Android cihazımı nasıl rootlarım?


476

Bu, telefonlarını kullanmak isteyenler tarafından sorulan genel bir sorudur. Android cihazımı tam olarak nasıl root edebilirim? İlgili riskler var mı?


21
Ocak 2012'den itibaren "Kök nasıl?" cihaz başına soru. Sadece [köklenme] ve cihazınızı arayın ya da aşağıdaki dizine bakın. Soru henüz mevcut değilse, bir tane oluşturun ve bu dizine ekleyin.
Akış

Köklemenin Android versiyonuyla bir ilgisi var mı? Farklı sürümlerde aynı cihazda farklı köklendirme yöntemleri var mı?
ona056

3
Muhtemelen @0566, evet. Çünkü üretici, geliştiricilerin sapma yapmak için kullandıkları güvenlik açıklarını çözebildi.
Bryan Denny

Yanıtlar:


427

YASAL UYARI: CİHAZINIZI KÖKMEK, TAŞIYICI VE ÜRETİCİ ARASINDAKİ GARANTİSİNİZİ muhtemelen geçersiz kılar. HİÇBİR TAVSİYE ETKİSİ İÇİN ARIZA KABUL ETMİYORUZ, DAHA FAZLA OKUYUN. BURADA DRAGONS OLUN .


Sorular?

Köklenmeden önce bununla ilgili bazı sorularınız olabilir. Neyse ki, zaten cevaplandılar! Aşağıdaki kullanışlı listeye bakın:

Nasıl kök yaparım?

Tüm aygıtları çalıştıracak bilinen bir yöntem olmadığını ve belirtilen herhangi bir program veya yöntemin gerçekten işe yarayacağının garantisi yoktur. Bunun nedeni oyunda çok sayıda değişken olması ve cihazın OEM'lerinin süreci kolaylaştırmak için hiçbir teşviki bulunmamasıdır.

Son bir uyarı: Sizin garantiler verebilir hükümsüz cihazınızı berbat edebilir ve aynı zamanda diğer yan etkiler olabilir. Risk almak istemiyorsanız, şimdi durun. Yaptıklarınızdan emin değilseniz, lütfen rehberlerden sapmayın ve dikkatlice okuyun.

Cihazınızı rootlamanın en kolay yolu, çoğu daha popüler cihazlar için geliştirilmiş olan "tek tıklamayla" yöntemlerdir. Örnek olarak .apkcihazınızda çalıştırabileceğiniz uygulamalar ( dosyalar) veya cihazı USB'ye bağlarken bir bilgisayarda çalıştırmanız gereken yazılımlar sayılabilir . Diğer yöntemler, birçok adımı veya dosyaların manuel olarak düzenlenmesini içerebilir.

Yöntemler tipik olarak modeller arasında ve hatta aynı modelin donanım yazılımı sürümleri arasında değişiklik gösterir. Köklendirme yönteminizin aşağıdakilerle uyumlu olup olmadığını kontrol edin:

  • Cihazınızın model / markası (örneğin, Samsung Note)
  • Android versiyonunuz (ör. 4.4 KitKat vs 5.1 Lollipop)
  • Ürün yazılımı sürümünüz (örneğin, Avrupa ile ABD ve Verizon telekom sağlayıcısı)
  • Donanım versiyonunuz (örn. Antenli 32GB'lık model vs 16GB'lık model)

Köklenme Rehberleri Dizini

Bunlar, bu sitedeki belirli cihazlardan talep edilen soruların bağlantıları. Cihazınızla ilgili soru cevaplanmadıysa, bir kopyasını yayınlamayın - üzerine bir ödül önererek, bağlantıyı paylaşarak, sohbet odamızda yayınlama, vb.

akçaağaç

Amazon

Archos

Asus

HTC

Huawei

Karbonn

Lenovo

LG

Micromax

Motorola

Kuytu

OnePlus

Prestigio

Samsung

Sony

Spreadtrum

Xolo

ZTE

Diğer

Yöntemler / Uygulamalar

Cihazımı rootladım. Şimdi ne olacak?

  • Bununla ilgili başka bir sorumuz var!
  • Başka bir yönteminiz varsa veya listede olmayan bir cihazın kökünü nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, listeye eklemekten çekinmeyin! Sadece aynı formatı takip edin.

63
Aşağı oylamada yapılabilecek iyileştirmeler görürseniz, wikiyi düzenlemekten çekinmeyin :)
Bryan Denny
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.