CP ve AP nedir ve bu seçenekler ne için kullanılır?


13

Telefonum için farklı USB modları seçebileceğim bu servis menüsü var. Bir seçeneğe CP, diğerine AP denir.

Menü

CP ve AP kısaltmaları ne anlama geliyor? MTP, PTP ve ADB'yi tanıyorum. Peki CP ve AP için kullanılan seçenekler nelerdir?


Hangi Android modeli ve sürümü? Burada önemli olduğu için değil, web'de arama yapmanıza yardımcı olabilir.
Firelord

Bundan bahsetmeliydim, evet. Bu bir Galaxy S4 Plus.
Samir

Şimdi aşağıdaki cevaptan CP ve AP'nin ne olduğunu anlıyorum. Anlamadığım şey, menüde bu seçeneklerden herhangi birinin seçiminin telefonun çalışmasını nasıl etkilediğidir. Biliyorum, "farklı bir şoför sayıyor". Ne olmuş yani? Hangi sona? Birisi bunun cevabını biliyorsa lütfen aşağıya doldurun.
Samir

Bu ekranı almak için kod #*0808#Android 4.2.2 ve üstü içindir (doğru hatırlarsam). Bir başkası denemek isterse.
Samir

3
@sammyg*#0808#
janot

Yanıtlar:


12

TL; DR
Uygulama işlemcisi (AP) = CPU + GPU
Hücresel işlemci (CP) = Hücresel modem


Uzun versiyon:
CP, Hücresel İşlemci anlamına gelir. Aynı zamanda Baseband Modem olarak da adlandırılır. Başka bir referans, Temel Bant İşlemci veya kısaca BP'dir. AP, Uygulama İşlemcisi anlamına gelir. Bunlar mobil cihazlardaki 3 temel yapı taşından 2'sidir. Üçüncüsü Grafik İşlemci veya kısaca GP'dir. CP, bir hücresel ağ ile iletişim kurmak için gereken tüm dijital bileşenleri içerir. CP genellikle ARM tabanlı bir işlemci ve bir DSP'den oluşur. Kendi işletim sistemine sahiptir ve Android, iOS ve Windows Phone gibi işletim sistemlerinin çalıştığı AP birimi ile HS (Yüksek Hızlı) seri bağlantı yoluyla iletişim kurar.

Daha önce, CP, AP ve (GP) ayrı, özel yongalarda bulunuyordu. Bununla birlikte, maliyetten tasarruf etmek, güç tüketimini azaltmak ve devre kartının genel boyutunu küçültmek için her üç bileşeni de bir Yongadaki Tek Bir Sistem (SoC) üzerinde birleştirme eğilimi vardır.

Aşağıdaki tabloda, iki AP - CPU ve GPU ve bir CP - hücresel veya temel bant işlemcisi olan SoC yongaları gösterilmektedir . Tablo, Martin Sauter tarafından 3G, 4G ve Ötesi'nden kopyalanmıştır .

Tablo 1


Bonus:
Yukarıdaki resimdeki USB ayarları, telefonunuzu USB kablosuyla PC'ye bağlarken hangi sürücülerin numaralandırıldığını belirlemek için kullanılır. USB bağlantı noktasının doğrudan CP'ye veya AP'ye bağlanıp bağlanmadığını belirleyen bir çoklayıcı anahtarıdır.

Bilgisayara bağlandığında etkinleştirilecek aygıt özelliklerini seçme seçenekleri de vardır. Bu seçenekler şunları içerir:

  • MTP (Medya Aktarım Protokolü)
  • ADB (Android Hata Ayıklama Köprüsü)
  • PTP (Resim Aktarım Protokolü)
  • USB Ethernet için RNDIS (Uzak Ağ Sürücüsü Arabirim Özellikleri)
  • DM (Teşhis Modu)
  • MIDI (MIDI klavye gibi MIDI cihazını bağlamak için kullanılır)
  • Modem

USB bağlantı seçenekleri
Büyütmek için resmin üzerine tıklayın

Daha fazla bilgi XDA forumlarında ve Martin Sauter tarafından 3G, 4G ve Ötesi'nde bulunabilir.


Gerçek:
UART seri bağlantısının AP modu tercih edilir.
Birçok blog, AP modunun pil kapasitesinden tasarruf ettiğini , USB ile bağlandığında
telefonu daha hızlı şarj ettiğini , pil ömrünü artırdığını bulmuş gibi görünüyor .


Ancak CP modu veya AP modu seçilirse ne fark eder? Bu değişiklikler nasıl ortaya çıkıyor? Fark ne? Veya biri diğerine ne zaman tercih edilir?
Samir

Lütfen bu CP / AP seçeneklerinin ne yaptığını söyleyebilir misiniz? Kısaltmaları açıkladınız ve CP'nin telefonun içinde bir bileşen ve AP de başka bir bileşendir. Bunun için teşekkür ederim! Ancak hangi modun seçildiğini fark eder? Elbette, hem CP hem de AP donanımda etkinleştirildi mi? Bu bilgiyi XDA forumları linkinde aramaya çalıştım, ancak referanstan başka bir şey bulamadım ve yukarıda belirtilen kitapta bir terim araması yaptım, ancak isabet almadım.
Samir

CP / AP hakkında bir ipucu buldum ve Android Central'daki bir tartışmadan. ABD'de AT&T kullanan bir Galaxy S4 kullanıcısı, PC'deki Samsung Kies yazılımının telefonunu tanıması için CP'den AP'ye geçmek için bu hizmet menüsünü kullanmak zorunda kaldı. Söylemeye devam etti SGH-I337 does not support initialising. AT&T tarafından özel bir bootloader ile bir ilgisi vardı ve muhtemelen varsayılan olarak CP moduna ayarlanmıştı. Bu bir ipucu, ama açık bir gerçek değil. AP'ye geçirmek Kies'te tanınmasını sağladı.
Samir

Bana öyle geliyor ki, telefonun ağına yakından bağlı bir hücresel ağ cihazı (CP) veya daha bağımsız bir ruhla bir mobil bilgisayar (AP) gibi daha yakın davranması ve çalışması gerekiyor. Bu, 1990'ların aptal bir GSM telefonunu hücresel bir ağda yalnızca telefon işleviyle ve günümüzün mobil cihazlarına benzeyen akıllı benzeri PDA cihazlarını karşılaştırmak gibidir.
Samir
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.