Köklü olmayan bir telefondaki veriler nasıl yedeklenir?


23

Hangi yöntemleri bir telefondan veri (sistem ve uygulama her ikisi de) yedeklemek için kullanılabilir değil köklü ve stok Android 2.3.4 Gingerbread çalışıyor?

  • Anladığım kadarıyla, uygulamanın kendi dışa aktarma teklif ettiği yerler dışında, uygulama verilerini (SD kartta saklanmayan) köklü olmayan bir telefonda almak mümkün değil. Bu doğru mu?

  • Sistem ayarları ve yerleşik uygulamalar arasından hangilerinin ihracat imkanlarına sahip olabilirim? Özellikle hangileri dışa aktarmaya sahip değil ve elle kopyalamak isteyebileceğim önemli miktarda veriye sahip?

Zaten rehber, ajanda, fotoğraf, çağrı kaydı ve SMS mesajlarıyla ilgilenen Android için Eksik Senkronizasyon kullanıyorum. Telefonum bir Nexus One.@eldarerathis: Aradığımda cevapsız, ama evet. Umarım ne hakkında burada soruyorum olabilir oldukça imkansız tam yedekleme yerine, (hem standart) uygulamaya özgü mekanizmalar da dahil olmak üzere, yap.
Kevin Reid

Uygulama verileri hakkında konuşuyorsanız, süper kullanıcı izinlerine (root) sahip olmadıkça, diğer uygulamaların bu verileri okuyamadığı bir güvenlik tasarımıdır. Geriye kalan her şey yedeklenebilir.
Seth Hikari

1
@Seth Hikari: Bunun bir istisnası var: Uygulamanın sharedUserId özelliğini kullanması durumunda, aynı yazarın diğer uygulamaları da özel dosyalara erişebilir ...
Robert

cat/ Data / data kopyalamak için hile kullanarak ... tek bir sapı şudur: Köksüz bir ahizede, izin hatası lsatar . olan rehberler - tüm sahip olmak garanti değilse , , örneğin, paket , orada olacak ...opendirpm/data/data/....databasesshared_prefslibrariesmy.app.foo/data/data/my.app.foo
t0mm13b

Yanıtlar:


17

Bir telefon köklü değilse, bu, uygulamaların güvenli bir şekilde korumalı olduğu anlamına gelir. Bir uygulamanın başka bir uygulamanın tuttuğu verilere erişebilmesi mümkün değildir. Temel linux dosya sisteminde aslında farklı kullanıcılar olarak temsil edilirler ve birbirlerinin dosyalarına erişim iznine sahip değillerdir.

Dosyaları yedekleyebilecek tek şeyler a) sistemin kendisi ve b) uygulama kendi dosyalarını yedekleyebilir.

Froyo'da (2.2) Google, birçok uygulama geliştiricisinin uygulamalarına entegre ettiği bulut yedeklemesini başlattı. Bu, bazı uygulamaların Google hesabınızla yeni bir telefonda oturum açtıktan hemen sonra verilerini otomatik olarak geri yükleyeceği anlamına gelir. Ancak, bu yalnızca bu işlevi uygulayan uygulamalar için işe yarar.

Tüm sistem uygulamalarının artık Froyo'dan itibaren tam yedekleme veya bulut senkronizasyonuna sahip olduğunu bulmalısınız.

Son deneyimimden Galaxy Nexus'a yükseltme - Cloud Sync: GMail, Calendar, Contacts; Bulut Yedekleme: Tüm sistem ayarları (Bazıları tarafından şaşırdım), E-posta ayarları. Yedeklenmedi: Tarayıcı yer imleri (bunlar ICS'de senkronize edilse de).

Vanilla android'te tüm uygulamalarınızı yedekleyecek varsayılan sistem işlevselliği yoktur ve sistem düzeyinde bir yedekleme uygulayan herhangi bir operatör / üretici özelleştirmesinden haberdar değilim.

Yapabileceğiniz bir şey, ClockworkMod gibi yeni bir kurtarma yüklemektir. Bu, telefonunuzun 'köklenmesini' gerektirmez, ancak, genellikle 'tuğlalamanın' gerçekleştiği yerdeki önyükleyiciyi geri çekeceğinden, kaçınmaya çalıştığınızdan şüphelendiğiniz bir kilidi açılmış önyükleyiciye sahip olmanız gerekir.

Adb'yi kullanarak tüm dosyaları / data bölümünden manuel olarak çekebilirsiniz. 'Adb kabuğu' kullanarak göz atabilir ve 'adb çekme' kullanarak ayrı ayrı çekebilirsiniz, ancak bunları geri yükleyebilmeniz için kök gerekir. Bu aynı zamanda belirli bir teknik anlayış gerektirir. düzenleme: aslında daha fazla testten sonra, bu bile root erişimi gerektirir.

Aşağıda önerilen MyBackupPro, tüm uygulamalarınızı yedeklemeyecek - yalnızca açık içerik içeriğinde bulunan Resolvers'leri (örn. SMS, takvim, kişiler vb.). Zaten bu şeyler Gingerbread'te otomatik olarak yedeklenir. (Yorum yapamam veya oy kullanamam)


Mükemmel cevap Tüm yerleşik uygulamaların (sistem ayarları dahil) gerçekten yedekleme yaptığı deneyiminden bir miktar onay alabilir miyim ?
Kevin Reid

3

Helyum (önceden Carbon olarak da bilinir), root olmayan telefonlarda bile uygulamaları yedekleyebilir. Bunun için telefonu USB üzerinden bir PC'ye bağlamanızı ve adbHelium'un uygulamalarınızı yedeklemesini sağlayacak bir tür proxy hizmetini başlatan bir komut çalıştırmasını gerektirir . Dahili olarak, bu adb backupproxy hizmetinden geçiyor gibi görünüyor .


Bu aslında istendiği gibi Android 2.3 için çalışıyor mu? Helium için Google Play sayfası Android 4.0 gerektirdiğini söylüyor.
jamesdlin

@jamesdlin: Üzgünüz, bunu tamamen kaçırdım! Şimdi bu, bir 2.x cihazında denediğimde Helium'un neden çalışmadığını açıklıyor. :)
Denilson Sá Maia

-1

airdroid'i köksüz bir cihaza yükleyerek, web sunucusu aracılığıyla masaüstünüzden bağlayıp tüm dosyaları cihazdan yedekleyebileceğinizi anlıyorum. Muhtemelen geri yükleme işlemini tersine çevirebilirsiniz.


2
Android'in bir web sunucusu yok ve kesinlikle her şeyi aynı şekilde yedekleyemezsiniz.
Matthew

1
@MatthewRead AirDroid bir web sunucusu içerir (prof prof atıfta) ve *.apkdosyalarınızı PC'nize yedeklemenizi sağlar . Bir dosya tarayıcısı içerdiğinden, dosyaları PC'ye de kopyalayabilirsiniz. Buna rağmen, ben de bir yedekleme demeyeceğim - en azından kısmen bir dosya yedekleme.
Izzy

-1

Aslında MyBackup Pro'yu kullanabilirsiniz - köklü telefonlarda harikalar yaratıyor!


6
Köksüz telefonlarda çalışırken, içerik sağlayıcıların maruz kaldığı şeyleri yalnızca sınırlı miktarda veriyi yedekler. Bu, Kişiler, Takvim, Fotoğraflar, Arama kaydı ve SMS mesajlarını içerir - OP'nin halihazırda Eksik Senkronizasyon tarafından ele alındığı öğeler.
Martin

-2

ASTRO Dosya Yöneticisi, uygulamaların yanı sıra genel olarak harika bir uygulama yapan diğer birçok özelliği yedeklemede harika. Telefonumu silmeye ve yeniden başlatmaya ihtiyaç duyduğumda yedekleme için kullanılırdım.


2
Dosya korumaları göz önüne alındığında, ilgilenilen herhangi bir şeyi nasıl yedeklediğini ve diğer dosya yöneticilerinden daha fazlasını yapıp yapmadığını tam olarak açıklayabilir misiniz? SD kartındaki sayfalar açıkça kopyalanabilir ve sorumun bir parçası değil.
Kevin Reid

3
Astro dosya yöneticisi, köklü bir telefonda uygulama verilerini yedeklemez.
Martin
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.