“Diğer uygulamalar üzerinde çizim” ne demektir?


17

Play Store'dan bir GIF uygulaması yükledim ve bunu yapmak için izin istiyorlar. Diğer uygulamalar üzerinde çizim yapmanın ne anlama geldiğini bile anlamıyorum.

Messenger'da özel bir mesajda GIF'de yüzen kalpler mi? Kafam karıştı.


16
Diğer uygulamalar üzerinde çizim yapmak, ön planda değilken, ekranı karartan bir ekran filtresi gibi bir şey görüntüleyebilmek anlamına gelir. Bir uygulama sizden herhangi bir gereksinim görmeden bu izni istiyorsa, hemen bu uygulamayı kaldırın.
GiantTree

O k Yani yanılıyorum? Bir meme veya GIF'de yüzen kalpler veya animasyonlu hareketler gibi bir şey değil mi? Öyleyse, GIF uygulaması neden başka bir uygulamanın üzerine çizim yapmak için izin istiyor? Hangi uygulamayı çizmek isterler ve çizimin amacı nedir?
Stacey

5
Diğer uygulamalar üzerinde çizim yapmak, diğer uygulamaların temsilini değiştirmenize olanak tanır. Söz konusu uygulama buna ihtiyaç duymuyorsa (tarif etmeye çalıştığınız uygulamayı bilmiyorum), bu izne izin vermeyin. GIF veya memlere gösteriliyor gelmez bu izni gerektirir.
GiantTree

@GiantTree Konuştuğunuz kişinin küçük profil fotoğrafı, uygulamadan ayrılsanız bile diğer uygulamaların üzerine gelmeye devam ettiğinde Facebook Messenger'ın yaptığı gibi?
Revetahw, Reinstate Monica

@Stacey Bu uygulamayı da rapor etmelisiniz.
Rob Rose

Yanıtlar:


23

Bu iznin teknik adı SYSTEM_ALERT_WINDOW:

Uygulamaya, diğer tüm uygulamaların üstünde gösterilen TYPE_SYSTEM_ALERT türünü kullanarak pencere açma izni verir. Bu izin, bir uygulama, uygulama ön planda olmasa bile diğer tüm uygulamaların üstünde bir "açılır pencere" göstermesine olanak tanır. Kötü niyetli bir geliştirici / reklamveren bunu çok iğrenç reklamlar göstermek için kullanabilir. Android işletim sisteminin bir parçası olmadıkça neredeyse hiçbir uygulama bu izni gerektirmemelidir. Sistem uyarısına örnek olarak, telefonunuzda veya tabletinizde pil kalmadığında ve kapanmak üzereyken gösterilen uyarı gösterilebilir.

GiantTree'in belirttiği gibi , bu aynı zamanda ekran filtreleri gibi "ekran yer paylaşımı uygulamaları" tarafından da kullanılır. Kötü amaçlı bir uygulama, örneğin, aksi takdirde yapmayacağınız şeyleri yapmak için sizi kandırmak için kullanabilir, örneğin düğmeleri farklı metinlerle kaplamak (veya soru metnini farklı bir şeyle değiştirmek), böylece istediğiniz ekranda "evet" e basarsınız "hayır" ("Tap-Jacking" olarak adlandırılır) tuşuna basmak için - bu yüzden (en azından Android 6 ile) insanlar genellikle " ekran yer paylaşımı algılandı " uyarısını alır . Bkz. Örneğin:


12

GiantTree haklı. "Kayan kalpler veya animasyonlu hareketlerin" diğer uygulamaların üstünde görünmesi gerekiyorsa , bu izin gereklidir. Yaptığı şey bu değilse veya istediğiniz şey değilse (yani, yalnızca uygulamanın içindeki GIF'leri düzenlemek için gerekiyorsa), uygulamayı kaldırmanız / yüklememeniz gerekir - bu tür bindirmeler girişi durdurmak ve gerçekleştirmek için kullanılabilir telefonunuzdaki istenmeyen işlemleri veya verilerinizi çalın.

Bu izin için geçerli bir kullanımın klasik bir örneği, yine GiantTree'den bahsedildiği gibi, ekran filtrelemedir. Bu tür uygulamalar ekranı kararabilir veya geceleri kullanmak için kırmızıya kaydırabilir. Başka bir örnek, bildirimleri daha görünür hale getirmek ve mevcut görüşmelere hızlı erişim sağlamak için sohbet simgelerini ekrana yerleştirebilen Facebook Messenger'dır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.