Telefonumu rootladım. Şimdi ne olacak? Kökünden ne kazanırım?


302

Bu, telefonlarını henüz yeni kuranlar tarafından yaygın bir sorudur. Hangi uygulamaları, ROM'ları, avantajları vb. Kökten alıyorum? Şimdi ne yapmalıyım?

Yanıtlar:


263

Kök Gerektiren Şeyler

Kök Dosya Kaşifleri

/system/Dizin-okuma dizininizi yeniden düzenleyebilirsiniz; bu, sevmediğiniz ve benzeri sevdiğiniz taşıyıcıları silen uygulamaları kaldırmanıza izin verir . Kök dosya araştırmacıları, telefonunuzda /data/normal şekilde korunan tüm klasörleri görüntülemenize izin verebilir .

Yama Uygulamaları

Kök erişimiyle, işlevlere özel erişim sağlamak veya bazı uygulamalar için kişisel korumayı kaldırmak için diğer uygulamaları yama edebilirsiniz.

 • Özgürlük - iAP (Uygulama İçi Satın Alma) ücretsiz alın! Gerçek para olmadan elmas, yakut ve Pro kilidini satın alın. Not: Ülkenize / bölgenize bağlı olarak yasal kısıtlamalar geçerli olabilir.
 • Lucky Patcher - Google Play Servisleri gerektirmeyen uygulamaları takip eder / daha fazla reklam göstermez / otomatik olarak Pro versiyon haline gelir / belirli DPI’da çalışırlar ... Lucky Patcher’la yapabileceğiniz birçok şey var ve daha önce sağlanan bir sürü yama var .

Uygulamaları Taşıma ve Kaldırma

Ayrıca / sisteme erişim, bölüm ya da yeterli alana sahipse uygulamaları ya da güncellemeleri sistem uygulamalarına / verilerden / sisteme (dikkatli!) Taşıyabileceğiniz anlamına gelir.

 • Titanium Backup - Tüm uygulamalarınızı ve verilerinizi yedekleyin. Ayrıca, sistem uygulamalarını kaldırmanıza veya dondurmanıza, yer kazanmak için uygulamaları ROM'unuza entegre etmenize, uygulamaları SD'ye taşımanıza ve daha pek çok şeye olanak sağlar.
 • apps2rom - titanyum yedeklemesinin profesyonel sürümünün yaptığı şeyleri ücretsiz yapar: uygulamaları sistem bölümüne taşımanıza olanak tanır.
 • Bloatfreezer - Sistem uygulamalarını dondurun veya kaldırın
 • Link2SD - (sistem) uygulamalarını, SD kartındaki ikinci bir bölüme taşıyın ve /systembölümdeki boş alanları boşaltın .

Uygulamaları sdcard'a taşımanın riskleri ve dezavantajları olduğunu ve yalnızca boşluk gerektiğinde yapılması gerektiğini unutmayın. Çoğu modern cihaz, fotoğraf / video / müziğin harici bir sd kartta saklanmasını sağlayarak birçok uygulama (16GB +) için yeterli belleğe sahiptir.

Tethering

Bazı cihazlarda Samsung Galaxy S gibi bir kutudan Wi-Fi bağlantısı var, bu yüzden taşıyıcı bu özellik için ücret almadıkça bu çok da önemli değil.

Ekran görüntüleri ve ekran kaydı

4.0-Ice Cream Sandwich öncesi ekran görüntüleri için kök gereklidir. Çoğu lolipop ön kayıt cihazı da kök gerektirir.

Yedekler

 • Titanium Backup - Tüm uygulamalarınızı ve verilerinizi yedekleyin. Ayrıca, sistem uygulamalarını kaldırmanıza, yerden tasarruf etmek için güncelleştirmeleri ROM'unuza entegre etmenize olanak tanır.
 • ClockworkMod Recovery (ROM Manager) - Genellikle ROM Manager üzerinden kurmak için root gerektirir. ROM'unuz da dahil olmak üzere tüm cihazı yedeklemenizi ve yeni ROM'ları ve diğer gelişmiş görevleri başlatmanızı sağlar.

Tam bir nandroid yedeği aldığını iddia eden birçok uygulama var.

Uygulama / Ağ Kontrolü

 • AdFree - Ana bilgisayar dosyasını değiştirerek reklamları kaldırır (yani hem uygulamalardaki hem de tarayıcıdaki reklamlar)

 • Adaway - Ayrıca uygulama içi ekleri engeller.

 • Droid Wall - Güvenlik duvarı uygulaması. Hatta kullanmadığınızda tüm verilerinizi kullanan bir uygulamanız var mı? Bununla bloke et!

 • Orbot - Tor uygulaması
 • Önbellek Mate - Tüm uygulamaların önbelleğini temizle
 • Droid VNC Sunucusu - Telefonunuza VNC ile bağlanın
 • LBE Security Master - Uygulamadan izinleri seçerek iptal et
 • Düğme Kurtarıcı - Fiziksel bir düğme arızasını gidermek için ekran düğmesi eklemenize yardımcı olur.
 • ClockSync - cihazın zamanını önceden tanımlanmış birkaç atom saati ile otomatik olarak senkronize etmek için.

Xposed Çerçeve

Xposed çerçevesi, gelişmiş ince ayar işlevselliğine sahip uygulamaların yüklenmesine izin verir.

 • GravityBox (Android 4.2 4.4 5.0 5.1 6.0 için ) - Birçok sistem tweaks sağlayan bir uygulama.
 • XInstaller - Paket Yükleyici için çeşitli tweaks.
 • XHangouts - Google Hangout'ların geliştirilmiş sürümü.
 • XWhatsApp - Popüler whatsapp habercisi için Mod.
 • XPrivacy - Finegrained uygulama kontrolü.

CPU Kontrolü

 • SetCPU - Telefonun işlemci hızını kontrol edebilir, profilleri de ayarlayabilir. Koşullara bağlı olarak underclock yapmayı sağlar, örn. Ekran kapatıldığında 125mhz'ye kadar underclock. Performansı etkilemeden (aslında uygulamaları / telefonu kullanırken) pil ömrünü önemli ölçüde artırır veya overclock ile performansı artırabilir.
 • Overclock Widget - SetCPU'ya benzer ancak daha az işlevseldir

Takas dosyası / bölümünü etkinleştir

Gelişmiş ve Çeşitli

 • ROM Yöneticisi - ClockworkMod Recovery ile yeni ROM'ları yüklemeyi kolaylaştırır ve tüm cihazınızı (ROM + uygulamaları + verileri) ve diğer gelişmiş görevleri yedeklemenizi sağlar.
 • Hızlı Önyükleme - Kurtarmaya veya önyükleyici / İndirme Moduna yeniden başlamanıza izin verir.
 • LED Hack - Telefondaki LED'i devre dışı bırakın (artık Android Market'te mevcut değildir)
 • Gecikme düzeltmeleri - Telefonunuzu hızlandırmak veya telefonunuzun geçici olarak duraklatılması / donmasıyla ilgili sorunları önlemek için çeşitli ayarlamalar ve dosya sistemi değişiklikleri. Bunlar, özellikle bir RFS dosya sistemi kullanan bazı Samsung telefonlarında kullanışlıdır. Voodoo gibi bir Ext4 gecikmesi önerilir, ancak RyanZA'nın One Click Lag Fix'i gibi Ext2 gecikmeleri de vardır; bunlar ayrıca gelişmiş bellek, Wi-Fi ve disk zamanlama seçeneklerini değiştirmenize olanak tanır.
 • TRIM - Bazı eski çekirdeklerde TRIM yoktur.
 • StickMount - USB flash sürücüleri, klavyeleri ve fareyi USB OTG kablosu ile otomatik olarak monte edin .
 • BusyBox - Terminal emülatörlerinin linux gibi hissetmelerini sağlar.
 • Sideloading uygulamaları. Çoğu operatör / telefon bu seçeneğe izin verir, ancak AT&T buna izin vermez.

ROM'lar

Yeni ROM'ların yanıp sönmesi için kök gerekli olmasa da, bunu kolaylaştıran birçok uygulama kök gerektirir.

CyanogenMod , birçok insanın telefonuna koyduğu çok popüler bir rom. ROM Manager uygulaması ile kurulumu da kolaydır . Önce Clockwork kurtarmasını kurun. Sonra herhangi bir rom yanıp sönmeden önce bir yedekleme çalıştırın.

Ayrıca "Cihazım için stok veya özel ROM'ları nerede bulabilirim" veya diğer özel romlar için XDA forumlarına göz atın. Çoğu cihazın ROM'ların gönderildiği belirli bir "Android Geliştirme" alt forumu vardır.

Herhangi bir rom veya mod kurmadan önce daima bir nandroid yedeklemesi yapın! ROM'u yüklemeden veya yükseltmeden önce, telefonunuzdaki tüm verileri ve önbelleği silmeniz de gerekebilir.

Özel Çekirdekler

Popüler bir çekirdek kümesi, ChevyNo1 tarafından sağlananlar . Bunları ROM Yöneticisinin premium sürümünden de indirebilirsiniz. Bu çekirdekleri kullanmadan önce bir nandroid (ClockworkMod) yedeklemesi yapın! Ayrıca, bu çekirdeklerden en iyi şekilde yararlanmak için SetCPU'yu edinmek isteyeceksiniz.

Düşük voltajlı çekirdeklerle en düşük hızda başlayın ve 1.2GHz'e kadar çalışın. Telefonunuz 1.2GHz aralığına kadar kararlıysa, o zaman aşırı düşük voltajlı çekirdeklerin bazılarını deneyin. Eğer kuvveti kapatmaya başlarsanız, düşük gerilimli bir çekirdeğe geri dönün.

Temel olarak, her telefon (aynı telefon markası / modelinde), işlemciler arasındaki üretim farkları nedeniyle hangi çekirdeğin kullanabileceği ile değişir. Bu yüzden ultra düşük voltajlı çekirdekler çalıştırabilen bir Motorola Droid'im olabilir ve sizinkiler bunları çalıştıramayabilir. Bu telefonlar mutlaka böyle çalışacak şekilde tasarlanmamıştı.


10
Ohhh, VNC Sunucusu beni ciddiye alıyor, telefonumu kökten düşünmemi sağlıyor!
Evan

6
Komutu Terminal Emulatorile unuttun su..
Android Quesito

Özel wifi ağlarına katılma özelliğini de ekleyebilirsiniz.
Hamish Downer,

1
Orada wifi adb (wifi üzerinden uygulamaları itmek ve hata ayıklama sağlar). Ayrıca, Titanyum Yedeklemenin başka bir faydası var. Herhangi bir nedenden ötürü, yeni bir uygulama sürümü mevcut önemli işlevleri kaldırırsa veya bir reklamın aldığı alanı artırırsa, Titanyum Yedekleme, söz konusu uygulamanın önceki sürümüne geri dönmenize olanak tanır. Ve bazen köklenme, desteklenmeyen özellikler yüklemek için mükemmeldir (örneğin, Not 1 başlangıçta NFC için destek vermedi, ancak bunun için yonga olmasına rağmen ve birkaç yıl önce, çok az sayıda resmi ROM, Netflix'i destekledi, vb.).
Stephan Branczyk

1
Altyazılar, uygulamaların ve bağlantıların kısa açıklaması nedeniyle iyi bir cevap
Jasser

48

Birkaç kelimeyle, bir Android sistemini köklendirmek, üretici tarafından uygulanan sınırlamaları aşmak anlamına gelir. İnsanlar farklı nedenlerden dolayı bunu isteyebilir, ancak asıl olan özgürlüktür . Telsiz bir telefona sahip olmak, cihazınız üzerinde tüm kontrolü elinizde bulundurduğunuz anlamına gelir.

İnsanların kök telefonlarının asıl sebebi özel bir ROM kurmak . Özel ROM'lar, sdcard'a uygulama yüklemek veya ekran görüntüsü almak gibi, üretici ROM'larında bulunmayan performans ve özel özelliklerdeki gelişmelerle bilinir . Özel ROM'lar, üreticileri tarafından bırakılan cihazlar için de bir sistem güncelleme alternatifi olabilir. Örnek olarak, popüler ROM'ların bir incelemesini burada görebilirsiniz .

Rooting Android ayrıca, kullanıcının gizliliğini ihlal edenlerin yanı sıra kullanmadığınız veya istemediğiniz hisse senedi uygulamalarını da kaldırmanıza olanak tanır (bkz. CarrierIQ ). Bunu yapmanın başka bir temel nedeni, dahili depolama alanında daha fazla alan kazanmaktır.

Köklü bir cihaz, kök erişimi gerektiren hemen hemen her uygulamayı yüklemenizi sağlar. Bu uygulamalar genellikle bu imtiyaz olmadan mümkün olmayan bir şeyi yapmayı amaçlar. Önceki yanıtta pek çok yararlı uygulama gösterildi, ancak Google Play'de daha pek çok şey bulabilirsiniz. Burada iyi uygulamaların bir listesini bulabilirsiniz .


6

Google, izin verilen sistem hizmetlerini iyileştirerek köklenme ihtiyacını azaltmaya çalışıyor. Günümüzde ekran görüntüleri, ekran kaydı ve bağlama tipik olarak kök gerektirmiyor.

 • Varsayılan uygulamaları kaldırmak ve / veya yedeklemek için.
 • Dosyaları ve uygulamaları kısıtlama olmadan taşımak.

  • Bir kök gezgini ile her yere kopyala / yapıştır / unzip.
  • Yer kazanmak ve fabrika sıfırlamalarından korumak için uygulamaları /databölümünüzden bölümlere entegre edin / taşıyın /system.
  • Reklamları engellemek için sistem ana bilgisayarlarınızı düzenleyin (adaway). Favori uygulamanız için başlatıcı bir simge eklemek üzere simge kaynak dosyanızı (txt) düzenleyin. Vb.
 • Daha fazla güçle programları çalıştırmak için:

  • Daha fazla Tasker işlevi
  • Greenify gibi uygulamalarla daha iyi güç yönetimi.
  • Xposed ile herhangi bir uygulamaya veya kaynağa bağlanın.
   • Ricing (yerçekimi kutusu)
   • Youtube (veya diğer popüler-) uygulamalara resmi olmayan özellikler ekleme.
   • Xprivacy ile ince taneli uygulama izin yönetimi.
  • Ne kadar yer kapladığını görmek için dosya sistemlerinizi monte etmek (yeniden) veya tüm bölüm dosyalarını taramak gibi komut satırı yardımcı programlarını (meşgul kutusu) çalıştırın.
  • Ters bağlantı (laptop veya masaüstü bilgisayarımı usb veya wifi üzerinden kullanın)
  • CPU performans politikalarını değiştirin.
  • Çevrimiçi olarak yeni bir görüntünün depoya yanıp sönmesi veya tam yedekleme yapılması. Kök olmayan yol kurtarma / fastboot yöntemlerini içerir.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.