GPS, Android telefonlarda nasıl çalışır?


11

Bugün Android cihazımda GPS'i ilk kez kullandım ve gerçekten nasıl çalıştığını merak ediyordum.

Android telefonların içinde bir GPS yongası olduğunu biliyorum, ancak telefon GPS sunucusuna doğrudan bir bağlantı kuruyor mu yoksa başka bir şey var mı? Doğrudan sunucu bağlantısı varsa, bu her Android kullanıcısının doğrudan sunucu bağlantısı yapabileceği anlamına mı geliyor?

Yanıtlar:


16

GPS'in çalışması için herhangi bir sunucuya ağ bağlantısı gerekmez. İyi bir konum düzeltmesi hesaplamak için en az 4 GPS uydusundan bir sinyale ihtiyacı vardır .

Ayrıca, uyduların gelecekte belirli bir zamanda, genellikle 7 güne kadar nerede olacağı konusunda gelecekteki verileri sağlayan GPS Almanak da vardır . Bu, konum hesaplamasını hızlandırmak için kullanılabilir. Almanak, GPS uyduları tarafından yayınlanır ve Almanak'ın tamamını GPS sistemi üzerinden indirmek 15 dakika kadar sürebilir. Bu yüzden internette Almanak verilerini daha kolay ve hızlı bir şekilde sağlayan Sunucular da bulunmaktadır. Belki de "GPS Sunucusu" ile kastedilen buydu. Android de bunu kullanıyor.


Peki, bu GPS uydularını kullanmakta serbest olan var mı? Bilmek istediğim bu ...
c0da

1
Cep telefonunuzun bir uyduya sinyal göndermesini gerçekten beklediniz mi? ^^
neurino

1
@ c0da Bu duruma bağlı. GPS alıcınız varsa GPS sistemini kullanmak için "özgür "sünüz. Bu cihazın üreticisi GPS sistemini kullanmak için ödeme yapan ve bu maliyeti GPS cihazının maliyetine dahil eden üreticidir. Bu şekilde GPS kullanmak için aylık veya yıllık ücret ödemeniz gerekmez.
Doliveras

1
@Doliveras, yanılmış olabilirim, ancak GPS uydularını kullanmak için tasarım tarafında bir abonelik ödemenize gerek yok. Daha önce GPS ile çalıştım ve hatta kendi alıcılarımız üzerinde çalıştım ve böyle bir maliyet yoktu.
Kortuk

1
@Doliveras yanlış. GPS, ABD vergi mükellefleri tarafından herkesin ücretsiz kullanabilmesi için sağlanmaktadır. Üreticiler de hiçbir şey ödemiyorlar.
robguinness

6

GPS - tüm GPS sistemleri uydulardan sinyal alır. GPS uydularına asla veri göndermezler. Telefonunuzun onlara sinyal göndermek için çok daha büyük bir antene ihtiyacı olacaktır.

OnStar gibi sistemler konumunuzu sunucularına geri gönderir. Google sunucuları konum bilgilerinizi alır, böylece yol tariflerini hesaplayabilir ve harita için kutucukları alabilirler.

ABD hükümeti GPS kullanımı için ücret almaz. Küreseldir.


3

GPS pasif bir sistemdir. Yörüngedeki uyduların bir takımyıldızı var, gemide atomik saatler var, bu da dinleyecek herkes için kimliklerini ve zamanını bağırıyor. Bir GPS alıcısı, ışık hızı gecikmeleri ve rölativistik etkiler (!) Ve uyduların yörüngeleri hakkındaki bilgiler (ayrıca yayın yapan) uydular), yeryüzündeki konumunu üçgenlemek için.

Uydulardan gelen sinyaller sadece radyodur. "Ağ", telefon bağlantısı veya iki yönlü iletişim gerekmez.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.