Cihazımda Android'i nasıl güncellerim?


Yanıtlar:


43

Bu bir Topluluk Wiki yayınıdır. Geliştirmenin bir yolunu görürseniz, lütfen hemen devam edin ve düzenleyin.

Özel davanızda cevaba giren birçok faktör var.

  1. Taşıyıcıdan / üreticiden resmi bir güncelleme var mı? Ardından resmi yöntemi kullanın.
  2. Resmi bir güncelleme yok, ancak bir kullanıcı köklü cihazınıza yükleyebileceğiniz bir ROM oluşturdu mu? O zaman gayri resmi olarak nasıl güncelleyeceğinizi aramanız gerekiyor.
  3. Biraz programlama bilginiz varsa ve Linux aygıt sürücüleri hakkında bilginiz varsa, aygıt için özel bir ROM yapmaya çalışabilirsiniz. Cyanogenmod gibi mevcut bir ROM projesi ile başlayın ve donanımınıza bağlayın. Bu çok çaba sarf edecektir, telefonunuzu kirletme riski vardır ve cihazınız için (sürücülerin yetersizliği nedeniyle) mümkün olmayabilir. Hala denemeye değer olduğunu düşünüyorsanız, nereden başlayacağınızı ROM geliştiricilerine sorun. (Özel ROM yazma ile ilgili soruların bu sitede konu dışı olduğunu unutmayın.)
  4. Ne resmi bir güncelleme ne de özel bir ROM yoksa ve kendinizinkini taşımak için boş zamanınız yoksa, tek seçeneğiniz yeni bir aygıt satın almak.

Resmi

İlk önce, cihazınız için resmi bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

Çoğu cihaz için, basitçe gidin Settings | About phone | System updates. Güncelleme özel cihazınız için hazırsa, size söyleyecektir. Şanslıysanız, bir güncellemenin hazır olduğunu bildiren bir bildirim olduğu için o kadar ileri gitmeniz bile gerekmeyecek.

Taşıyıcıların ve üreticilerin özelleştirmelerini işletim sistemine eklemelerinin zaman aldığını unutmayın. Sadece yeni bir sürümün duyurulması, cihazınız için hemen kullanılabilir olduğu anlamına gelmez. Cihazınız için belirli bir işletim sistemi güncellemesi bildirilse bile, neredeyse her zaman aşamalı bir sunumdur; bu, resmi kullanıma sunulmasından itibaren sizin için hazır olması günler veya haftalar olabilir. (Çok sık güncelleme dosyası, meraklı kullanıcıların el ile güncelleme yapması için hazır hale gelir.)

Bazı cihaz üreticileri / taşıyıcıları, güncellemeleri dağıtmanın biraz veya brüt olarak farklı yollarına sahiptir. Samsung, örneğin, bir namlı onların Kies yazılımını kullanmalarını gerektiren için.

Resmi olmayan

Cihazınız için resmi bir güncelleme yoksa, bir tanesini beklemeniz (yapılacaksa) veya özel bir ROM yüklemeniz gerekir. Üreticinin / taşıyıcının özelleştirmelerini yapmak için çok yavaş olduğu eski cihazlar ve cihazlar için yeni işletim sistemi güncellemeleri yapmak için çok çalışan canlı bir mod topluluğu vardır.

ROM'ların cihazınıza köklenmesi ve yanıp sönmesi, bu yayında ele alınmayacak kadar büyük bir konu. Lütfen bunun için şu diğer sorulara bakın:

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.