Android'de silinen bir dosyayı nasıl kurtarabilirim?


34

Nexus S cihazımda gerçekten ihtiyacım olan bir dosyayı sildim. (Aslında yeni bir sürüme yükseltirken bir drop table yapan bir sqlite veritabanı kullanan bir uygulamanın parçasıydı.)

Muhtemelen ilk önce telefonu açmam gerekiyor (duyduğuma göre Nexus telefonlarında kolaydır) ama ben burada bir catch-22'deyim? Yani, telefonu köklendirmek, verilerin yaşadığı bölümü silmek / üzerine yazmak anlamına mı geliyor?

Değilse, veri kurtarma araçları için ne önerirsiniz? Muhtemelen, dosyanın bağlantısı kaldırılmış ve aktif olarak üzerine yazılmamış (her zamanki başına bir dosyayı silerken), bu yüzden teknik olarak veriler orada olmalı ...


Cevap yazamam, sistem bana karşı geliyor. Daha da kötüsü ... Linux sisteminiz olduğunda ve TWRP kurtarma özellikli cihazınız olduğunda en kolay yol. 0. Her şeyden önce! Yeni dosyalar oluşturmayı bırakın, tüm uygulamaları kapatın. Bir şeyi çalıştırmanız gerekecekse, daha fazla alan boşaltmak ve silinen dosyalarınızı sağlam tutmak için daha fazla şans elde etmek için önce bazı gereksiz dosyalara mümkün olan en iyi SİLME yapın. Tabii ki hangi bölümü serbest bırakmanız gerektiğini bilmek zorunda kalacaksınız. Yüksek olanı, /data(yerel ve silinen dosyalarınız içinde /data/mediaveya onun gibi bir şeyde) monte edilmiş olanıdır .
midenok

1. TWRP kurtarma işleminde, bölümünüzü dd4Gb adette mikro SD karta kopyalayın : `` `dd if = / dev / dm-0 = / sdcard / x1 ... n bs = 1048576 sayım = 4095 atla = ... `` `Pekala, harici OTG sürücüyü takma seçeneğiniz var (buna rağmen bazı harici güç kaynaklarını bulun). Ama benimki işe yaramadı, ben de mikro SD'ye parçalar koymak zorunda kaldım. Gelen skipparametresi size koyacağız: 0, 4095, 8190, 16380, vb
midenok

2. Tüm parçaları linux sistemine taşıyın, ile birleştirmek cat.
midenok

3. testdiskKurtarmak için kullanın . Bu, extfs undelete için çok yönlü bir araçtır. Belirli bir dizinden çıkarmayı sağlar ve bozuk dosyaları bile siler ve gerçekten hızlı çalışır (buluşsal tarayıcılar dışında). Böylece mümkün olan her şeyin silinmediğinden veya üzerine yazıldığından emin olursunuz.
midenok

Veya: daima testdiskmeşgul kutusu paketinin bir parçası olarak kurun ve telefonunuzda saklayın.
midenok

Yanıtlar:


35

Manuel yolu

Neyse ki Android'deki veri kurtarma, bir flash depolama cihazına sahip diğer PC / Linux'lardan farklı değildir. Önce ihtiyaç kökü ve ddikili cihazınızda silinen dosya oldu blok depolama aygıtının tam yedekleme yapmak için. ddbazen sisteminizde zaten yüklü.

O zaman dosyanın kurtarılıp kurtarılamayacağını bulmak sadece 3 adımda gerçekleşir:

  1. Dosyanın hangi blok cihazda olduğunu bulun. Üzerindenmount
  2. Dd ile o blok cihazın edinimi ve görüntüsü: dd if=/dev/<blockdevice> of=/sdcard/image bs=4096
  3. Veri kurtarma adli tıp aracını alın /sdcard/imageve kaybolan dosyayı aramasına izin verin . Elbette, görüntü üzerinde birden fazla araç çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Her şeyden önce ve neşter iyi bir başlangıçtır.

"Undelete" Uygulaması

Dahili depolama birimindeki ve SD kartındaki dosyaları kurtarabilen "Undelete Beta" adında yeni bir Uygulama var . App beta ve bazı kısıtlamalar var.

Dosya gerçekten önemliyse, her zaman "Manuel Yol" u seçerdim .


Akış, çok teşekkürler; mükemmel cevap! Şimdi daha az umutsuz hissediyorum. :) Yine de köklenme yüzünden biraz korkuyorum. Nexus S'nin köklenmesi hakkında bir şey biliyor musunuz? Herhangi bir veriyi, uygulamayı veya herhangi bir şeyi kaybeder miyim? Gelecekte otomatik işletim sistemi güncellemeleri almak için kökten kaldırmam gerekecek mi? Köklenme de basit mi?
dreeves

Köklenme için bu soruya bakın . Nexus S yok, ama şunu söyleyebilirim: Hayır, hayır ve bazen.
Akış

1
@ Akış: a) Etkilenen bölüme daha fazla dokunmam, ancak bir tmp kurtarma işlemi için Nexus ve 'fastboot boot cwm.img' öğelerinin kilidini açıyorum. b) Tercihen stdout + gzip + uuencode c) oyma kullanarak bölme verilerini telefondan iletmek için (/ sdcard'da aralıklı olarak saklamak yok ): sqlite3 altbilgiye sahip değildir, ancak "SQLite format 3" başlığı vardır. Her şeyden önce, bir maksimum boyut ve belki 'SONRAKİ' tanımlamak en iyisidir (başka bir yeni başlık bulunursa EOF'yi gösterir). Tamam düzenlersem
ce4

1
Neşter için +1! Daha önce bilmiyordum. BTW: Testdisk'in photorec'i de oldukça kullanışlıdır (.jpg ans gibi standart dosya türleri için)
ce4

yedeklenecek aygıt 4 gb'den büyükse ne olur?
David V.

10

Android 4.3+ ve TRIM'in uygulanmasıyla, silinen dosyaları dahili bellekte kurtarmak artık inanılmaz derecede zor.

Önerilen çözümlerden bazıları, silindikten sonra silinen dosyaların hafızasını tarayamadığınız sürece muhtemelen faydalı olmayacaktır.

Ayrıca, fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra kurtarma durumunda, Android 4.0+ sürümünden itibaren fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi artık güvenli bir silme (veya benzer bir işlem) yaparak sona erer, böylece tüm veriler geri alınamaz şekilde gider.

Referans:


Bunun 2019’da doğru cevap olduğunu varsayıyorum?
ripper234

7

PC dahil etmek istemiyorsanız, yeni Undelete Beta programı burada yardımcı olabilir. Ne zaman depolamaya yazsanız silinen dosyanın üzerine yazma riskiyle karşı karşıya kalırsınız, fakat köklenme silmemelidir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.