Android'de varsayılan ekran yönü nasıl belirlenir?


11

Android telefonlarda, yönlendirme varsayılan olarak dikeydir. Otomatik döndürmeyi devre dışı bıraktığınızda, ekran her zaman dikey modda kalır.

Android tabletlerde, yönlendirme varsayılan olarak yataydır. Otomatik döndürmeyi devre dışı bıraktığınızda, ekran her zaman yatay modda kalır.

Görünüşe göre tabletler yanlara uzanırken kullanılmak üzere tasarlanmamıştı. Bunu yaptığımda, tabletin dikey modda kalmasını sağlamanın bir yolu yoktur - otomatik döndürme ile veya otomatik döndürme olmadan ekran yatay olarak sıkışmıştır.

Yerçekimini değiştirmek benim için oldukça zor olduğundan, tabletimi varsayılan olarak portre moduna geçirip kesemeyeceğimi anlamaya çalışıyorum. Sorum şu, bu nerede ayarlanacaktı? Yönünü değiştirmeye zorlayabilecek hiçbir uygulama bulamadığım için, bunun işletim sisteminde derin ve erişilemez bir yere gömülü olduğu izlenimini edindim. Bu muhtemelen özellikler dosyasında bir yerde mi? Donanımın derinliklerine gömülü mü? Nereden bakmaya başlayabilirim?

Benim özel tabletim bir Notion Ink Adam Koşu BeastyRom 2.2.1 + Clemsyn

düzenleme: ayrıca burada sordu: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=14315083#post14315083

Yanıtlar:


11

Akselerometre dönüşünü devre dışı bırakarak ve sistem ayarları veritabanında kullanıcı dönüşünü ayarlayarak varsayılan ekran yönünü geçersiz kılmak mümkündür. Bunu yapabilmek için telefon / tablet köklendirilmelidir. Değişiklik telefon / tablet yeniden başlatıldıktan sonra uygulanır.

Konsolda:

su
sqlite3 /data/data/com.android.providers.settings/databases/settings.db
insert into system (name,value) values('accelerometer_rotation',0);
insert into system (name,value) values('user_rotation',1);
.exit
  • kullanıcı_rotasyonu 0 -> ROTATION_0
  • kullanıcı_rotasyonu 1 -> ROTATION_180
  • kullanıcı_rotasyonu 2 -> ROTATION_270
  • kullanıcı_rotasyonu 3 -> ROTATION_90

Daha fazla bilgi için http://developer.android.com/reference/android/provider/Settings.System.html#USER_ROTATION adresine bakın.


1
Telefonu / tableti köklendirmek yerine, bu ayarları kalıcı olarak değiştiren bir uygulama yazabilirsiniz. <uses-permission android:name="android.permission.WRITE_SETTINGS" />Manifest'e gerekli izni vermek için ekleyin ve kodda Settings.System.putInt(this.contentResolver, Settings.System.ACCELEROMETER_ROTATION, 0);otomatik döndürmeyi devre dışı bırakmak ve Settings.System.putInt(this.contentResolver, Settings.System.USER_ROTATION, Surface.ROTATION_0);telefonun yeni varsayılan ekran döndürmesini ayarlamak için çalıştırın .
Sam

can't find sqlite3, bir fikrim var ?
Muhammed Refaat

@Sam woooow senin yol sadece harika ve tamamen benimle çalıştı
Muhammed Refaat

1
@MuhammedRefaat, aslında bu yaklaşımda bir kusur keşfettim: telefon ayarları arayüzü üzerinden otomatik döndürme ayarını etkinleştirme ve devre dışı bırakma aslında USER_ROTATIONdeğeri sıfırlar .
Sam

@Sam evet bu doğru ve gerçekten harika bir ipucu
Muhammed Refaat

1

ADW gibi özel bir ev başlatıcısı kullanabilirsiniz -

İstediğiniz yönlendirmeyi belirlemenizi sağlayan ADWSettings> Kullanıcı Arabirimi Ayarları> Ekran Tercihleri> Ev Yönüne gidin.

Bunun dışında im imkansız olduğundan emin değilim

Sadece başka bir şey Özel ROM olabilir


2
başlatıcı için ev yönünü ayarlar. Bir uygulamaya başladığımda manzara moduna geçiyor
fostandy

1

auto-rotateAyar sadece otomatik, olmasıdır. Devre dışı bırakıldığında, cihaz her zaman tek bir ekran yönü kullanmaz, ancak bir uygulama girilirken, uygulama kapatılana kadar etkin olan yönü kullanır. En azından, bu telefonlar için trite, tabletler ile çok az deneyimim var, ama aynı olacağını umuyorum. Öyleyse, uygulamayı başlattığınızda tabletin dikey olduğundan emin olun ve iyi olacaksınız.


benim için durum böyle değil. Etkinleştirdikten auto-rotatesonra dikey modda olacak şekilde yönlendirirsem, bir uygulama girin, ardından devre dışı bırakın, auto-rotatetabletim manzaraya geri döner.
fostandy

devre dışı bırakırsanız auto-rotate, tableti yatay olarak tutar ve bir uygulama başlatırsanız ne olur ?
jlehenbauer

başlatıcım yatay modda
yöneliyor

aynı şeyi yapar, ancak dikey modda dikey olarak başlatırsanız ne olur? başlatıcı ve uygulama nasıl tepki verir?
jlehenbauer

Yapamıyorum - auto-rotatetabletimi devre dışı bıraktığımda manzara moduna giriyor. Uygulamaları dikey modda başlatmak için otomatik döndürmeyi etkinleştirmem gerekiyor (ilk
yorumuma

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.