Telefonunuzu satarken, tüm kişisel verilerin kaldırıldığından emin olmak için hangi adımlar atılmalıdır?


20

Samsung Galaxy S4 cihazımdan kurtuluyorum ve özel bilgilerin telefondan silindiğinden emin olmak için hangi adımları atmam gerektiğini bilmek istiyorum. SD kartı çıkardım ve tüm galeri dosyalarını ve müziği sildim. Telefonun olabildiğince steril olduğundan emin olmak için başka hangi adımları atabilirim?


2
Bu yığın değiş tokuşunda Dropbox'ın düzgün bir şekilde devre dışı bırakılması gerektiğini bulduk, aksi takdirde bağlı bir cihaz yeniden senkronize edilecek. Bu sorunun cevaplarına bakın .
wbogacz


Çocuklar size depolamanın üstüne yazmalarını söylüyor, android hakkında bilmiyorum ama PC'ler ve sabit diskler hakkında bilgim var, ücretsiz ve ticari olarak herkes için mevcut olan birçok araçla veri kurtarma işlemi yaptım. ve 5 yıl önce bilgileri izleyebiliyorum, bu yüzden üzerine yazma işleminin işe yarayacağından şüpheliyim, bu yüzden bile rahatsız etmeyeceğim. biri veri kurtarma işlemini nasıl yapacağını bilir ya da yapmaz ve eğer yaparsa, sürücüyü fiziksel olarak yok etmedikçe
yakalanırsınız

Yanıtlar:


18

SD Kartı ve SIM Kartı çıkarın ve ardından Fabrika Ayarlarına Dönün.

Cihazınız tam disk şifrelemesi kullanmıyorsa ve verilerinizi kurtarmak için gelişmiş adli araçlar kullanan birinden endişeleniyorsanız, dahili depolama alanının üzerine rastgele veriler yazmak isteyebilirsiniz. Bunu, tüm boş alanı dolduran rasgele verileri içeren bir dosya oluşturarak yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra başka bir fabrika ayarlarına sıfırlama yapın.

Cihazınızı yanıp söndüyseniz ve / veya köklendirdiyseniz, bir stok ROM'u flaş etmek ve varsayılan önyükleme yükleyicisini geri yüklemek istersiniz.


1
Kurtarmak için gereken araçlar pek "gelişmiş" değildir. Cihazınızda tam disk şifrelemesi yoksa, bootloader hariç dahili depolama biriminin tüm bölümlerini tamamen silmeniz, ardından stok 'ROM'u yeniden yüklemeniz gerekir, ancak bunu bozarsanız cihazı tuğlalayabilirsiniz. Bunu yapmak için güvenebileceğiniz bir profesyonel olmak, cihazın değerinden çok daha pahalıya mal olacak, bu yüzden dürüst olmak gerekirse, gizlilik bilincine sahip uzman olmayanların sadece onları satmak yerine kullanılmış cihazları yok etmelerini öneriyorum ...: - (
R.

Örneğin, bu araç çok fazla veri kurtaracak ve yapmanız gereken tek şey Linux / ARM için derlemek ve cihazı köklendirmek
R ..

6

Telefonunuzu örneğin Google'dan (özellikle Google Play), Facebook, Dropbox vb. Kaydından çıkardığınızdan emin olun.

Telefonu şifreleyin, isteğe bağlı olarak kullanılabilir tüm disk alanını 1 dolduran rastgele verilerle dolu bir dosya oluşturun , ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. İstediğiniz kadar tekrarlayın.

1 dd if=/dev/urandom of=random.txt bs=1G count=2 , 1Gancak çok fazla alan kaldı ( kredi )


1
Bunun yeterli olduğundan şüpheliyim; kişisel bilgiler sadece boş (silinmiş) alanda değil, aynı zamanda düzgün bir şekilde silinmeyen dosyalarda da saklanabilir.
R ..

Disk alanını böyle rastgele verilerle doldurmak bile işe yarar mı? Telefonlarda kullanılan bellek türü genellikle aşınma dengelemesi kullanmaz mı? (Örn. SSD'ye benzer mi?) Bu yüzden disk dolu olsa bile üzerine yazılmamış sektörler olabilir.
Ajedi32

@ Ajedi32 (özellikle çoklu yazma döngülerinde) çoğu verinin üzerine yazılacağını varsayıyorum. Uzman araçlar olmadan, tüm sektörleri yazmaya ve silinmeye zorlamak muhtemelen imkansızdır.

@JoshHolland Artık Google'dan (özellikle Google Play) bir cihazın kaydını silmek mümkün müdür? Öyleyse nasıl?
RockPaperLizard

1
@RockPaperLizard Web arayüzü ayarları altında olduğunu düşündüm, ama görünüşe göre yapamazsınız.

0

En iyi seçeneğiniz, bir fabrika görüntüsünü flaş etmektir, belki de aşina değilseniz daha göz korkutucu bir görevdir. Bununla birlikte, resimler ve talimatlar veya elbette YouTube için sammobile.com adresine bakın.

Teorik olarak, Android ile fabrika ayarlarına sıfırlama verileri geride bırakma eğiliminde olabilir: Ars makalesi

Sistem görüntüsü ile, cihazdaki tüm bölümleri etkili bir şekilde yeniden yazar ve temiz bırakır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.