Oldukça karmaşık bir wifi sorunu (android tablet)


21

Noktasına doğru. Benim wifi kendi firmware ve android sürümünü yükselttikten birkaç gün sonra beri düzgün çalışmıyor .

Sorunun Açıklaması

Sorun oldukça tutarsız. Wifi genellikle herhangi bir ağ tespit etmez. Bazen taraması yaklaşık 30 saniye harcar ve ardından 10 saniye boyunca kullanılabilir ağları gösterir, ardından ağlar listeden kaybolur. Bu süre zarfında bağlanmaya çalışmak hiçbir şey yapmaz, yani ağa dokunup ardından "bağlan" ı seçtiğimde, sanki hiçbir şey olmamış gibi ağ listesine geri dönüyorum. Diğer zamanlarda, bir ağa bağlanmaya çalışmak tüm ağların anında kaybolmasını sağlar. Bu durumda, birkaç saniye sonra ağlar geri gelir ve bağlanmaya çalıştığım ağ "bağlanma" olarak görünür, ancak bundan sonra tüm ağlar kaybolur. Bazen, wifi açılırken takılıp kalır, ancak bu genellikle izinleri kontrol ediyorum / sonra olur.

Söylemeliyim ki, bu her ağda oluyor, yönlendirici ile ilgili bir sorun değil. Ayrıca, ağları kısaca saptayabildiğimden, ancak bunlara bağlanamadığım için bir donanım sorununu da reddettim.

Konunun Kökeni

Sorun , tabletimin ROM'unu güncelledikten birkaç gün sonra, geliştirici tarafından yayımlanan resmi yazılımı kullanarak ve tableti çalıştırdıktan sonra başladı . Garip olan şey, yazılımı yükselttikten sonra wifi birkaç gün için sadece iyi çalıştı. Bu, bu sorunun kaynağı olsa da, farklı bir kaynaktan gelebilir. Elbette "Diğer (tuhaf) bilgileri" okuyunuz

Denedim Düzeltmeler

 • Wifi ayarlarını değiştirme (gelişmiş ayarları değiştirme, wifi doğrudan ayarlarında cihaz adını değiştirme vb.)
 • Fabrika ayarlarına sıfırlama (cihazı tekrar çalıştırmadan önce bile sorun devam etti)
 • Dhcpcd klasöründeki her dosyanın izinlerini, uygulama X-plore (kök izinli) ve "izin" klasörü içindeki diğer dosyaların (üzerinde "wifi" adı olanların tümü) kullanarak düzenleme.
 • Çeşitli "Wifi fixer" uygulamaları.
 • MAC değiştirici uygulamaları (MAC adresimi değiştirmek için)
 • Önbellek bölümünü silme

Denemediğim düzeltmeler

 • Başka bir ROM yükleme (Bunu yapamam, çünkü cihazımla uyumlu başka ROM'lar yok, özel olanlar bile yok)
 • Android versiyonumu geri alıyor (4.4.2'den 4.2'ye kadar)

Diğer (garip) bilgi

 • Mac Adresi tuhaflıkları

MAC adresim, birkaç gün sonra, sorun başladığında değişti. Bağlantılı olup olmadığından emin değilim, ama yine de açıklayacağım: Kız arkadaşımın ISS’si, MAC adresinizi göndermenizi gerektiren yerel bir küçük şirket (1-3 kişi tarafından sahip olunan). cihaz? Onlara MAC adresinizi göndermezseniz, ağa ancak sınırlı erişime (sadece web sayfalarına) bağlanabilirsiniz. Bu bana tuhaf geliyor çünkü ağın kendisi özel (yani, herhangi bir özel ağ gibi, kendi şifresine sahip) ama yine de ağınıza bağlamak istediğiniz her cihazın MAC adresini göndermeniz gerekiyor.

Evime gittiğimde ve ROM'umu yükselttikten sonra bağlanmaya çalıştım, tabletimin MAC adresini zaten aylar önce göndermiş olmama rağmen, sınırlı erişimim oldu. MAC adresimi kontrol ettim ve 00: 90: 4c: 07: 71: 12 olarak değiştiğini fark ettim . ISS'ye mesaj attım ve ona yeni MAC'imi gönderdim. Fakat birkaç dakika sonra tekrar kontrol ettim ve MAC'im eski numarasına dönmüştü. MAC birkaç kez yenisinden eskiye doğru ileri geri gitti ve sonunda yenisiyle kaldı. ISS "adamı", sorunu gidermek ve düzeltmek için "uzaktan erişim" yapmaya çalıştığını söyledi (yani, GF’in belirli ağına sınırlı erişimim).

Bundan sonra, tabletim hiçbir ağa bağlanamadı ve sorun yukarıda açıkladığım gibi başladı. Bunun konuyla alakasız olduğunu düşündüm, ancak 00: 90: 4c ile başlayan MAC'ler ile ilgili konulardan şikayet eden bazı konular buldum. Sorunun kaynağı bu olabilir mi?

 • Kısa ama istikrarlı conection

Geçen hafta, tabletim normal olarak üniversitemin ağına bağlanabildi. "Mobil ağ" ayarlarını etkinleştirdikten sonra oldu (Veri etkin, Veri dolaşımı). Bu tablette veri hizmetim yok, buna rağmen, bu kutuları kontrol ettikten sonra sorun hiç olmadığı gibi bağlanabildim. Ancak, bu ağın bağlantısını kestikten sonra sorun hiçbir şey olmamış gibi geri döndü. Bunu, aynı ağa bağlanarak değil, aynı noktada olmamakla (böylece aynı wifi sinyal gücüne sahip olurdum) çoğaltmayı başaramadım.

 • Fabrika ayarlarına geri döndükten sonra Wifi açıktı

Söylediği gibi, tableti sıfırladıktan sonra (ve tabii ki dahili SD kartı sildikten sonra) wifi zaten varsayılan olarak açıktı. Bu bir şey ifade ediyor mu?

Cihaz açıklaması ve daha fazla bilgi

Bir Onda v975s, android kitkat 4.4.2, Firmware sürümü v4.4_V1. Çekirdek sürümü 3.3.0. Lütfen, gerekirse daha fazla bilgi isteyin.

Ayrıca wpa_supplicant'ı gösteren bazı mantıklar var.

wpa_supplicant: Arabirim ayarlanamadı wlan0 flag (UP): İşleme izin verilmedi

Sen bulabilirsiniz Pastebin burada tam logcat .

Bu uzun yazıdan geçtiyseniz, teşekkür ederim. Fikirlerim bitti, umarım buradaki birileri bana yardım edebilir.


4
mükemmel bir soru, çok detaylı, benden +1. Logcat'i Github Gist veya pastebin'e ekleyebilir misiniz ? Buraya dahil olmak, IMO'yu sorgulamayı daha da uzatacak.
benjamin

Ayrıca sorunun çok uzun süreceğini düşündüm. .Txt içeriğini yükledim: pastebin.com/C2Lfyy7T Zaman
ayırdığınız

2
Benden de +1. "Orijinal MAC adresinizi" kaydettiniz mi? En az ilk 3 çift? 00:90:4cepigram tarafından kullanılır, inc . Yeni adresiniz farklı bir şirkete işaret ediyorsa, bu çok garip olurdu (genellikle, bir MAC adresi değişmez - bu yüzden sorunuzun yanıtını yanıtlamak için MAC filtreleri tarafından ağ koruması için kullanılır ). Bir kez karşılaştırılabilir bir sorun yaşadım ve yeni ROM'un telefonun radyo görüntüsü ile uyumsuzluğu ile ilgiliydi, ancak MAC değişikliği yoktu.
Izzy

Epigram ... İspanya'dan olduğumdan beri bu daha da garip. Bu MAC değişimi nasıl olabilir? ROM güncellemesinden önceki kayıtlara gelince, maalesef bunlardan biri yok. Sorununuzu çözmek için ne yaptınız? Davama yardım edebileceğini düşünüyor musun?
Golokopitenko 28:15

Daha fazla günlük lütfen, bu günlükler, wifi'nuzdaki sorunlara ilişkin daha ayrıntılı bir hikaye verecektir. Radyo günlüğü: adb logcat -b radio -v time -d > logcat_radio.log wifistate hataları - ölümcül: adb logcat WifiStateMachine:E *:S -v long > wifi.txt Çekirdek günlüğü:adb shell su -c dmesg > dmesg.txt
Bo Lawson

Yanıtlar:


6

Bu iki satıra logcat ile bakarak:

Could not set interface wlan0 flags (UP): Operation not permitted

WifiStateMachine: Driver start failed, retrying

4.4.2 ROM’un, hatalı bir / eksik WiFi kartı sürücüsüne (2. hat) sahip olduğunu söyleyebilirim; elbette siz de WiFi bağlantısını (1. hat) başlatamıyor / tarayamıyor / tutamıyorsunuz.

Söylediğiniz gibi, tekrar 4.2'ye çevirmeyi denemediniz, ancak en azından WiFi'nin tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için şiddetle tavsiye ederim.

Daha sonra çalışırsa, 4.4.2 ROM’un muhtemelen hatalı sürücüleri veya izinleri bir şekilde değiştiği, yani WiFi’i açma izninizin olmadığı anlamına gelir.

Sonuca bağlı olarak, şunlardan birini yapabilirsiniz:

 • 4.4.2'deki bir düzeltme için OEM'inize başvurmaya çalışın
 • Özel ROM'unuz olmadığından 4.2'de kalın
 • MAYBE sürücüleri bir şekilde 4.2'den 4.4.2'ye transfer etmeye çalışıyor

Sürümler arasında Android'deki uyumluluk ve değişikliklerden dolayı son seçeneğe çok fazla güvenmezdim ve bunun yanında, çok fazla teknik beceri ve bilgi gerektirecek + potansiyel donanım hasarına neden olabilir.


Evet, 4.2'ye geri dönmek sorunu çözdü. OEM hiçbir düzeltme yapmadı ve onlarla iletişime geçmek yalnızca "Yakında TM" türündeki bir cevabı buldu. Bu yüzden muhtemelen kendi başıma bazı sorunları olan 4.2 ROM ile sıkışıp kaldım. Hikayenin ahlaki, berbat Çinli şirketlerden ucuz tablet almayın.
Golokopitenko

Doubleposting için üzgünüm. Merak ediyorum ... Cihazım için bu eksik sürücüleri içeren (+ diğerleri de ihtiyacım olan ve eksik olan) özel bir ROM olsaydı sorunlarım çözülecekti. Tabii ki tablet modelim için özel bir rom yok. Ama ben bu ROM'u kendim yapsaydım ne olurdu? Sanırım bu aptalca bile olsa, sıfır programlama bilgisine sahip olduğum için ... fakat istediğim sürücüleri / özellikleri eklemek için önceden var olan uyumlu bir stok ROM'una küçük bir "düzenleme" yapabilir miyim? Bu tam bir makyaj değil, küçük bir ekleme. Bu benim gibi bir çaylak için çok mu büyük bir görev?
Golokopitenko

Ne yazık ki bu şekilde size daha fazla yardım edemem, çünkü burada işler aşina olmadığım donanım seviyesine gidiyor ...
Chapz

0

Görünüşe göre EFS'niz (dosya sistemini şifreleyerek) bozulmuş . Nedenini söyleyemem. Ama tamir etmeyi buldum. Bu bağlantıları kontrol edebilirsiniz ->

 1. XDA
 2. Bir blog

1
Bağlantı daha sonra ölmüşse içeriği korumak için makaleden içerik (nasıl yapılır adımları gibi) da alıntı yapabilir misiniz?
Manubhargav

Xda'nın bu bağlantıyı asla bırakmayacağına inanıyorum. Öyle olsa bile, buraya da adımlar atabilirim. Hiç prob yok.
Vivek Ji

Şu an tatildeyim, ancak bunları olabildiğince çabuk deneyeceğim ve işe yarayıp yaramadığını, öneriniz için teşekkür ederiz.
Golokopitenko
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.