AOSP ROM ve hisse senedi ROM arasındaki fark nedir?


27

Bu ikisi arasındaki farkın ne olduğunu bilmek istiyorum.

AOSP ROM'u Hisse Senedi ROM'a karşı kullanmanın Avantajları veya Dezavantajları nelerdir?

Sadece Tema / Cilt / UI ve Bloatware farklı mı yoksa başka bir şey mi var?

Yanıtlar:


28

Stok ROM, bir cihazla birlikte gelen ROM'dur; Cihaz, üretici tarafından bu ROM ile "stoklanır". Android genellikle üretici tarafından bir dereceye kadar özelleştirilir; En azından, Android'in belirli bir aygıtta çalışması için cihaza özel sürücüler olması gerekir. Flow'un belirttiği gibi, özelleştirmeler özel bir tema, başlatıcı ve HTC Sense gibi varsayılan uygulamaları içerebilir.

Bir AOSP ROM, Android Açık Kaynak Projesini temel alan bir ROM'dur. En saf şekilde, AOSP Google’dan değiştirilmemiş ROM’lar veya kodlar anlamına gelir. Ad, genellikle orijinal AOSP'ye çok yakın olan özel ROM'lar için birlikte seçilmiştir, çünkü bu ROM'ların hala özelleştirilmesi gerekir; örneğin, Android kaynak kodunu indirip / derleyemiyorum ve birçok özelleştirme yapmadan Samsung Vibrant'ımda çalıştıramıyorum. Bu ad genellikle, özel bir başlatıcısı bulunmayan ROM'lara veya Sense, TouchWiz, Motoblur ve ark. Google dışı cihazlar için düz, çoğunlukla değiştirilmemiş ROM'lar için daha doğru bir ad muhtemelen "vanilya ROM'ları" dır. (Bu ayrım, burada etiketleme politikamızın bir parçasıdır; daha fazla bilgi için bu Meta tartışmasına bakın .

Teknik olarak, hisse senedi ROM'ları, Android sürümleri dışında piyasaya sürülmemiş tüm AOSP ROM'larıdır. Petek ROM'ları AOSP değildir, ancak (örneğin) Gingerbread ROM'ları AOSP'dir, çünkü 2.3 kaynak kodu http://source.android.com/ adresinde bulunabilir . (Bu, Google’ın kodun bir bölümünü gizlemediğini ve gizlice üreticilere verdiğini varsayar)

Kargaşayı daha da eklemek için, "özel bir ROM" genel olarak özelleştirilmiş ROM'ları ifade etmez. Bu terim özel olarak üçüncü şahıslar tarafından özelleştirilen ROM'ları (yani, üreticiler veya taşıyıcılar değil) ifade eder. Örneğin, yalnızca temalı ve ince ayarlı bir stok ROM olan özel bir ROM çalıştırıyorum. CyanogenMod başka bir örnektir ve sadece tweaks yerine sıfırdan inşa edilmiş birçok özelliğe sahiptir. Belirli bir cihaz için bulacağınız çoğu AOSP ROM'u, üretici / taşıyıcı ayarlarının bir kısmını kaldırmak ve onları saf AOSP deneyimine daha yakın hale getirmek için özelleştirilmiş olan stok ROM'lardır.


Neden aynı sürücüleri kullanmıyorlar? İki romdaki uygulama farklı mı?
Uri Herrera

3
@UriHerrera Sürücüler genellikle açık kaynaklı değildir ve Android Açık Kaynak Projesi'nin bir parçası değildir.
Matthew

Üçüncü paragrafın kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Her hisse senedi romunun da bir AOSP romu olduğunu iddia etmek, xda-geliştiricileri gibi sitelere dayanan hisse senedine göre AOSP olarak etiketlenen romlardan ne beklemek istediklerini bilmek isteyenler için kafa karıştırıcı olabilir; mantık tüm android rom linux dağıtımlarını çağırabilirsiniz.
Mihic

@Mihic XDA ve ark. AOSP'yi nasıl kullandıklarını sanmıyorum. Ancak yazımın geri kalanı, farklılıkların bir göstergesi olmalı.
Matthew

Haklısın, insanlar dikkat çekmek için her türlü etiketi romlarına yapıştırıyor. : S
Mihic

3

Üreticiye bağlıdır. Biri diğerlerinden daha fazla kişiselleştirme yapar. Öne çıkan örnekler Samsung'tan TouchWiz ve HTC'den Sense. İkisi çoğunlukla UI değişiklikleri olsa da, günümüzde AOSP tarafından sağlanan özellikler olan Bluetooth Tether ve tam sistem şifrelemesi gibi ROM'a ek işlevler eklendiği durumlar da vardır. Diğerleri vanilya Android'de sadece küçük değişiklikler yapar.

Ancak genel olarak, çoğunlukla tema, cilt, kullanıcı arayüzü ve ASOP'tan farklı önceden yüklenmiş uygulamaları söyleyebilirim. Öte yandan, kesin bir açıklama yapmak neredeyse imkansızdır. Farklılıklar üreticiden ve modele göre değişir.


1

Bazen pratik bir cevabın işleri netleştirmeye yardımcı olduğunu düşünüyorum, bu diğer cevaplar kadar teknik olmayacak, daha doğrusu gerçek bir dünya örneği olacak.

Ben bir T-Mobile Galaxy s5 var.

XDA sayfası burada bulunabilir

http://forum.xda-developers.com/tmobile-galaxy-s5

Rom'ları ararken 2 ana kategori vardır:

T-MOBILE GALAXY S 5 ANDROID GELİŞTİRME

Bu kategorinin tümü "hisse senedi" rom'dur . Kod temeli, TouchWiz Samsung ROM’dur.

SAMSUNG GALAXY S 5 BEKLENMEYEN KALKINMA

Bu kategorinin tümü "AOSP" rom'udur . Buradaki tüm ROM'lar Android Açık Kaynak Proje Kodundan üretilmiştir ve Galaxy S5 (Any Variant) için değiştirilmiş / optimize edilmiştir. Bunun "birleştirilmiş" olmasının nedeni, bir S5 için herhangi bir AOSP ROM'un TÜM S5'lerde çalışması gerektiği, ancak "Stok / TouchWiz" gibi yoğun şekilde değiştirilmiş olan rom'lar ile samsung galaxy s5'in her modeli için özel olarak optimize edilmiş / sürücü olduklarıdır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.