programlarının hızlı öğrenemeyeceği ve birkaç oyun örneğinde bizi yenmeyeceği bir oyun icat etmeye cesaret edeceğiz.

Perspektifte Görüntülenen Gelişmeler

Kesinlikle aritmetik, posta sıralama ve şimdi oyun oynamada, insanlığın icatları araçlarının yokluğunda çıplak insanın yeteneklerini genişletir. Bu ilerleme, bilgisayar sistemlerini sıkıca bir aletin alanına yerleştirir. Bir arka çapa da bir şekilde insanüstü. Bir kilometre olmadan bir boru döşemeye çalışın.

Tersine, insanlık bilgisayarlar için sağlık hizmeti sağlayıcısının rolünü oynar. Hastalanırlar veya başarısız olurlarsa, virüslerini ve solucanlarını atmak veya başarısız parçalarını değiştirmek zorunda kalırız. Aksi takdirde evlerimiz ve işlerimiz kargaşaya girer.

Teknoloji, her şeyde olduğu gibi, perspektifte görülmelidir.

İnsanların oyunlarla daha az büyülenmeleri ve birbirlerini yenmeleri ve yeni icat ettiği araçlarıyla sosyal ve ekonomik problemleri çözmeye ve bunu yeni problemler yaratmaya veya davet etmeyecek bir şekilde yapmaya yönelik işbirlikçi sosyal davranışlara daha fazla odaklanmaları akıllıca olacaktır. yeni vahşetler.


Dipnotlar

Genel zeka olarak tanımlanan şeyin insanlarda var olduğu, aksine delillere dayanarak tartışmalıdır. Birçoğu bu stratejileri ve eğilimleri insan zekasının sınırlarının kanıtı olarak gösterecektir.

 • Barış stratejisi olarak nükleer caydırıcılık
 • Sonlu, kritik doğal enerji kaynaklarının tüketiminde tam bir denetim eksikliği
 • Global olarak bağımlılık modellerinin yoğunluğunu sürekli artırmak
 • Yeryüzünde altıncı kitlesel yok oluşa neden olmak

Düzenleme için teşekkürler, cevabın teknik bölümlerine daha fazla odaklanarak bu şekilde (en azından benim için) daha iyidir. Bir AGI'nın ne kadar mükemmel rasyonel veya yüksek performans göstermesi gerektiği konusunda belki de farklı bir soru vardır. Benzer şekilde, insanı tutmak için hangi bireysel veya grup davranışı standartlarını istiyoruz - soru özellikle yapay zekâlarla karşılaştırmayla ilgili olmadıkça bu site için geçerli olmaz.
Neil Slater
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.