Farklı bir telefonla gelen şarj cihazıyla şarj edersem telefonum patlayabilir mi?


12

Arkadaşım ve ben ikimiz de droidimiz var ve sık sık birbirimizin duvar şarj cihazlarını kullanıyoruz. Telefonum için özel olarak üretilmiş olmayan bir şarj cihazıyla şarj edildiğinde telefonumun patlayabileceği söylendi. Bu droidler arasında ne kadar doğrudur?1
Modern elektronik aletlerin çoğunda aşırı şarj koruma devresi yok mu? Akım belirli bir seviyeyi aştığında otomatik olarak engellenmelidir, değil mi?
DavidAP

Yanıtlar:


14

Bu standart varlıklarınızın kapak plakası olsa da, gerçek şu ki, aşağıdaki şeyler doğru olduğu sürece telefonunuzu hemen hemen herhangi bir USB şarj cihazından şarj edebilirsiniz:

 • Çıkış özellikleri + 5V DC ve en az 500mA'dır. Daha fazla ise (700mA, 1000mA) genellikle iyisinizdir; telefon sadece ihtiyaç duyduğu şeyi çizecektir. HTC Magic'in "resmi" şarj cihazım 5VDC 700mA.
 • Şarj cihazındaki veri pinleri kısaltılır (çoğu modern şarj cihazı çalışır. Bir iPhone, USB fişini kablosuyla şarj ederse, veri pinlerinin kısa devre yaptığı anlamına gelir).

Bir araç şarj cihazı kullanıyorsanız, ucuz olanları almayın. Araba gücü ev akımından çok daha gürültülüdür ve kranktan (motor çalıştırılarak) hayatta kalabilen bir şarj cihazına ihtiyacınız vardır.

Gücün güvenilir olmadığı bir ülkede yaşıyorsanız, bir UPS veya başka bir güç düzenleyiciyi şarj etmek isteyebilirsiniz.

Garmin GPS saat şarj tuğlası, eski bir akıllı telefondan şarj cihazı (FreeRunner) ve Southwest Airlines bekleme terminallerindeki USB çıkışlarıyla başarılı bir şekilde şarj ettim (ancak genel bir USB şarjı kullanmadan önce USB hata ayıklama ve USB yığın depolama özelliğini kapatmam gerekir) kiosk).

Eğer güvenmiyorsanız, kullanmayın! Telefonlar pahalıdır.

Cihazınız USB'den (Pandigital Novel) şarj olmuyorsa ... fiş boyutunu ve çıkış özelliklerini kontrol edin.

Cihazınız komik bir fiş kullanıyorsa (B&N Nook Color - MicroUSB, evet, kablolarındaki fişleri daha uzun), o kabloya ihtiyacınız var.


3
USB hata ayıklamayı devre dışı bırakmak için +1.
theTuxRacer

4

evet, bir cihazı gerektiğinden daha fazla akım kapasitesine sahip bir şarj cihazı ile şarj etmek kesinlikle güvenlidir.

Ohm yasası bize akım, gerilim ve direnç arasındaki ilişkiyi söyler:

I  =   V   /   R 

(akım = voltaj / direnç) Voltaj sabit tutulduğu için (5V), akım çekmeyi belirleyen tek faktör cihazın şarj cihazına yüklediği yüktür (direnç için başka bir terim). Böylece, cihaz sadece ihtiyaç duyduğu kadar akım çeker ve daha fazla olmaz.


1
Kesinlikle! Bu, elektrikli cihaz özelliklerinin en yanlış anlaşılan yönüdür: akım, cihazın veya güç kaynağının bir özelliği değildir, güç kaynağının voltajının ve cihaz devresinin direncinin bir fonksiyonudur. Bir cihazın mevcut spesifikasyonu, düzgün çalışması için ne kadar akım çekmesi gerektiğidir (örn. 12.5 Elektrikli süpürge en iyi 12.5 A'da çalışır) ve bir adaptörün (şarj cihazının) mevcut spesifikasyonu, güvenli bir şekilde taşıyabileceği maksimum değerdir. Adaptör, aygıt üzerinde belirtilen voltajda çizilenden daha fazla akım zorlayamaz.
Adi Inbar

Amplifikatörü, bağladığınız cihazın amp spesifikasyonundan daha düşük bir şarj cihazı kullanırsanız, şarj cihazı istenen miktarda akım vermez veya aşırı yüklenir (o zaman bile, çok daha olasıdır harap olmak ve yangını başlatmak yerine çalışmayı bırakmak). Ancak mevcut özellikleri cihazınkinden daha yüksek olan bir şarj cihazında sorun yok .
Adi Inbar

2

Geleneksel elektrik terimleriyle, bir güç kaynağının watt değerini en az yüzde 125'e kadar büyütmek her zaman daha iyidir. Bu nedenle, bir akıllı telefon 700 mA kullanıyorsa, 700 mA şarj cihazı kapasitesinin en üst noktasındadır ve muhtemelen başarısız olabilir. 1 A (aka 1000 mA) daha güvenlidir. Telefon sadece ihtiyaç duyduğu şeyi çizecektir.


1

Droidler? Motorola Droid telefonlarda veya Android telefonlarda olduğu gibi?

Bu noktaya kadar, şarj cihazlarındaki özellikleri kontrol edin, eğer aynıysa tehlike yoktur. Şarj cihazlarının çoğu, USB şarjı ile uyumlu olmak için 5V hat kullanır, ancak amper değişebilir. Örneğin, Galaxy S bir 0.7A şarj cihazı kullanır ve Galaxy Tab 10.1 bir 2A şarj cihazı kullanır. Galaxy S cihazımı 2A hattından şarj etmeye çalışmam, ancak sekme için daha az amper kullanmak iyi olurdu, ancak bu daha düşük bir şarj verimliliğine neden olur.


4
Cihaz sadece gerektiği kadar akım çekecektir (kesinlikle Galaxy S söz konusu olduğunda, neredeyse tüm diğer android cihazlar için), bu nedenle daha yüksek bir akım Mikro-USB değiştirici kullanarak tamamen güvende olacaksınız.
AlexWilson

Belki de ihtiyaç duyduğu şeyleri yükler, gerisini ısı olarak dağıtır? Aşırı ısınabilir mi?
Jon Onstott
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.