Bir telefonu sert tuğla yaparken gerçekten neler oluyor?


13

Asla bir telefonu zorlamam. Ben de hiç görmedim. Ancak sert tuğlalama herkesin en kötü kabusu.

Telefonunuzu sert tuğla yaptığınızda tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Profesyonel yardım olmadan kurtarılamaz hale getiren ne olur ?

Bunu bulmak için, ROM'ların yanıp sönmesinin nasıl çalıştığını bilmem gerekiyordu. Bunun için, telefonumun yongaseti için veri sayfasını indirdim (veri sayfası burada bulunabilen bir MTK6589 ) ve sonra şunu öğrendim:

  • D + ve D- ve VCC USB veri hatları doğrudan uygulama işlemcisine gider.
  • Ahizenin gücünü AÇIK ve KAPALI işleyen bir uygulama işlemcisi için harici bir PMIC vardır. Bu IC'de, 0 olduğunda pilsiz USB indirmeyi tetikleyen iki pim (KP_KOL0 ve KP_ROM0) vardır.
  • Dosyaların indirildiği bellek (eMMC veya NAND Flash) ayrıca Harici Bellek Arabirimi (EMI) aracılığıyla İşlemciye bağlanır.

Yanlış bir ROM'u flaş ettiğinizde (sanırım) olan şey budur:

KP_KOL0 ve KP_ROM0 pinlerinde 0V ile sonuçlanan şeyleri bilmememe rağmen, bu yeni bir ROM indirmek istediğinizde olur ve uygulama işlemcisi İndirme modunda değişir / başlar.

Bir telefonu sert tuğla yaptığınızda ne olacağını araştırdım. Tüm aldığım nasıl telefonunuzu tuğla tuğla nasıl ya da değil söyleyen noob mesajları vardır. Mesajların çoğu, yanlış ROM'u flaş ettiğinizde, telefonun sert tuğla olabileceğini söylüyor. Sorum şu,

Telefonu sertleştiren yanlış bir ROM'u yanıp söndüğünde ne olur?

Ya da işlemci sert tuğla yaparken neden hiç yanıt vermiyor?

Yanıtlar:


19

Kızartmadıkça işlemciyle ilgisi yoktur.

Genellikle, olası tek yazılım tabanlı sert tuğla, önyükleyicinin üzerine yazdığınızdadır. (Çalışan) bir önyükleyici olmadan, telefon (a) işletim sistemini yükleyeceği noktaya gelemez ve / veya (b) üzerinde çalışan yazılım yüklü olamaz.

Bu duruma girerseniz, genellikle JTAG kullanarak yeni bir önyükleyici yazmak için donanıma daha doğrudan erişmeniz gerekir .


Veya sadece bootloader'ınızı yedekleyebilir ve dd kullanarak geri yükleyebilirsiniz
Vishal Biswas

10
Evet @vishalbiswas ve bunu nasıl geri gidiyoruz iledd bootloader çalışmıyorsa?
Léo Lam

@vishalbiswas Bkz. Android Önyükleme Süreci . ( Kaynak )
Firelord

Çoğu telefon, birincil önyükleyicileri gitti, ancak ikincil olduğu gibi bir USB Aygıtı olarak görünür. Bir Linux makinesiyle doğru bölüme geri yükleyebilirsiniz.
Vishal Biswas

2
@vishalbis Bence OP kurtarma / ikincil önyükleme yükleyici sağlam değil demek için "sert tuğla" tasarladı. forums.androidcentral.com/android-4-1-4-2-4-3-jelly-bean/…
rakslice

1

Bir telefonu sert bir şekilde tuğlayabilmek için, telefonun kendini başlatmak ve flaş yapmak için çalışması gereken bazı yazılımlar - sadece açık işlemcili bir işlemcinin çalıştığı noktadan telefonun bulunduğu noktaya kadar bir şey flaş için yeni bir resim yazıyor - telefonun yazabileceği flaşın kendisinde olması gerekiyor. Genellikle bu ikincil önyükleme yükleyicisi gibi bir şeydir. Bunu silerseniz, o zaman daha fazla tepki veremezsiniz. Sert tuğla.

ROM'da, yalnızca birkaç pimi kısaltarak ve doğrudan işlemcinin içinde USB varsa, telefonun yazamadığı herhangi bir yazılımın yardımı ile yeni bir şey yazabileceğiniz bir telefonda, gerçekten "sert tuğla" telefonu. Ürün yazılımını, ihtiyaç duyduğu formatta besleyebilmeniz şartıyla, en azından teoride her zaman mümkün değildir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.