CyanogenMod çalıştıran Artıları ve Eksileri nelerdir?


28

Onu kullanan herkes ilgili yararları ve sakıncaları listeleyebilir mi? Aslında dezavantajlara ve kısıtlamalara daha fazla ilgi duyuyorum çünkü bunun için övgü bulmak zor değil.

Düzenleme: Ooops, şu anda Android 2.2 çalıştıran orijinal Droid'den bahsetmeyi unuttum

Yanıtlar:


6

Siyanojen Modlu (CM) kilometreniz, kullandığınız telefona bağlıdır. Bir HTC telefonunuz varsa, çalışan veya hiç yüklü bir HTC Sense uygulamasına sahip olmazsınız. Yani HTC widget'ları çalışmaz. Bu, bu widget'lardan bazılarını kullanan birçok HTC telefonu kullanıcısı için bir engeldir. Şahsen onlar için yeterli yerini bulabildim. Yani bu benim için bir engel değildi.

Bir HTC telefon kullanmıyorsanız, muhtemelen çok fazla eksiler olmayacak. Yine de, telefonunuzda gelen stok widget'larını kullanamayabilirsiniz. Ancak, daha sonra alıştığınız farklı bir çevirici ve iletişim uygulamasına sahip olabilirsiniz.

Exchange posta sistemi gibi işteki bir e-posta sistemine bağlanıyor musunuz? Yaparım ve bu CM kullanmamamın sebeplerinden biriydi. İşe yaramadı ama bazı eksiklikler vardı, bazı ayarlar eksikti ve iletişim uygulamasının Exchange kişilerini yönetme şeklini beğenmedim. HTC, binaları için ne kullanıyorsa kullansın IMO daha iyi çalıştı, ben de HTC tabanlı ROM kullanıyorum.

Saboogu'nun belirttiği gibi, donanım da bir fark yaratacaktır, ancak CM ekibi ROM'larını iyileştirmek ve eski telefonlarda bile iyi çalışması için bükülmeler üzerinde çalışmakta iyidir.

Köklü iseniz, önce bir NAND yedeklemesi yapın. Bu kılavuzu izleyin , bir Evo için yazıldığını akılda bulunduğumu yazdım, fakat çoğu bilgi hala diğer telefonlar için de geçerli. Bir yedeğiniz olduğunda, silin ve yanıp sönün ve oradan gidin. İsterseniz ve özellik setinize bakın. Bu şekilde nefret ederseniz, yedeğinizi kolayca geri yükleyebilirsiniz.


6

CyanogenMod’un en büyük hedefi gözümde, Android işletim sisteminin (2.1+) en son sürümünü almayan eski telefonlara (örneğin, G1) geri dönme işlevini sağlamak. Telefonunuza daha önce edinmemiş olabileceğiniz bazı işlevler eklemek için burada ve orada pek çok küçük ayarlamalar da veriyor.

Aynı zamanda (tipik olarak) telefonunuzu köklendirmenizi gerektirir, böylece bu avantajlardan da yararlanabilirsiniz .

Her ne kadar CM "kararlı" sürümleri yayınlasa da kararlılığınız değişebilir. Büyük olasılıkla CM'den hisse senedi romundan veya diğer çeşitli hatalardan daha fazla yeniden başlatma göreceksiniz.


2

Gerçekten donanımınıza bağlı. Bu aşamada, CM6 bir G1'de OTA 1.6 sürümünden daha yavaştır. Belki de oldukça kararlı değil, ama kesinlikle daha fazla özellik dolu.

Öte yandan, yerel 2.x desteği olan daha yüksek bir bellek cihazında, bu aynı dezavantajlar geçerli olmayacaktır.


Bryan Denny'nun belirttiği gibi, yandaşınız da bir profesyonel. Eski telefonların, işletim sisteminin başka türlü desteklemeyeceği yeni yinelemelerini çalıştırmasını sağlar.
Jake Wharton

Buna katılıyorum. Dünyadaki en güçlü telefon olmayan HTC Hero'ma sadece CyanogenMod 6'yı yaktım ve iyi çalışıyor. HTC 2.1'i almayacaktı ama şimdi bütün froyo iyiliklerim :-) var
DilbertDave

0

Daha önce bir HTC Hero cihazına sahiptim ve HTC Sense içermediğinden CyanogenMod (CM) 'e başvurdum.

Ancak donanım kısıtlaması nedeniyle, Android sürümü arttıkça telefonumun daha yavaş çalıştığını fark ettim. Froyo beri telefon artık hızlı ve gecikme zamanları var.

Karşılaştığım bir diğer sorun da donanım desteği oldu. Örneğin, fotoğraf makinesinde HTC tarafından sunulan bazı özellikler bulunmayabilir.


0

Bir dezavantaj, bazı durumlarda donanım desteği azalır. HTC Desire için IE Cyanogenmod HD videoyu desteklemiyor.


Hangi versiyondan bahsediyorsun? Böyle bir hatanın farkında değilim.
RR

Siyanojen mod 7.1 ve 7.2.

0

Ailede bir Portakal San Francisco, AKA ZTE Blade var.
Bu cihaz için CM7 rom ile bulduğum en büyük zayıflığın yakınlık sensörü, wifi bağlantısı ve güç yönetimi durumlarıyla ilgili çeşitli küçük hatalar olduğunu söyleyebilirim.

IMHO bunun nedeni ZTE'nin çekirdek kaynağını korudukları için çok hacklenmesi ve kısmen çeşitli küçük aksaklıklara neden olan belgelenmemiş donanım revizyonları nedeniyle olmasıdır. Bu, Blade çekirdeğini CyanogenMod için bir araya getiren geliştiriciler için ek çalışmalara neden oldu, ancak tüm sorunlar giderildi.

Bazen kullanıcılar hatalarla karşılaşırlar ve hata izleyicideki hataları bildirmezler, bu yüzden devs düzeltilmesi gereken sorunların farkında değildir.

Tüm bunlar, CyanogenMod'un iyi bilinen avantajlarına karşı küçük sorunlar. CyanogenMod'dan Orange ve stok ROM'larından çok daha fazla stabilite, performans ve destek aldım.


Yerinde olsam, telefonuma Cyanogen koymayı denemezdim, çünkü sana çarpabilirdi.
RR

1
Daha da önemlisi, bazılarında 512Mb, diğerlerinde 256Mb, bazılarında OLED, bazılarında çeşitli farklı dokunmatik ekranlara sahip olan ve Çin türevlerini de unutamayan Avrupa’daki varyasyonlar vardı. varyantlar (Dell?) yani hepsi, ilk CM7'nin neyle ilgili olduğuydı, çoğu olmasa da hepsi sabittir. Akü boşalması hala bir sorun iirc.
t0mm13b
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.