Performansı geri yüklemek için fabrika ayarlarına sıfırlama? Dezavantajları nelerdir?


20

tl; dr : Fabrika ayarlarına sıfırlama yaparsam ne gibi kötü şeyler olur?


Bu orijinal Droid'i yaklaşık bir buçuk yıl yaşadım. Bu telefonu seviyorum ve eğer biraz daha hızlı ve biraz daha fazla dahili belleğe sahip olsaydım sonsuza kadar saklardım. Ancak, Android bandwagonuna atlamadan önce epey bir süredir vardı ve eklemlerde oldukça gıcırtılı hale geliyor. Ayrıca, sözleşmem önümüzdeki Nisan'a kadar geçerli değil.

Bu süre zarfında çok sayıda uygulama yükledim ve kaldırdım (genellikle burada soruları cevaplamak veya büyük olasılıkla buradaki önerilerden). Beşten az farklı ana ekran başlatıcısı uygulamasını denemedim.

Kullandığım uygulamaları kolaylaştırdım ve mümkün olan her şeyi SD karta taşıdım. Yine de, performans o kadar iyi değil. Köklenmek istemiyorum (bunu düşünmüş olmama rağmen), ama beni sekiz ay daha taşımak için bu şeye ihtiyacım var.

Fabrika ayarlarına sıfırlama yardımcı olabilir mi? Fabrika ayarlarına sıfırlamanın dezavantajı nedir?

Önemli bir şeyi kaybetmekten endişe etmiyorum. Market ve AppBrain arasında önemli uygulamaları geri alamayacağımdan korkmuyorum. Ayrıca tüm önemli verilerim buluta senkronize ediliyor, bu yüzden orada endişelenmiyorum.

Kendimi kurtaramadığım bir şey var mı? Örneğin, Verizon mağazasına geri dönüp telefon numaramı yeniden programlamaları gerekecek mi? Ben herhangi bir sebep var mı olmamalı hemen önünde ve reset gitmek?


Güncelleme : Bu yüzden dün dalmayı aldım ve her şey yolunda gitti. Google 2 faktörlü kimlik doğrulamayı kullanıyorum ve bu biraz karmaşık şeyler. Bir kez geçtiğimde iyi oldu. Gerçekten ihtiyacımolan uygulamaları hızlı bir şekilde keşfettimve çok daha "snappier" performansın tadını çıkarıyorum.

Birden fazla yanıtı kabul edemediğim için üzgünüm. Bunların hepsi çok yardımcı oldu.


2
Son kullanıcı belgelerini bulamadığım için bunu bir yanıt olarak göndermek için biraz tereddüt ediyorum, ancak Geliştirici dokümanı, /databölümü fabrikadan silmek gibi bir "fabrika ayarlarına sıfırlama" olarak tanımlamaktadır ( buraya bakın ). Bunun telefonun "fabrika ayarlarına sıfırla" seçeneğinin yaptığı şey olduğuna inanıyorum , ancak yine bir kullanıcı kılavuzu veya belirli bir tanım veren hiçbir şey bulamıyorum.
eldarerathis

1
evet, eldareraBu, fabrika ayarlarına sıfırlama yalnızca / data ve / data / data mount noktalarını silecektir. Yüklü uygulamalar, bunların ayarları ve kullanıcı ayarları orada saklanır. ayarların ve uygulama verilerinin yanı sıra, başka hiçbir şey kaldırılmayacak.
Ryan Conrad

Yanıtlar:


11

Çoğunlukla net olacaksınız. Moto DROID v1 cihazımı birkaç ay önce fabrika ayarlarına sıfırladım ve böyle bir toplam silme yapmak biraz korkutucu olsa da, kaybedecek çok az şeyiniz var. Söylediğiniz gibi, daha önce satın aldığınız herhangi bir uygulamayı yeniden indirebileceksiniz ve kişileriniz / e-postanız iyi bir şekilde senkronize edilmelidir. İlk açılışta devreye alma ekranını görmek biraz korkutucu ama bunu çabucak geçeceksiniz. Sizin gibi, olabildiğince temizlemeyi ve "yalın" hale gelmeyi denemiştim, ancak sıfırladıktan sonra hala büyük bir performans artışı gördüm.

Yapmak istediğinizden emin olmanız gereken bir şey, SD kartınıza gelen metin veya MMS mesajlarını kaydetmektir. Bunlar varsayılan olarak sistem belleğinde saklanır ve önce SD karta kaydetmezseniz silinir. Görüntüye uzun süre basarak metne eklenmiş bir görüntüyü kaydedebilirsiniz. SD kartınıza kaydetme seçeneği içeren bir açılır pencere alırsınız.


3
Çağrı Günlükleri de geri yüklenmez. Bunları saklamak istiyorsanız, onları yedeklemeniz / geri yüklemeniz gerekir.
afrazier

@afrazier: Google Voice'u yalnızca kullanıyorum ve kendi günlükleri var.
ale

4

Sık sık fabrika ayarlarına sıfırlama yaptım (bazen istemeden, kullandığım beta ROM'un sonuna kadar çöktüğünden), daha uzun süre çalışan bir telefonunuz varsa, onları sildiğinizde daha zor olduğunu söyleyebilirim.

Fabrika sıfırlaması yaptığınızda aniden fark edeceğiniz birçok uygulamada burada ve orada yaptığınız tüm küçük değişiklikleri fark etmemiş olabilirsiniz. Bu ince ayarlardan bazıları belirsiz veya yeniden oluşturulması zor olabilir, tüm bu ince ayarları nasıl yeniden yapacağınızı bildiğinizden emin olun.

Google Apps verilerinin ve Kişilerinin çoğu güvenli bir şekilde buluta yedeklenir, ancak SMS / MMS değildir (Google'ın neden varsayılan olarak SMS yedeklemesini eklemediğini hala anlamadım; ancak SMS senkronizasyon uygulamaları olacak SMS'inizi Gmail'e yedekleyin). Wifi şifreleri silinir ve özel Wifi sertifikaları da vardır, bunlara sahip olduğunuzdan emin olun. Ayarlar yedeği olup olmadığını düzenli olarak kullandığınız tüm uygulamaları kontrol edin; çoğu ana ekran değiştirme uygulamasında ve diğer birçok popüler uygulamada bulunur. Oyun geçmişi, belki de çevrimiçi oyunlar hariç, hepsi için girişleri hatırladığınızdan emin olun (genellikle bir telefonun kişisel olduğu varsayımı ile telefonunuza giriş yapmadığınız için bunları unutmak kolaydır, paylaşılmayan cihaz).

Büyük bir e-posta, kişi ve diğer senkronize edilmiş öğeler önbelleğiniz varsa ve büyük bir veri planınız yoksa, Wifi'da senkronizasyon yaptığınızdan emin olun.


SMS konusunda endişelenmenize gerek yok. Google Voice'u yalnızca kullanıyorum.
ale

3

Korkacak bir şey yok.

Bunu, muhtemelen her iki ayda bir geçiriyorum. Yorum yapan kişiler doğrudur, Factory Resetyalnızca cihazınızdaki verileri siler. Fabrikadan çıktığında sahip olduğu tüm hafızayı ve alanı temizler.

Örneğin, telefonunuz köklü ise fabrika ayarlarına sıfırlama özelliği bunu değiştirmez. Verileri silmeniz yeterlidir.

temizlemek ve taze başlamak için iyi bir yol bulduk. Uygulamalarınızı SD karttan veya buluttan geri yükleyebilmenize rağmen, bunlar (ve bazen hatalı verileri) muhtemelen telefonunuzu yavaşlatan şeydir.

Fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra, uygulamaları yeniden yüklerim, yalnızca başlamak için gerçekten ihtiyacım olanı alırım. Bir süre sonra oyunlar ve Günün Ücretsiz Uygulamaları ile boğuldum ve yakın gelecekte benim için bir veri silme.

Bir Factory Resetbüyük olasılıkla soruna iyi bir çözüm olacaktır ve yok DEĞİL kayda değer ya da geri dönüşü olmayan kaybına uğramaktadır.


0
 1. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlama riski yoktur (yüklediğiniz her şeyi ve kişisel bilgilerinizi silmek dışında). Varsa SD kartınızla uğraşmayacaksınız.
 2. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak, sistemdeki uygulamaları temizlediyseniz artık yapabileceğinizden daha fazla hızlandırmaz. Hızlanabileceğini düşünmek, sistemin nasıl çalıştığının yanlış anlaşılmasıdır. Android tüm uygulamaları modüler olarak çalıştırır. Bu, bir uygulamayı kaldırırsanız, işletim sisteminden% 100 gittiği anlamına gelir (belki de önbellek hariç, zaman içinde başka bir uygulama tarafından yazıldığı zaman% 100 de gider). Telefonu hızlandırmak için şu işlemleri yapardım:

  • Ayarlar> uygulamalar'a gidin ve istenmeyen tüm uygulamaları devre dışı bırakın / kaldırın.
  • Ayarlar> uygulamalar'a gidin ve kullanmadığınız tüm uygulamaların verilerini ve önbelleğini temizleyin.
  • Tüm SMS / MMS'leri sil
  • Çağrı kaydını silme
  • Uzun kayıt tutan başka bir şeyin geçmişini sil
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.