Özel bir ROM'un köklü stoklara göre avantajları nelerdir?


Yanıtlar:


18

Avantajları

Özel bir ROM önceden köklenmiş bir stok ROM kadar az olabilir ve kök ile neredeyse her şeyi yapabilirsiniz. Bu nedenle, sadece köklenmenin en önemli avantajı, ilgilendiğiniz özelliklerle özel bir ROM aldığınızda zaten işin sizin için yapılmış olmasıdır. Örneğin, overclock için daha iyi desteği olan özel bir çekirdek özel bir ROM'da bulunabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, bir ROM fırını özelleştirmek için çok fazla özgürlüğe sahip. Ancak, genel olarak, "iyi bilinen" özel ROM'lar şunları içerir:

 • Özel temalar veya en azından duvar kağıtları veya widget'lar. Bu, değiştirilmiş sistem renklerini ve simgelerini, başlangıç ​​ekranlarını vb. İçerebilir.
 • Kök, tabii ki ( köklenme avantajlarına bakınız ).
 • Daha az kabarık yazılım (örneğin, T-Mobile’ın “Hesabım” kaldırılması).
 • Özel ROM'ları (örneğin, ROM Yöneticisi) yanıp sönen kişiler için faydalı yardımcı programlar.
 • En iyi pil ömrü veya performansı için seçilen modem ve çekirdeklerin karması. Modemler genellikle stoktur ancak çekirdekler stok veya özel olabilir.
 • Menülerdeki ek seçenekler (örneğin, CyanogenMod, kullanıcının yalnızca cihazı normal olarak yeniden başlatmak yerine kurtarma veya hızlı önyükleme moduna yeniden başlatmasına izin verir).
 • Ek kullanıcı arayüzü tweaks (örneğin, CyanogenMod, kullanıcıların widget kullanmak yerine durum çubuğundaki açma / kapama kontrollerini yerleştirmelerine izin verir).

Son olarak, özel ROM'ların her ikisiyle de başlamak için stok bazlı olması gerekmez. Bu, ekstra sistem düzeyinde özellikler (örneğin, dahili bağlama) sağlayabilir veya cihazınız için piyasaya sürülmemiş veya bırakılmamış bir Android sürümüne yükseltme yapmanızı sağlayabilir. Ayrıca, sık sık kaldırılamayan özel UI'leri / rampaları gibi çıkarılması zor stok ROM parçalarından da kurtulabilir.

Dezavantajları

 • Özel ROM'lar, özellikle de stoğa dayalı olmayanlar genellikle biraz deneyseldir. Özellikle özel çekirdeklerde veya stok bazlı olmadıklarında (sürücüler doğru olmak zordur), stok kadar stabil olmayabilirler.
 • Özel bir ROM, yaratıcının dahil etmek istediği hemen hemen tüm uygulamaları içerebilir ve bu yazılımları bir yazılım yazılımı olarak düşünebilirsiniz.
 • Özel temalar istediğiniz gibi olmayabilir; birçok ROM fırıncısı tasarımcı değildir.
 • ROM'da hoş olmayan veya kötü amaçlı bir şey bulunabilir.
 • Cihazınızı tuğlalamak her zaman bir olasılıktır. Özel bir ROM yanıp sönerken ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun ve asla farklı bir cihaz için tasarlanmış bir ROM kullanmayın.
 • Köklenme gibi, özel bir ROM'un yanıp sönmesi, neredeyse "geliştirici" olmayan (örneğin, Nexus) bir cihazın garantisini geçersiz kılar.

Özel ROM'u köklendirme / yükleme, herhangi bir cep telefonunun kullanılabilir RAM'ini arttırır mı?
TheRookierLnerner

Bağlı. Pek çok operatör / satıcı kuruluşu, çoğu özel ROM'un dayandığı standart google’dan daha fazla bellek alan özel hizmetler ve başlatıcılar içerir. HTC Sense, Motorola Blur ve Samsung TouchWiz cihazlarının tümü temel platformdan daha fazla bellek alıyor. Kökün tek başına bellek kullanımı üzerinde etkisi olmadığını unutmayın.
Mark Porter,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.