Köküm olup olmadığını nasıl anlarım?


37

Telefonumu kökten çıkarmaya çalışıyorum (Samsung Intercept M910, ancak bu muhtemelen önemli değil).

Başarıyla kök kazandığımı nasıl söyleyebilirim? Kök gerektiren birkaç uygulama kullandım ve bazıları işe yarıyor, bazıları da kullanmıyor, bu yüzden kök alıp almadığımı belirsiz hissediyorum.

Yanıtlar:


29

Terminal emülatörünü kullanın (popüler / açık kaynaklı bir terminal emülatörü, F-droid veya Play Market'ten edinilebilen Android Terminal Emülatörüdür ), emülatörü açın ve yazın

su

Telefon köklü olup olmadığına sonra gelen mesajı bileceksiniz.

Düzenle:

Sadece bunun için bir uygulama var: Root Checker


1
Popüler bir ücretsiz / açık kaynaklı terminal emülatörü, F-droid veya Play Market'ten temin edilebilen Android Terminal Emülatörüdür .
imz - Ivan Zakharyaschev

6
Ya "su: bulunamadı"? Basitçe su, kökün olup olmadığına bakmaksızın , yardımcı programın kurulmadığını (ya da
PATH'de bulunmadığını) gösterir

Ben "su: bulunamadı" aldım. Ama ben hala telefonun çalıştığından şüpheleniyorum. Şimdi ne yapabilirim?
Leo,


25

Telefonunuzu USB üzerinden geliştirici modunda bağlayın ve bir ADB kabuğu başlatın

adb shell

Eğer bir görürseniz #satırın başında bir eğer telefonunuz, köklü $yürütülecek deneyin sukomutu ve bir alırsanız #şimdi, telefonunuz köklü, ancak bir hata alırsanız subulunamıyor bu durum büyük ihtimalle ya da suikili sadece eksik.

Piyasada telefonunuzun köklü olup olmadığını test eden uygulamalar da vardır .


2
Bu yeterli değil. Bir "$" görüyorsanız - İstemi, telefonunuzu başarılı bir şekilde rootladıysanız, yine de su ikili kullanarak ("su" komutunu yazarak) yükseltebilirsiniz.
Akış

Evet, bazı ROM'ların varsayılan olarak root olmadığı unutuldu. Hm, şimdi değiştirmemi istediğin başka bir şey var mı?
kyrias

7

Piyasada Root Checker adlı , telefonunuzun köklü olup olmadığını ve BusyBox kurulu olup olmadığını doğrulayabilen bir uygulama var.


Bu sadece su ikiliyi kontrol etmiyor mu?
Leo,

Bu, "köklü" olmanın tam olarak anlamı, suid bit setiyle birlikte doğru bir şekilde kurulmuş su ikilisinin bulunmasıdır. Su ikilisi genellikle izinleri yönetmek için eşlik eden bir programla birlikte gelir, Superuser uygulaması, ancak bu sadece kolaylık ve kullanım kolaylığı içindir.
Lie Ryan

Teşekkürler @Lie Ryan, ancak bazı diğer yorumlardan, telefonun ikili bir dosya olmasa bile, hala köklü olabileceği anlaşılıyor. Bu doğru değil mi?
Leo,

Lütfen sorduğum nedenden dolayı bu konuyu inceleyin: android.stackexchange.com/questions/127347/…
Leo

1
@Leo: Kesin olarak, temel Linux sistemindeki köklü ve köksüz cihazlar arasında tam olarak farklı bir durum yoktur. Köklendirilmemiş Android de dahil olmak üzere tüm Linux'lar, Linux programlarının yüksek bir ayrıcalık elde etmek için kullandığı temel mekanizmalar olan sistemik çağrıya sahiptir. Bir intihar ikili kodunun kendisini oluşturmak yüksek bir ayrıcalık gerektirir. Köklendirilmemiş bir cihazda bulunan pek çok Android sistem uygulaması, yüksek ayrıcalıkla çalışır (örn. Adbd, sistem güncelleyici), ancak yalnızca çok özel amaçlar için tırmanırlar. su, ayrıcalıklı yükseltilmiş diğer programları çağırmanıza izin veren ayrıcalıklı bir programdır.
Yalan Ryan

4

Uygulama tepsisinde "Süper kullanıcı" uygulamasını görmelisiniz.

Çoğu köklendirme yöntemi, bu uygulamayı süper kullanıcı haklarını yönetmek için ekler: Arzumu köklendirdiğimde benim için ortaya çıktı.

Hepsi değil: bu yüzden Superuser'i piyasaya sürmeye ve çalıştırmaya çalışın . Başarısız olursa, sen köklü değilsin :-)


Bu yanlış, Superuser uygulamasının köklendirme işleminden sonra manuel olarak yüklenmesi gerekir, ancak tek tıklamayla köklendirme uygulaması kullanıyorsanız otomatik olarak yüklenebilir.
kyrias

@Demizide: Siz oyunuzu düşürürken güncelleniyordum . Elbette nasıl kök saldığına bağlı: bazı yöntemler benim için olduğu gibi otomatik olarak ekler.
gbn 11:11

Tamam, tekrar güncelleme yapabileceğinizi ve böylece oyu geri alabileceğimi mi düşünüyorsunuz?
kyrias

1
Superuser'i köklü olmayan bir cihaza da gayet iyi yükleyebilirsiniz. Sadece suikili olmadan bir şey yapmaz (ve onu her çalıştırdığınızda "güncellemesi" gerektiğinden şikayet eder). Süper Kullanıcı'nın varlığı köklü olduğun anlamına gelmez; Bir tür çalıştırıyor, ancak güncelleme hatası mesajı "root olmadığınız için güncelleme yapamadı" veya bu tür bir şey yazmıyor (ve "İptal" e basabilirsiniz ve kaybolur).
eldarerathis

0

RootTools kütüphanesinden aşağıdaki komutları kullanın .

  RootTools.isRootAvailable();

veya

  RootTools.RootTools.isAccessGiven();

Bu çağrılar, cihazın gerçekten köklü olup olmadığını kontrol ediyor mu? Yoksa sadece su ikilisini kontrol ediyorlar mı (bütün kök kontrol uygulamalarının yaptığı gibi)? Bu aramaları kullanan herhangi bir uygulama var mı?
Leo,

0

Herkesin söylediklerinin yanı sıra, Süper kolay bir yöntem de Google Play'den root erişimi gerektiren bir uygulama yüklemek olacaktır. Ben android için olmazsa olmaz bir güvenlik duvarı olan DroidWall'u öneririm. Kur ve uygula kurallarına bas. Köklü değilse, size söyleyecektir ve kuralı uygulayamaz.


0

Cihazınıza root erişimi sağlayan ve root olup olmadığını test eden "Root Checker" adlı bir uygulamayı indirebilirsiniz. Köklenmiş olup olmadığını bu şekilde kolayca anlayabilirsiniz. Bu şekilde anlayabilirim ve bu son derece kolaydır.

Root Checker adlı birçok uygulama var, ancak bu bir tane yüklemeyi gerektirmez ve gitmeniz iyi olur.

Bunu yaptıktan sonra anlayabilirsiniz köklü veya değil.

Köklenirse, kullandığınız cihazla birlikte kök gerektiren her uygulamayı kullanabilirsiniz.

Eğer cihazınız köklü değilse, kurduğunuz kurtarma projesini açın (Samsung cihazlarda aynı anda ses kısma + güç + ana sayfa düğmesine basın) ve ardından verileri silin. Ardından, kurtarma projesinin ana menüsünden telefonunuzu yeniden başlatın ve indirme menüsünü açmak için ses açma + güç + ana sayfa düğmesine basın.

UYARI: YALNIZCA AŞAĞIDAKİ YÖNTEM SADECE SAMSUNG SAMSUNG TELEFONLA ÇALIŞIR. VE DİĞERLERİ İLE ÇALIŞmayacak. ÇALIŞABİLİR AMA BT HAKKINDA EMİN DEĞİL. DİĞER WEB SİTELERİ HAKKINDA BU VAKA HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ BULABİLİRSİNİZ.

Cihazınızı Windows Bilgisayarınıza bağlayın ve Odin'i kullanarak, SuperSU dahil olmak üzere gerekli dosyaları cihaza yakabilirsiniz. Ve sadece yeniden başlatıp patlatan şeyleri yaptıktan sonra, cihazınız başarılı bir şekilde rootlanmıştır.

Max Lee, köklenme hakkında harika makaleler hazırlayan web sitesinde (highonandroid.com) size yardımcı olabilir.

Ayrıca youtube ve theunlockr.com'da bulabileceğiniz Unlockr'u da tercih edebilirsiniz.

Her ikisi de size yardımcı olabilecek güzel videoları tercih ediyor.


-1

Bu kolay. Sadece uygulamaları gerektiren bazı kökleri indirin (root gerektiren uygulamalar) örneğin: - titanyum yedekleme, süpersu vb. Düzgün çalışırlarsa, o zaman kök kazanmış olursun. Çalışmazlarsa, kök çalışmıyor demektir.


2
Çalışmazlarsa, bunun başka nedenleri de olabilir - cihazınızla uyumsuzluklar gibi, uygulamadaki hataları. Tabii ki hepsi başarısız olursa, bu güçlü bir gösterge olabilir - ama uzun bir yol. Bir kök denetleyicisi veya bir terminal uygulaması kullanmak (bağlantılı cevaplarda önerildiği gibi) çok daha hızlı ve daha güvenilir yöntemlerdir.
Izzy

Kök kontrolü de iyi bir yöntemdir ancak soru detaylarına göre, bazı uygulamalar çalışmış ve bazıları kök denetleyicisi de başarısız olmuş olabilir
Aditya Sinha

1
Farklı bir nedenden ötürü başarısız olanlar daha olasıdır: Bir kök denetleyici veya özellikle sukomutu çalıştırma çok daha az karmaşıklığa sahiptir ve bu nedenle başarısız olma olasılığı çok daha düşüktür.
Izzy

Evet, root checker basic veya pro'yu indirmelisiniz.
Aditya Sinha

-1

Geliştiriciler ve daha fazla test içeren bir imho sağlamak adbiçin aşağıdakileri yapın:

[you@yourbox]$ adb shell
[root&adbshell]$ mount -o rw,remount /system
[root&adbshell]$ echo $?
 0
[root&adbshell]$
[root&adbshell]$ mount | grep system
 /dev/block/by-name/system /system ext4 rw,seclabel,relatime,data=ordered 0 0
[root&adbshell]$ ls /dev/block/by-name/system -la 
 lrwxrwxrwx root   root       2016-02-23 19:33 system -> /dev/block/nandd
[root&adbshell]$ ls /dev/block/nandd -la 
 brw------- root   root   93, 24 2016-02-23 19:33 nandd

Puan şudur:

 1. Şans eseri, adb kabuğu isteminin root@[something]hangisinin net olduğunu size söylemesidir.
 2. ama sadece kontrol etmek için /systemokuma-yazma yeniden düzenlemeyi deniyoruz rw(kök gerektiren bir şey)
 3. Sonuç hiçbir hata yani çalıştı olmadığını kontrol echo $?verim0
 4. daha sonra, /systemnihayetinde, /dev/block/nanddsadeceroot

Bunun "yalnızca ileri düzey kullanıcılar için" bir seçenek olduğunun farkındayım ve @ kyrias tarafından önerilen diğer yanıtlara en çok benzeyen bir reklam olduğunun farkındayım, ancak bunun mountaksine orada suolma ihtimalinin aksine, biraz daha uyumlu olduğunu düşünüyorum .

Ayrıca, kapsamlı bir testin rootnessşimdi rootgüçlerin kullanılmasını ve / sistemin içeriğini yedeklemeyi ve deneme için alternatif bir sistemle flash yapmayı içerdiğini öne sürmek istiyorum . Else orada bir değişikliktir adbd sadece size bilgi taklit edilir her zaman daha test edebilirsiniz emin olmak için rootaslında birden fazla kanal üzerinde görülebilir bir şey yaparak güçlerini :)


Sen sadece yapabileceğini biliyorum su -c 'id'ya çalıştır suizledi id. uid=0 gid=0Çıktıda göremiyorsanız , cihaz tamamen köklü değildir veya en azından düzgün bir şekilde köklenmemiştir.
Firelord

Bakın @Felelord - suönerdiğiniz gibi, her şey "daha basit" olabilir, ancak belirtildiği gibi, subaşlangıçta tüm cihazların mevcut olduğunu varsayamayız . Çözüm alternatif bir yol sunar ve "en basit yol" olmayı istemez.
humanityANDpeace
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.