Android 6.0+ işletim sisteminde “Dahili depolama olarak biçimlendir” özelliği nasıl çalışır?


31

Android 6.0+ işletim sisteminde "Dahili depolama olarak biçimlendir" özelliği nasıl çalışır? Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın:

Ekran görüntüsü
Ekran görüntüsü (büyütmek için tıklayın)

Neden “bu USB sürücü sadece bu cihazda çalışacak” durumda? Bölümleme biçimi nedeniyle mi? Windows'da okumayı denedim ama dosya formatı RAW; EXT4 formatında mı, bu yüzden Windows okuyamıyor mu? Bu kartı başka bir Android 6.0 cihazına yerleştirirsem ne olur? Diğer cihaz okuyabilir mi?

Yanıtlar:


35

Bu özelliği kullanırsanız, harici SD kartınız dahili depolama alanınızı değiştiriyor . Süreçte şifrelenecek. Artık, dosya sistemi ikincisinde okunamadığı için (şifreleme nedeniyle - yapıldığı ") başka bir cihazda (PC'nize takılı bir kart okuyucusu dahil) okumak için kartı" basitçe çıkaramazsınız ". güvenlik için ", bu nedenle hırsız, cihazınızın kilit ekranını dolaştırmak ve doğrudan verilerinize ulaşmak için kartı kaldıramaz).


Referans: Android 6.0, SD kartları dahili bir depolama alanı olarak değerlendirebilir…

Dahili depolamayı seçin, microSD kart yeniden biçimlendirilecek ve şifrelenecektir. Bu yapıldıktan sonra, kart yalnızca dahili depolama alanı olarak kullanılabilir. Kartı çıkarmayı ve bilgisayarda okumayı denerseniz, çalışmaz. Karttaki tüm veriler de silinecek, bu nedenle önce önemli olan her şeyi yedeklemek isteyebilirsiniz. Android onu taşımak için bir seçenek sunuyor, ancak ilk raporlar güvenilmez olduğunu gösteriyor.

[...]

Sen edebilirsiniz hala gerçek dahili depolama veya dahili depolama gibi davranmaya biçimlendirilmiş oldu micro SD karta birine uygulama yüklemeyi seçin. Ancak, 8GB depolama alanına sahip bir telefonunuz ve 32GB microSD kartınız varsa, müzik, film, oyun veya diğer dosyalar için yalnızca 32GB'lık bir alanınız olur, 40GB'lık değil.


Referans: Adoptable Storage: Android Marshmallow telefonunuzun muhtemelen kullanamadığı gizli özelliği :

Uzay artmadığını Bildirim tarafından ancak, sdcard büyüklüğüne göre sdcard büyüklüğüne. Temel olarak, dahili depolama alanınızı (tipik olarak oldukça hızlı olan eMMC'dir), SD kartınızla (tipik olarak yerleşik depolama yongasına göre daha yavaş olan) değiştiriyorsunuz. Kapasite için işlem hızı olacaksınız. Bazı durumlarda bu adil bir ticarettir.

Daha ilginç bir haberleşme noktası var: biraz çalışma ile, kabul edilebilir depolama sadece microsd kartların ötesine uzanıyor. Sen edebilirsiniz teknik uyarlanamıyor depolama gibi herhangi bir USB OTG cihazını monte edin. Teorik olarak, bu USB OTG ile bağlı 1TB'lik bir sabit diske sahip olmanızı sağlar. Tabii ki bu sabit sürücüyü asla çıkaramazsınız, bu yüzden kullanımları çok sınırlı - ama çok ilginç.

USB OTG ile bağlanan “herhangi bir” depolama cihazını kabul edilebilir bir depolama alanı haline getirmekle ilgileniyorsanız, işte bilmeniz gereken komut. Bunu denemedik, bu yüzden kendi sorumluluğunuzdadır devam edin.

   adb shell sm set-force-adoptable true

Inside Marshmallow'daki AndroidCentral : Kabul edilebilir depolama alanı devam ediyor:

   adb shell sm set-force-adoptable true

Ama muhtemelen yapmamalısın.

Bir depolama cihazı kabul edildiğinde, sistemin bir parçası haline gelir ve artık çıkartılamaz. Fiziksel olarak kaldırabileceğinizden emin olun, ancak uygulamalar ve hizmetler telefonunuzda veya tabletinizde kilitlenirken geri koymanız istenir. Bu oluyor benimsenen - alınan ve sistem tarafından sevilen ve bütün parçası yaptı.

Orada ilginç bir yorum okur:

Bunu okuduğuma sevindim, evlat edinilebilir depolamanın harika bir fikir olduğunu düşünüyordum ve 16GB'lık bir telefon alıp basit bir microSD kartı atıp sistemi yenebilirdim. Ancak, muhtemelen nasıl çalıştığını daha fazla anladığım için iyi bir fikir değil.

Ayrıca hakkında yazdıklarımın altını çizmek için :

Kartı istediğiniz zaman çıkarabilir ve yeniden biçimlendirebilirsiniz, ancak bunu yapmanız telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız için zorlar.

Artı :

Normal harici depolama olarak kalmasını seçtim. En azından bu şekilde telefonun arızalanması durumunda SD kart dosyalarıma hala erişebiliyorum. Diğer yol şifrelenmiş halde kalır ve telefonun telefonu sondaki aksaklığı deneyimlemesi durumunda, kart şifreli olarak kullanılamaz ve ölmüş olan tek cihaz ölür. Resimlerimi veya vids veya müzik kurtarmak için onu çıkarmadan ve bir bilgisayara takmak yok.


Android 6.0 Marshmallow ipucuna göre : MicroSD kartınızı dahili depolama olarak kabul edin [Video] , "geri dönüş" var:

Neyse ki, tamamen kalıcı değil. Yalnızca medya depolamak için kullanmak istediğinize karar verirseniz, Ayarlar> Depolama ve USB kısmına gidip kartı seçip sağ üst menüye basarak ve ardından 'Taşınabilir olarak formatla' seçeneğini seçerek tekrar değiştirebilirsiniz.

Ancak satırlar arasındakileri okuyun: Format , içindeki tüm verilerin silineceği anlamına gelir. Dolayısıyla, bunu yapmak istiyorsanız, verilerinizi önceden güvenceye aldığınızdan emin olmanız gerekir. Burada kolay bir "USB kart okuyucu" yolu yoktur, her şeyi USB veya ağ üzerinden kopyalamanız gerekir. 1 Ve eğer kart kırılırsa, kart okuyucuyu kullanmanın bir yolu yoktur ve en azından bir kısmını kurtarmak için yumuşak toparlanma; şifreleme bunu imkansız kılıyor. Arızalanırsa, büyük olasılıkla artık cihaza bile monte edilmeyecek - bu nedenle başka bir yerde yedeklememiş olduğunuz her şey "iyi gitti" olacak.


Kart "iyi" olduğu sürece, Android M'nin kabul ettiği depolamanın şifresini çözmek konusunda bazı ilginç işaretler var :

Android M, dahili depolama FDE'sine benzer şekilde uygulanan kabul edilebilir depolamaya izin verir - depolanan birim başına, statik 128 bit AES anahtarına sahip dm şifresini kullanarak /data/misc/vold/. Anahtar cihazdan çıkarıldığında, benimsenen depolama herhangi bir Linux makinesine monte edilebilir ve okunabilir / yazılabilir. Kabul edilebilir depolama şifrelemesi, yalnızca yazılımda yapılır (en azından şu anki önizleme yapısında), bu nedenle performansı, donanım hızlandırmalı FDE'yi desteklemeyen cihazlardaki şifreli dahili depolama ile karşılaştırılabilir.


Diğer okumalar:


1 yılında Depolama> Dahili Depolama orada bıraktı Eğer yeterli alan var ise - Dahili için eşyalarını geri hareket edecek 'migrate verileri' bulmalısınız. ( Bunu işaret ettiği için Barleyman'a teşekkürler)


1
Teşekkürler. Her iki dosya sisteminin okunamaması biraz tuhaf görünüyor ? Dahili SD bozulursa ne olur?
beeshyams

1
@ beeshyams daha sonra tebrik eder - ve iyi bir destek almanız için dua edin: fabrika ayarlarına sıfırlama, yeni bir kart takma, geri yükleme. Neden bu "özelliği" kullanmayacağımı tahmin et. Ve bir sorunu daha unuttun: peki ya 16GB kartınız doluysa ve 32GB ya da 64GB kartla değiştirmek istiyorsanız İpucu: Aynı… // Ek okumalar: Android 6.0 SD kartları dahili depolama alanı olarak değerlendirebilir…
Izzy

1
+1. Eğitici ve önceki sürümlerde olduğu gibi kullanmak bir fikir olabilir gibi görünüyor. Bu referans için imi var
beeshyams

2
Ben de, @ beeshyams - ve yeni benimsenebilir-depolama tag-wiki'mize hoş geldiniz :)
Izzy

1
Bunun bu şekilde çalıştığından şüpheliyim. Bunun yerine: 1) tüm SD kartı yedekle (bazı gizli parçalar için kök gerektirebilir), sonra 2) tekrar dışa biçimlendir, 3) değiştir ve isteğe bağlı olarak tekrar "kabul et", 4) geri yükle. Farklı bir kart taktığınız anda, Android ya bunu tekrar benimsemeyi (yeni şifreleme) ister ya da tamamen reddeder (kabul edilen kartına ihtiyaç duyduğu için). Bunu denemedim (yeterince deli değilim), bu yüzden hangisinin olacağını kesin olarak söyleyemem.
Izzy

3

Bazı noktaların daha kolay erişilebilir olmasını sağlamak için ikinci bir cevap.

  1. Evet, dahili depolama hala en azından android için erişilebilir durumda. Harici depolamaya "veri taşıma" işlemini yaptıktan sonra, taşınabilir olan her şey sdcard'a gider, ancak bazı şeyler hala dahili kalır. S5 galaksisinde bunları / data / app / içinde bulabilirsiniz.
  2. "Dahili depolama alanını" depolama ayarlarından açarak işlemi tersine çevirebilirsiniz ve her şeyi tekrar dahili nvram'a kopyalayacak "veri taşıma" vardır.
  3. Eğer (ne zaman) her şeyi taşımak için yeterli alanınız yoksa, uygulama bilgisine gidip (konum) düğmesini kullanarak hala zor yoldan yapabilirsiniz.

Titanyum yedekleme her şeyi dahili depolamaya geri yükler. Galaxy S5'te en azından rapor edilen kullanılabilir depolama alanı yanlış olduğu için hemen dolduruyor. Bu noktada, uygulamaların çökmesini önleyen sabit açılır pencereler almaya başlarsınız ve bazı büyük uygulamalar için appinfo için çalışmanız gerekir ve kontrolü yeniden kazanabilmek için uygulamayı kaldırın ya da harici hale getirin.

İçinde ve dışında, hepsi bir arada apps2sd arasında toplu taşıma uygulamaları vardır . Dosyaları işlemek biraz yavaştır, ancak bir işlem kesilir.


2

Reddit hakkında mükemmel bir yazı var. Marshmallow'da kabul edilebilir depolama da dahil olmak üzere Android'de bir kez ve herkes için depolama konusundaki karmaşayı giderelim.

Ancak anladığım kadarıyla, yapışma noktası hala, geliştiricilerin, uygulamalarının SD'ye taşınabilir olup olmadığını kontrol etmelerine rağmen, bu durumda genişletilmiş dahili depolama. Böylece hala depoda bulunan telefonların sınırlandırmasına maruz kalabilirsiniz. En azından boş alanını / veri bölümüne yeniden bölümlendirebilirim (Samsung cihazı için daha kullanışlı .pit dosyaları var), çünkü Android hareket edeceğinden beri / medya bölümüne ihtiyacım olmayacak tüm kullanıcı verileri, resimler, akış servislerinin çevrimdışı dosyaları vb. entegre SD karta; lütfen onaylayın veya düzeltin.


NO / medya bölümü var: bir bilgisayardan telefonla USB bağlantısıyla görüntüleyebileceğiniz verileri tutan "sahte" / SDCard / klasör, / data içinde genellikle bir dizindir / genellikle / data / media / 0. Bu klasör kabul edilen SD karta taşınır. / Verilerde serbest kalan alan, diğer uygulamalar için otomatik olarak kullanılabilir.
Milind R
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.