Sürekli şarj Android cep telefonuma zarar veriyor mu?


276

Tamamen şarj olduktan sonra bir süre sonra telefonumun şarj bağlantısını kesiyorum, çünkü yapmazsam pilin zaman içinde kapasitesini kaybedebileceğinden korkuyorum. Bununla birlikte, modern elektronik cihazların bu tür senaryoyu kullanabilmesi ve pili dolduğunda pili şarj etmeyi bırakması gerektiğine inanıyorum. Bu, modern Android telefonlar için geçerli midir? Yoksa sürekli bağlantım kesilmeye mi devam etmem gerekiyor?


2
Sürekli olarak şarj cihazına bağlı olarak bir cep telefonu bırakırsanız, günde 24 saat, yılda 365 gün, pilde fazladan aşınma ve yıpranma meydana gelir. Normal üç yıl sonra tükenmek yerine, pil yalnızca iki yıl sonra tükenebilir. Pil tükendiğinde, artık fazla enerji tutmaz. Muhtemelen değiştirmek isteyeceksiniz.
unutulmaz

(Bataryayı birkaç yıl sonra değiştirdiğinizde, küçük çevrimiçi satıcılar tarafından satılan güvensiz sahte bataryalardan kaçının. Pek çok sahte batarya, gerçek bataryalardan ayırt edilemez. Bunun yerine, 25 - 50 ABD Doları harcayın. üreticisi veya Lenmar gibi saygın bir satış sonrası pil üreticisi tarafından .Pili güvenilir bir satıcıdan satın alın. Amerika'da, Best Buy güvenilir bir satıcıdır.)
unutulmaz

Yanıtlar:


235

Njd'nin belirttiği gibi, çoğu cep telefonu pili şimdi Lityum İyon.

Sabit şarj zarar veremezler de, benziyor dijital devreleri doğru kalibre böylece periyodik olarak tüm yol aşağı pili çalıştırmak isteyebilirsiniz :

Lityum-iyon, performansın bozulması bakımından hafızasız olsa da, yakıt göstergeli bataryalar, mühendislerin "dijital hafıza" olarak adlandırdıklarını gösterir. Sonraki şarjlarla kısa deşarjlar, yakıt göstergesini akünün şarj durumuna senkronize etmek için gerekli periyodik kalibrasyonu sağlamaz. Kasıtlı olarak tamamen boşalma ve her 30 şarjda şarj etme bu sorunu düzeltir. Bataryanın ekipmandaki kesme noktasına kadar bitmesine izin vermek bunu yapacaktır. Yok sayılırsa, yakıt göstergesi giderek daha az doğru hale gelecektir.

Pil ömrü gelince, sıcaklık görünüşte bir etkendir - ortam ne kadar sıcak olursa, zaman içindeki kapasite kaybı o kadar fazla olur. Ve pilin% 100 şarjda saklanması, Lityum İyon piller için sağlığa zararlı değildir!

Büyük Lityum İyon pil seti burada kullanım ipuçlarını kullanır: http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm

  • Sık sık tam deşarjdan kaçının çünkü bu, aküye ilave baskı uygular. Sık şarjlı olan birçok kısmi boşalma, lityum iyon için bir tane derin olandan daha iyidir. Kısmen şarj edilmiş bir lityum iyonun yeniden şarj edilmesi zarara yol açmaz, çünkü hafıza yoktur. (Bu bağlamda, lityum-iyon nikel bazlı pillerden farklıdır.) Bir dizüstü bilgisayardaki kısa pil ömrü, çoğunlukla şarj / deşarj düzenlerinden ziyade ısıdan kaynaklanır.

  • Yakıt göstergeli piller (dizüstü bilgisayarlar) her 30 şarjda bir kasıtlı bir tam deşarj uygulanarak kalibre edilmelidir. Paketin ekipmanın içinde aşağı doğru indirilmesi bunu yapar. Yok sayılırsa, yakıt göstergesi giderek daha az kesinleşecek ve bazı durumlarda cihazı erken kesecektir.

  • Lityum-iyon pili serin tutun. Sıcak bir araba kullanmaktan kaçının. Uzun süreli depolama için, pili% 40 şarj seviyesinde tutun.

  • Sabit güçle çalışırken pili dizüstü bilgisayardan çıkarmayı düşünün. (Bazı dizüstü bilgisayar üreticileri, pil muhafazası içinde biriken toz ve nemden endişe duyuyorlar.)

  • Daha sonra kullanmak için yedek lityum iyon pil satın almaktan kaçının. Üretim tarihlerini dikkate alın. Gümrükleme fiyatlarında satılsa bile eski stokları satın almayın.

  • Yedek bir lityum iyon piliniz varsa, birini en sonuna kadar kullanın ve diğerini buzdolabına yerleştirerek serin tutun. Bataryayı dondurmayın. En iyi sonuçları elde etmek için pili% 40 oranında şarj edin.


7
@jeff, sizden meta dışında bir cevap görmedim, ama şunu da eklemeliyim ki, "Sürekli şarj zarar vermese de, bataryayı periyodik olarak tamamen çalıştırmak isteyebilirsiniz, böylece dijital devreler doğru şekilde kalibre edin: "iyi bir tavsiye değil. Bu, şarj devrenizde kalan şarjın küçük bir detay olduğunu gösterme konusunda bir hata varsa, pili zorlar, ancak pilinizi vurgulamak sorunlara neden olabilir.
Kortuk

1
@kortuk sorun değil, bunun için bir alıntı yaptın mı?
Jeff Atwood

14
@JeffAtwood, evet , bu sitede başka bir yerde cep telefonu şarj etme konusundaki cevabım bunu tartışıyor . Ayrıca, doğrudan bir kaynağa bağlamak için, aşağıya doğru kaydırın ve "Basit Kılavuzları" okuyun . Ayrıca, çalıştığım son başlangıçta lityum pillerle profesyonel bir kapasitede çalıştım ve bu kaynaklar bilgimin kaynağını değil, bana destek oluyor.
Kortuk

1
@JeffAtwood,% 100 doğru kalması için buna ihtiyaç duyan batarya monitörlerini gördüm, ancak batarya ömrü ile şarjın tam olarak şarj edildiğini bilmek arasında bir takas. Çoğu kişi şarjı bittiğini bilmeyi seçecektir, sadece bunun pili önemli ölçüde yaşlandırdığını insanlara not etmenizi öneririm. Yanlış değilsin, sadece bir feragatname gerektirdiğini düşünüyorum.
Kortuk

5
Asla kasıtlı olarak bir lityum iyon pili% 0'a boşaltmayın. Kullanım ömrünü kısaltır ve nadir durumlarda akünün çalışmamasına neden olur.
Sepero

60

Modern cep telefonlarının tümü, en sık kullanılan kontör şarjlarıyla en iyi şekilde çalışan lityum-iyon pilleri kullanır.

Giriş voltajını izlemek ve aşırı şarjı önlemek için devreleri vardır.

Bazı şarj cihazları ana şebekeye bağlıyken oldukça ısınır ve bu sadece enerji israfıdır; bu nedenle, cep telefonunuz tamamen şarj olduğunda şarj cihazının bağlantısını kesmek isteyebilirsiniz, ancak birkaç saat daha uzun süre şarj etmeyi bırakırsanız, bataryaya zarar vermezsiniz.


14

Tüm cihazlar dolduğunda şarjı durdurmalıdır. Bununla birlikte, üreticiye bağlı olarak şarj% 80-90'a düştüğünde şarj etmeye başlayabilirler.

Haklarım varsa, çoğu pil ciddi bir bozulma meydana gelmeden önce yaklaşık 1000 şarj döngüsü için derecelendirilmelidir. Geceleri, arabada ve işte telefonunuzu şarj ederseniz, bu yaklaşık bir yıl olacaktır. Ondan sonra gerçekten ucuz olduklarından başka bir batarya satın alabilirsiniz. Sadece çevre dostu olan pilleri atın.


2
Bir kaynak sağlayabilir misiniz? “Eğer haklarımsa” cesaret verici değil.
Mateusz Konieczny

9

Sahip olduğum telefon (OpenMoko FreeRunner) özellikle şarj cihazında mutlu bir şekilde yaşayacağına dair belgelerde; 2006 yılında yapıldı.

Telefonunuzun şarj devreleri yeterince sofistike ise, şarjı yavaşlatabilmeli ve fazla şarj etmemeli veya pili iyi durumda bırakmamalıdır.


Bu bir GTA02v5 mi yoksa v6 mı?
ott--


4

Modern elektronik cihazlar bataryayı aşırı şarj etmeyecek ve telefonun sürekli olarak fişe takılı kalması mümkün olmalıdır. Ancak bataryayı sürekli olarak yüksek şarj durumunda tutmak ve yüksek voltajda şarj etmek bataryanın bozulmasını artıracaktır. Telefon tam şarjda minimum sürede olduğunda batarya için en iyisidir.

Benim kişisel deneyimim, android telefonum SGS1'in gece boyunca tüm şarj işlemlerini gerçekleştirmesiydi, bu nedenle bu konuda çok endişelenmek akıllıca olmaz, ancak piliniz daha yeni ise, uzun süre bunun üzerinde durun.

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

Bazı taşınabilir cihazlar şarj yuvasında açık konumda durur. Cihaz üzerinden çekilen akıma parazit yük denir ve şarj döngüsünü bozabilir. Akü üreticileri şarj olurken parazit yüküne karşı tavsiyede bulunur çünkü mini çevrimleri tetikler, ancak bu her zaman önlenemez; AC ana bağlı bir dizüstü bilgisayar böyle bir durumdur. Pil 4.20V / hücreye şarj ediliyor ve ardından cihaz tarafından boşalıyor. Bataryadaki gerilme seviyesi yüksektir, çünkü döngü 4.20V / hücre eşiğinde gerçekleşir.

Operasyonel hazırlık veya bekleme modu için yapılan şarjlar genellikle akü voltajının 4.00V / hücreye düşmesine ve tam 4.20V / hücre yerine yalnızca 4.05V / hücreye şarj olmasına izin verir. Bu, gerilime bağlı stresi azaltır ve pil ömrünü uzatır.

Stresi en aza indirmek için, lityum iyon pili 4.20V / hücre tepe voltajında ​​mümkün olduğunca kısa tutun.

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

Çoğu Li-iyon 4.20V / hücreye yüklenir ve her 0.10V / hücre azalmasının çift çevrim ömrüne sahip olduğu söylenir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.