Google Haritalar konumumu GPS olmadan nasıl tahmin eder?


23

Android telefonumdaki Google Haritalar’ın GPS’im devre dışı bırakıldığında beni nasıl iyi bir doğrulukla bulabileceğini merak ediyordum.

İlk başta hücre kulesinde olmasına rağmen, ancak bu hassasiyeti sağlayabileceğinden emin değilim ve kablosuz etkinleştirildiğinde (doğruluk 1600m'den 100'e yükseliyor) çok daha iyi.

Anlamadığım şey ise dinamik bir IP’m var - adresime bağlı olması gerekmiyor. Örneğin, wolframalpha beni çok kötü bir hassasiyetle bulur (ülke doğrudur) ve diğer tüm IP konum servisleri için aynıdır.

Bu nasıl çalışıyor?Yanıtlar:


28

Google ve Apple ve Skyhook gibi diğerleri, WLAN BSSID'lerini bir coğrafi konuma bağlayan bir Veritabanı oluşturur . BSSID, bu erişim noktası tarafından yayınlanan bir erişim noktasının MAC Adresi gibidir. Bu nedenle, çoğu erişim noktası için varsayılan olan BSSID yayını etkinse, "genel olarak görüntülenebilir". BSSID, IP yığından daha düşük bir katman üzerinde çalışır; bu yayınları almak için bir erişim noktasına bağlı olmanız bile gerekmez.

GPS ve WiFi etkinken Google Haritalar veya Navigasyon’u her çalıştırdığınızda ve cihazınız iyi bir GPS bağlantısı kurabiliyorsa, şu anda görünür WLAN ağları ve geçerli konumunuz (GPS bağlantısı) veritabanını oluşturmak ve güncellemek için Google’a yüklenir. . Bu tekniğe bazen kitle kaynaklı kaynak denir. Her Android cihaz bu nedenle veri toplayıcı olarak hareket eder.

Erişim noktalarının çoğu konumlarında statik olduğundan ve yalnızca küçük bir alanı kapsadığından - kapsama yarıçapı yaklaşık 100 m'dir - GPS olmadan iyi bir konum sabitlemesi için ideal tutturuculardır.


Teşekkürler ama ilk önce bir BSSID ve bir yerle nasıl eşleşebilirler? Evimde sadece bir aylığına yeni bir kablosuz bağlantı noktası var ve zaten veritabanının içinde ...
Martin Trigaux

@MartinTrigaux Güncellememe bakın :)
Flow

Google StreetView otomobillerinin aynı amaçla bir GPS ve Wifi de taşıdığını unutmayın.
Yalan Ryan

Hücre kulelerini de kullanabilir. GPS ve WiFi özelliğini kapatın, yine de konum verilerini alırsınız.
devnul3

Tamam teşekkürler, güzel numara, mahremiyet için biraz korkutucu ... Hücre kuleleriyle ilgili alamadığım bir şey var. Kablosuz bağlantım yoksa ve hücre kimliğini bilirsem, kulenin karşılık gelen konumunu nasıl bulabilirim. Sanırım en son görülen bir önbellek var ama yenileri için, bilmenin yolu yok mu?
Martin Trigaux

1

Sanırım bu durumda esas olarak hücre kuleleri kullanıyorlar. Size yakın olan üç cep telefonunu (cep telefonunuzun arama / alma bağlantısını sağlayan) konumlandırırlar ve ardından konumunuzu tam olarak hesaplamak için kulelerle ilgili mesafeleri kullanırlar. Geniş GPS ve WiFi teknolojisinin yayılmasından önce cep telefonlarının yeri böyle yapıldı.


Tecrübelerime göre, Google LBS için hücre kulesi üçgenlemesi kullanılmıyor. WLAN coğrafi konum verileriyle aynı şekilde yapılır, BSSID yerine sadece hücre çekicinin GSM kimliğini kullanır ve kulenin bulunduğu yere eşleştirir ve tahmini kapsama alanıdır. Bu bazen çok yanlış. Örneğin, alanın büyük olduğu kentsel alanlarda ve kırsal alanlarda, kuleler, örneğin Google Haritalar'ın size söylediği gibi daha büyük bir kapsama alanına sahiptir.
Akış

Teşekkürler ama hücre kulesi üçgenlemesi ile 50 metrelik bir kesin konum elde edebileceğinizden emin değilim
Martin Trigaux

Bazı şartlar altında bu doğruluğa ulaşmak mümkündür. Ancak nirengi, GSM cihazının kendisi tarafından yapılamaz. Bunu yalnızca taşıyıcı yapabilir ve bu bilgiyi cihaza sağlayabilir. Ancak, çoğu akıllı telefonun iyi bir konum bilgisi sağlamak için taşıyıcıdan LBS'ye ihtiyacı olmadığı gerçeği göz önüne alındığında, çoğu taşıyıcı LBS arayüzünü kapattı. En azından Almanya'daki durum bu .
Akış

0

Telefon numarası için bir planım yok ve hücre kulesi daha sonra 100m. Belki konumunuzu yönlendiricinin konumuna göre belirler. Yarıçapı 5 m - 1 km'dir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.