fastboot cihazı yedeklemek için kullanılabilir mi?


28

Birçok kişi fastboot, bölümlerden birinde bir görüntüyü flaş etmek için kullanılabileceğini söyler .

Tersi de mümkün mü, bu ikili bir enstantane görüntüdür ve yedeklenecek bölümün tam ikili gösterimini içeren bir zip dosyası olarak saklar mı?

Bunun sormamın nedeni yedeklemenin iki adımı var.

1) görüntüyü ve anlık görüntüyü backuplocation (backup) konumuna getirin 2) ve görüntü / anlık görüntüyü backuplocaito'dan değiştirin (geri yükleme)

Bana göre fastboot sadece bir tane yapıyor, Androidlerin dahili flaşına yazabilmek için (ikili " dd" stilde) flaştan da okuyabilmek gerekiyor.

Bu şekilde hiç kimsenin okuma işini yapmak için potansiyel olarak güvenilir olmayan başka bir örgüt oluşturması ve çalıştırması gerekmeyecek.

Yanıtlar:


17

etiketi-wiki ile kontrol edip fastboot komutları listesine giden bağlantıyı takip ederseniz, cevabın HAYIR olduğunu göreceksiniz. Fastboot'un yalnızca cihaza yazması gereken komutlar var . Birkaç istisna şunlardır:

  • kullanarak bir cihaz olduğundan emin olmak ,fastboot devices
  • Konfigürasyon değerlerini okumak için bazı OEM özel komutları ( fastboot oem <option>- oem lock/ hariç tüm oem unlockseçeneklerin ile başladığına dikkat edin INFO.)
  • birkaç önyükleyici özel komut
  • "iş yapıldıktan" sonra cihazı yeniden başlatmak ( fastboot reboot/ fastboot reboot-bootloader)

Gönderen CyanogenMod Fastboot Intro , vurgu mayın:

fastboot, cihazınızdaki bölümleri yeniden flaşlamak için kullanılabilecek Android SDK (yazılım geliştirici kiti) ile birlikte gelen küçük bir araçtır. Kurulum ve güncelleme yapmak için kurtarma moduna bir alternatiftir .

Wikipedia , hızlı önyüklemeyi, öncelikle flash dosya sistemini ana bilgisayardan bir USB bağlantısıyla değiştirmek için kullanılan SDK paketinde bulunan bir tanılama protokolü olarak tanımlar . (yine, benim vurgula).

Resim kaynak bölümleri (ya da veri) yedekleme hakkında söz gelen cihaz.


4
Soruyu cevapladığınız için teşekkürler. Size görünmesi gerektiğini biliyorum, sadece bilgi için yeterince iyi bakmıyordum. Uboot, kurtarma bölümü, kurtarma modu, clockworkmod, fastboot, adb, vb. Gerçekten benzer amaçlara sahip görünen birçok şey var ve bilgi bazen kafa karıştırıcı. Gerçek olan nokta, belleğe yazma ve okuma işleminin temel işlemler olduğu ve kişinin her ikisini de yapabilme becerisini hızlı bir şekilde arttırdığı aptalca görünüyor . Fastboot ile flaş yapabilmeniz harika, ama neden "bana yanlış" gibi görünmüyordu, bu yüzden sordum
humanityANDpeace

Seni hiçbir şekilde suçlamadım: Özellikle yeni insanlar burada kolayca karıştırabilirler (belirttiğin nedenlerden dolayı). Sizi suçlamak isteseydim, bir "RTFM yorumu" koyardım - bunun yerine biraz özetin incitmeyeceğini düşünmüştüm.) // Aslında, bölümleri yedeklemek çok daha zor olabilir (özel kurtarma işleminizin Nandroid'i tam olarak yapmazsa) ). Bölümleri ayırabilir ddve aktarabilirsiniz, Adebar'ım bunun için uygun bir komut dosyası oluşturmanıza yardımcı olabilir (ADB aracılığıyla çalışmak).
Izzy

Tabii ki, sadece eldeki kaynaklar konusunda doğru fikrinde olmana rağmen. Cevabınız harikaydı ve güzel bir şekilde ifade edildi, teşekkür ederim! Mesajı oluştururken bazı arka plan belirtme özledim. Arkaplan (bu arada ekledim) basitçe -ve wiki etiketinde belirtildiği gibi- onun saçma olduğunu (bana göre) görüntüleri flaş edebilir, ancak çekemezsiniz.
insanlıkANDpeace

Bu değil bu saçma. Bu şekilde bir yedekleme yaratabiliyorsanız saçma olurdu, ama onu geri yüklemek için hiçbir yolu yoktu #D Ama evet, elbette amacınızı anlıyorum. Biraz ışık tutabildiğime sevindim!
Izzy

Güvenlik sorunu da olduğundan şüpheleniyorum. Biri, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmadan dosya sistemi içeriğine erişim sağlayarak kilitli bir cihazın sektör görüntüsünü oluşturmak için fastboot kullanabilir.
jiggunjer

7

Özel bir kurtarma işlemini geçici olarak yükleyebiliriz

fastboot önyüklemesi <kernel> [<ramdisk>]

daha sonra yedek sistem bölümleri


Bu neden indirildi? Bir cihazın içeriğini okuyabilen (ve yedekleyebilen) bir sistem görüntüsünü başlatmak mümkün olmalı, değil mi?
Matthias Weiler

Gelecekteki okuyucular için: cihaz fastboot bootkomutu desteklemelidir . <kernel>ClockworkMod (cwm.zip) veya TWRP (twrp * .img) gibi bir şey olabilir.
Johann

1
Bazı telefonlarda (örneğin Xiaomi) bu, veri silinmeden yapamayacağınız bootloader'ın kilidinin açılmasını gerektirir.
chrki
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.