Uygulama oyun mağazasından kaldırıldığında, onu indiren herkesin telefonundan kaldırılır mı?


16

Bu sabah uyandım ve bir uygulama için eksik bir simge fark ettim. Hangi uygulamayı bilmiyorum; bu sadece bir simge ızgarasında eksik bir pozisyon. Merak etti ... Uygulama Play Store'dan kaldırıldığında, indiren herkesin telefonundan kaldırıldı mı? Otomatik güncellemenin olması hiç önemli değil ve her durumda kullanıcı verilerine ne olur? Uygulamanın kaldırılmasıyla ilgili bir e-posta bildirimi alacak mıyım?

Başka birisinin telefonumdaki uygulamalar üzerinde kaldırma gücüne sahip olabileceği endişe verici.

Telefon: Samsung Galaxy S3 SCH-I535 Android 4.4.2'yi Çalıştırma


5
Bu simge ızgarasının bir ana ekran mı yoksa tüm uygulamaların listesi mi olduğunu söylemezsiniz. Birincisi, bir uygulama güncellendiğinde kısayolun kaybolduğunu gördüm - ancak sadece ara sıra - ve o zaman (her zaman) bir bildirim almazsınız. Simge tüm uygulamalar listesinden kaybolduysa, muhtemelen kaldırılmıştır.
Chris H

Yanıtlar:


24

Genel olarak yanıt hayırdır - ancak Google, uygulamaları (yani Kötü Amaçlı Yazılım) herkesin cihazından gerektiği gibi uzaktan kaldırma yeteneğine sahiptir ve bunu yaparlarsa size bir bildirim gönderirler.

Bu, 2010 yılında bir Android Geliştiricileri blog gönderisinde Android Güvenlik Lideri Rich Cannings tarafından açıklandı :

... Kullanıcıların tehdit oluşturan kötü amaçlı bir uygulama yükledikleri durumlarda, yüklü bir uygulamayı cihazlardan uzaktan kaldırmak için teknolojiler ve süreçler de geliştirdik. Bir uygulama bu şekilde kaldırılırsa, kullanıcılar telefonlarına bir bildirim gönderilir.

Son zamanlarda, bir güvenlik araştırmacısı tarafından araştırma amaçlı olarak geliştirilen iki ücretsiz uygulamanın farkına vardık ... [a] araştırmacı bu uygulamaları Android Market'ten gönüllü olarak kaldırdıktan sonra, Android Market Hizmet Şartları uyarınca, uzak uygulamamızı kullanmaya karar verdik temizleme işlemini tamamlamak için kalan yüklü kopyalardaki kaldırma özelliği.

... tehlikeli bir uygulama, kullanıcılara daha fazla maruz kalmasını önlemek için hızlı ve ölçeklenebilir bir şekilde aktif dolaşımdan kaldırılabilir. Kullanmamayı ummamıza rağmen, gerektiğinde kullanıcıların güvenliği adına hızlı işlem yapabileceğimizi biliyoruz. ...

Bu daha sonra 2011'de 60 kötü amaçlı uygulamayı kaldırmak için kullanıldı

Salı akşamı, Android ekibi Android Market'te yayınlanan bir dizi kötü amaçlı uygulamadan haberdar edildi. Farkına varmadan birkaç dakika içinde kötü amaçlı uygulamaları belirledik ve kaldırdık. ... Ancak istismarların niteliği göz önüne alındığında, saldırgan (lar) diğer verilere erişebilir, bu yüzden kötü amaçlı bir uygulama indirenleri korumak için birkaç adım attık:

Kötü amaçlı uygulamaları Android Market'ten kaldırdık, ilişkili geliştirici hesaplarını askıya aldık ve saldırı hakkında kolluk kuvvetleriyle iletişime geçtik. Etkilenen cihazlardan kötü amaçlı uygulamaları uzaktan kaldırıyoruz. Bu uzaktan uygulama kaldırma özelliği, Android ekibinin kullanıcıları kötü amaçlı uygulamalardan korumaya yardımcı olmak için kullanabileceği birçok güvenlik kontrolünden biridir. ...


3
OP herhangi bir bildirimden bahsetmedi ve hangi uygulamanın olduğunu bilmiyor. Bu muhtemelen onlara olan şey değil mi?
ashes999

12

Sorunuza tam olarak bir cevap olmasa da, son zamanlarda bunun olduğunu gördüm ve bunun nedeni bir uygulama geliştiricisinin uygulamanın adını değiştirmesiydi. Otomatik güncelleme yaptığında eski uygulama kayboldu ve yeni uygulama yüklendi. Ancak, simge başlatıcı sayfamdan kaldırıldı ve yenisi oraya yerleştirilmedi. Neden boş bir yerim olduğunu ve yeni adın ne olduğunu anladıktan sonra, onu geri koyabiliyordum.
Biraz kafam karıştı ve sana olan da olabilirdi. Bir güncellemenin neden iki uygulamanın aynı olduğunu düşündüğünü bilmiyorum, ancak başlatıcı bunu yapmayacaktı, ancak olan buydu.


4
Başlatıcının neden aynı uygulamanın iki sürümünü farklı ele alacağına ilişkin olarak: güncelleyici uygulamanın paket adını kontrol ederken (örneğin, com.facebook.orca), başlatıcı ise uygulamanın android'in niyet bildiriminde bildirilen tüm simgeleri görüntüler .intent.category.LAUNCHER ... böylece bir uygulama birden çok simgeye sahip olabilir ve bir sürümden diğerine geçebilir.
LS97

6

Hayır, otomatik olarak kaldırılmaz. Aslında, yüklediğimden beri Play Store'dan kaldırılmış birkaç uygulama kullanıyorum.


6
Sadece Matthew'in cihazı olmadığını doğrulamak için: Ben de. Aslında birden fazla cihazda.
Izzy
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.