PC'ye Android Marshmallow cihazı tarafından şifrelenmiş bir SD kart takmak mümkün müdür?


12

Stok Android Marshmallow ile bir Samsung Galaxy S5 ikilisi var ve telefonumu kaybetmem durumunda içeriğine erişimi önlemek için SD kartımı şifrelemeyi düşünüyorum. Bunu yapmamanın temel nedeni, şifreli bir SD kartı Windows'a (veya diğer masaüstü işletim sistemlerine) monte etmenin bir yolu olup olmadığından emin olmamamdır.

Samsung Galaxy S5 cihazımdaki SD kartı şifrelediğimde, bilinen bir şifreleme uygulaması mı kullanıyor, yoksa yalnızca Android (veya belki de Samsung) telefonlarda çalışan bir şey mi?

SD kartıma erişmek için telefonuma USB bağlantısı kullanmak istemiyorum, bu korkunç. SD kartı takmak çok daha kolay ve hızlı ve daha az can sıkıcı.

EDIT: sadece açıklığa kavuşturmak için, benimsenebilir depolama hakkında konuşmuyorum. Hem PC'lerde hem de Android telefonlarda okunabilen taşınabilir şifreli bir SD kart istiyorum (yani SD kartı telefonumdan kaldırabiliyorum, PC'ye takabiliyorum, şifresini çözmek ve okumak / yazmak için bir şifre sağlamak istiyorum başka herhangi bir SD kart)


Wat tipi şifrelemek için denemek istediğiniz işlem
Harshal Benake

Yanıtlar:


12

Marshmallow'un harici SD kartını tedavi etmenin iki yolu vardır:

  • Taşınabilir Depolama: Bu, dahili SD kartın tüm belleği şifreli değilse (yerel olarak) kullanılabilir ve içeriği okumak / aktarmak için PC'nize takabilirsiniz

  • Benimsenebilir depolama: Bu dahili. SD, telefonun bir parçası olarak kabul edilir ve telefonu şifrelediğinizde, dahili. SD kart da şifreli. Şifreli sonra, olabilir sadece USB üzerinden okunabilir ve olamaz PC'nizde monte etmek bir kart okuyucu kullanarak bağımsız okunabilir. En fazla bu konuda okuyabilir etiketi ve öyle wiki ortak kaygıları cevap vermek soruları var. Yani, tüm pratik amaçlar için şifreli ext. SD kart, cihazdan bağımsız PC'de okunamıyor. Ancak, cihazınız köklü ise, burada önerilen yöntemi deneyebilirsiniz. Kabul Edilen Depolama Alanının şifresi nasıl çözülür?

  • Tam Disk Şifreleme , Android Marshmallow'da farklı şifreleme modlarını detaylandırır. OEM'lerin ek güvenlik özellikleriyle uygulayıp uygulamadığı bilinmemektedir ve kesinlikle kamu malı olarak paylaşılmayacaktır

Düzenleme: Yorumlarda OP sorgusunu yanıtlama ve soruya düzenleme

Bkz. Samsung, SD kart şifrelemesini nasıl uygular?

  1. Samsung, sorudan da anlaşılacağı üzere özel şifreleme uygular ve bu da Nexus ve Samsung arasındaki tam disk şifreleme farklılıklarının nedenleri

  2. Şifrelenmiş kart, bağlı olan ilk sorudaki gibi cihaz olmadan okunamaz

Bu nedenle, kartınızı PC'nizdeki kart okuyucu ile monte ederek önerdiğiniz gibi PC'nizde okumak mümkün olmaz. Daha fazla açıklığa kavuşturmak için, cihazınızı USB kullanarak bağlarsanız okunabilir

Düzenleme: Teknik bir anlayış için mükemmel cevaba bakınız, Marshmallow şifrelemesi teknik olarak nasıl çalışır?


Temel olarak, benimsenebilir depolama alanı yapmadığımı varsayarsak, SD kart şifrelemesi satıcıya özel bir şey olarak mı yapılır? samsung, SD kartları PC platformlarında çalışamayacak şekilde kendi özel yollarıyla şifreliyor mu?
9a3eedi

Teşekkür ederim, aradığım cevap bu. Bilgisayarıma şifreli SD kartlar monte edemediğim için utanç verici olsa da :(
9a3eedi 18:16

2

Ana telefona bir USB kablosuyla bağlanmadıkça şifreli SD karta bir PC'den erişilemez.

Android Marshmallow (6.0+), SD kartı dahili depolama birimi olarak biçimlendirmek için benzersiz bir özelliğe sahiptir (bu biçimlendirme işlemi ile birlikte bazı şifreleme taşır). Bunu denedim ve dahili depolama birimine biçimlendirildikten sonra, SD kart biçimlendirildiği aynı telefona monte edilmeden işe yaramaz. ( Düzenle: Kök erişiminiz olmadığı sürece).

Ancak SD kart, SD kart biçimlendirildikten sonra bir bilgisayardan erişilebilir.


2
Biçimlendirmeden sonra OP veri istiyorsa pek yardımcı olmaz. Ancak biçimlendirme olmadan yardımcı olur: Kabul edilen depolamanın şifresi nasıl çözülür?
Izzy

@Izzy, bu benim için yeni bir bilgiydi. Teşekkürler :) Ama bu sadece root erişimi ile çalışır.
Abhishek K

Tabii - "ilginç şeyler" çoğu gibi. Buna "güvenlik" diyorlar (verileri güvenli bir şekilde kullanıcıların ellerinden uzak tutun;)
Izzy

2
@beeshyams Bence herhangi bir köklü cihaza uygulanabilir.
Abhishek K
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.