Android'de WiFi, cihazın oturum açıp açmadığını tespit eder mi?


28

Cihaz bir erişim noktasına veya yönlendiriciye bağlanmaya çalıştığında, sabit portal sayfasında şunu yazarak oturum açması gerekir.

"Wi-Fi ağına giriş yap".

Erişim noktası / yönlendirici, cihaz için oturum açmanın gerekli olduğunu ve arkasındaki işlemin ne olduğunu nasıl belirler?

Yanıtlar:


32

Algılama URL'si farklı Android sürümleri arasında farklılık gösterir.

Marshmallow için connectivitycheck.gstatic.com/generate_204 adresini kullanır, kodu buradan kontrol edin AndroidXRef - Marshmallow 6.0.0_r1

Kitkat için, client3.google.com/generate_204 adresini kullanır ve AndroidXRef kodunu kontrol edin - KitKat 4.4.4_r1


Aslında bu çok daha iyi cevaptır ve doğru cevap olarak işaretlenmesi gereken
Moataz elmasry

Cevabı düzenleyerek kaçırmak istemedim, bu yüzden sadece yorum bırakacağım. O takdirde algılama URL bildirimi tetikler anlamam biraz zaman aldı olamaz ulaşılabilir. Ek olarak, bu isteğe bir tür içerikle cevap vermek için erişim noktama ihtiyacım vardı - benim durumumda, bir web sunucumun indeks sayfasının yanı sıra 200 / kodunu / / __04 talep edildiğinde döndürdüm. Cevabın içeriği ne olursa olsun, dönüş kodundan bağımsız olarak, "Wi-Fi internet erişimi yok" bildirimi alırdım.
ubomb

@ubomb Garip görünüyor, çünkü http://connectivitycheck.gstatic.com/generate_204aslında içeriği olmayan bir 204 döndürüyor ve açıkçası çalışıyor. Belki de sadece Content-Length: 0başlıktan çıktı.
Tamir Daniely

9

Bu teknolojiye "Esir portalı" denir. Birkaç uygulama var. Bildiğim gibi, Android generate_204Google sunucularından birinde adlandırılmış bir dosyaya ulaşmaya çalışıyor ve mümkün değilse, oluşturulan bir bildirimde bulunuyor.

Wikipedia'da daha fazla okuma: Captive_portal


Aslında esir portalı hakkında bilgim var. Ancak kontrol etmek için belirli bir URL biliyorum. Nasıl çalıştığını bilmek istiyorum. Ne olduğu değil.
Sagar Vaghela

1
Ne demek - "iş nasıl"? Android bir istek gönderir ve olumlu bir yanıt yoksa, internetle bağlantı olmadığı ve bildirim oluşturulduğu anlamına gelir. İşte böyle çalışır.
Άν'ρας

Hangi android isteği hangi URL'dir. Ben söz konusu var.
Sagar Vaghela 15:15

2
Önceki yorumunuzda, belirli bir URL’yi bildiğinizi söylediniz. Bencehttps://www.gstatic.com/generate_204
9:28

2
URL müşterileri3.google.com/generate_204 görünüyor . Bu siteden alınan bilgiler, muhtemelen android için aynı olan krom için. chromium.org/chromium-os/chromiumos-design-docs/…
benjamin

2

Sabit bir portal genellikle tüm trafiği geçerli bir HTTP yanıtına (200) yönlendirerek uygulanır. Bu HTTP yanıtı, esir portalında görünen şeydir.

Bu iptables veya dnsmasq gibi araçlarla yapılabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.