Android'de Linux komut satırı uygulamalarını çalıştırabilir misiniz?


14

Android'de yepyeni biriyim; aslında hiç sahip olmadım.

Ama bütün bu yaz seyahat ediyorum ve koşarken bazı programlama yapmakla ilgileniyorum.

SORU: Android'de Emacs ile eksiksiz bir Ruby geliştirme ortamı çalıştırmak mümkün müdür? Nasıl?

Ve "köklenme" size gerçek bir Linux sistemine yakın bir şey veriyor mu?Yeni bir kullanıcı olarak Jackpal , kutuları Android Terminal Emulator'un yeniden çalışması olarak işaretliyor gibi görünüyor.
Laurie Stearn

Yanıtlar:


10

"Rooting", tabii ki sadece Linux çekirdeğinden daha fazlasını içeren dahili Android ortamına erişmenizi sağlar. Yani Linux çalıştırıyorsunuz, ama Debian veya Redhat den farklı bir dağıtım altında çalışıyormuş gibi düşünmelisiniz.

Farklı standart kitaplıklar kümesi vardır ve bazı dosyalar farklı konumlardadır. En azından benim Droid ext2destek varsayılan olarak yerleşik değildir. Ayrıca initveya yoktur cron. Linux modüllerinin tamamı, siz kendiniz derlemedikten sonra içeri koymadıkça kullanılamaz /system/lib/modules. Standart ROM kaçırabilir Önemli olanlar cifs, ext2, tun, ve diğerleri.

Hepsi olmasa da Android çalışan telefonların çoğu ARM CPU'larıdır. Bu yüzden üzerlerinde çalıştırdığınız ikili dosyalar ARM "EABI" "yumuşak şamandıralı" ikili dosyalar olmalıdır. Kaynağınız varsa, ihtiyacınız olan yardımcı programları çapraz olarak derleyebilirsiniz, ancak okumaya devam edin.

Mevcut birçok standart komutları ve yardımcı programlar vardır /system/bin, dizinin grep, ps, cp, rm, mv, ls, ip, hatta vi. Kadar uğraşacak kadar var ...

... chroot'ed Debian ortamını kurmak için "Linux Installer" yardımcı programını kullanın . Debian bir süredir ARM'yi destekledi. Biraz iş gerektiriyor, ancak telefonunuzu rootlayabilir ve yeterince büyük bir SD kartınız varsa, bu yol.

Bu standart bir Linux sistemine yakın ve altında Ruby kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Elbette CPU ve RAM sınırlamaları devreye giriyor.


5

Ruby, Android'e taşınmadı, ancak Ruboto'ya göz atmak isteyebilirsiniz . Basit düzenleme için birkaç seçenek var, ancak emacs'ın da taşındığına inanmıyorum, zaten Pazar sonuçları yok.

Köklendirme, telefonunuzda Linux çalıştırma olanağı sağlayabilir, ancak Android Linux değildir. Çekirdeği büyük ölçüde Linux çekirdeğine dayalıdır, ama hepsi bu. Android'de GUI ile herhangi bir Linux uygulamasını çalıştıramazsınız, yeniden yazılması gerekir. Tabii ki yeniden derlenmeleri gerekse de, yerel komut satırı uygulamalarının ne ölçüde yeniden yazılması gerektiğinden emin değilim.

Android ayrıca tam bir Java VM'ye sahip değil.3

Şu anda Android için Emacs bağlantı noktası zaten var:

  • android-emacs-toolkit 23 Haziran 2012'de çıktı:

    Android-emacs-toolkit emacs üzerinde android geliştirme ortamı oluşturmanıza yardımcı olur. Android sdk ve ndk programını geliştirmeye yardımcı olan bir emacs ana modu içerir.

  • GNU Emacs , Google Play Store'dan Android'e taşındı , en son 23 Ağustos 2012'de güncellendi:

    GNU Emacs Android'e taşındı!

    Terminal Emulator'un değiştirilmiş sürümünde çalışır - donanım klavyesi ve oldukça büyük bir ekran gerektirir.

    Busybox ve eshell içerir. SSH (TRAMP için) ve git planlanmıştır.


Ayrıca, EmacsWiki - EmacsOnAndroid tarafından sağlanan ve esasen Emacs'ın bir Android cihaza yüklenmesi hakkında bir rehber olan bilgileri faydalı bulabilirsiniz .


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.