Bluetooth keşfine izin vermek daha fazla güç tüketiyor mu?


10

Gizlilik sorunları ve elbette Bluetooth'u tamamen kapatmak - bir kenara, "Cihazı keşfedilebilir yap" seçeneğini etkinleştirirsem, bu daha fazla güç çeker mi? Bluetooth "açık" olduğu sürece, ne olursa olsun her zaman aynı gücü alıyor mu?


1
Güçlü bir şekilde ilişkili olarak, "bununla ilgilenen kişiler şunlarla da ilgilenebilir:" Sürekli olarak Bluetooth'u pilimi çok hızlı tüketecek mi?
Izzy

Yanıtlar:


13

Bunun için ya da ona karşı sert bir kanıt bulamadım, temelde Bluetooth yığını uygulamasına bağlı.

BT yığının, kullanıcının gerçekleştirmek istediği işlem için kullanılabilirlik gereksinimlerine karşı güç tüketimini tartması gerekir, bu nedenle mümkün olduğunda hem gönderme hem de alma devrelerini kapatmaya çalışır.

İdeal durum, iki cihazın bağlı olduğu ve diğer cihazların görünmesini beklemediği durumdur; "bağlı" olmak, cihazların senkronize saatlere sahip olduğu ve görev döngüleri üzerinde mutabık olduğu anlamına gelir. Kullanılmayan bir kulaklık için, kullanıcının telefona daha hızlı cevap vermesi olası olmadığından, saniyede bir kez kısa bir süre dinlemesi tamamen kabul edilebilir; yapılacak bir iş varsa, telefon kulaklığı alıcısını açık tutması için talimat veren bir paket gönderir.

Açılıştan bağlı duruma geçmek daha zordur, çünkü yine de birbirlerini bulmaları gerekirken (ve henüz senkronize saatler kabul edemezler) alıcı-vericilerindeki görev döngülerini en aza indirmeye çalışan iki cihazınız vardır. Cihazların şimdi nasıl davrandığı büyük ölçüde ne kadar güce sahip oldukları ve amaçlarının ne olduğuna bağlıdır.

Kulaklıklı mikrofon seti, eşleştirildiği bir telefonun erişiminin açık olduğunu varsayar; bu nedenle, eşleştirme listesindeki cihazlardan biri konuşursa sürekli olarak dinler; eğer öyleyse, bir bağlantı kurulum paketi ile cevap verecektir; birkaç saniye sonra, istemeden açıldığı varsayılarak (örneğin bir el çantasında) genellikle vazgeçilir ve düşük güç moduna geçer.

Bir araç ahizesiz kullanım setinde çok fazla güç vardır, böylece eşleştirilmiş cihazları sürekli olarak dinleyebilir ve aktif olarak sorgulayabilir.

"Keşfedilebilir" olmak, yalnızca belirli yayın paketlerinin alınmaları halinde yanıtlanmaları anlamına gelir; aksi takdirde yalnızca cihaza yönlendirilmiş tek noktaya yayın paketleri dikkate alınır. Bu ayar teknik olarak güç politikasından bağımsızdır, ancak bunlar genellikle bir kullanıcı arayüzü isteğine yanıt veren bir orta katman tarafından ayarlanır.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.