Android Linux tabanlı mı?


14

Android Linux tabanlı mı?

linux 

Yanıtlar:


18

Evet, işte kaynak kodu indirmesi ve kullanmanız gereken şey.

http://source.android.com/download

Wiki'den:

Google'da, Rubin liderliğindeki ekip, Linux çekirdeği tarafından desteklenen ve esnek ve yükseltilebilir bir sistem sağlama öncülünde telefon üreticilerine ve operatörlere pazarladıkları bir mobil cihaz platformu geliştirdi.


13

Kısa cevap Evet.

Uzun cevap ... Android temel işletim sistemi işlevlerini çalıştırmak için değiştirilmiş bir Linux çekirdeği kullanır. Bununla birlikte, Android tipik bir masaüstü Linux sisteminde (glibc gibi temel kütüphaneler) gördüğünüz kütüphaneleri kullanmaz, bu nedenle Android'de diğer Linux sistemlerinde yapabileceğiniz herhangi bir programı çalıştıramazsınız. Bazı kütüphanelerin farklı olmasının yanı sıra, Android, "Andoird Platformu" olarak adlandırdıkları Java benzeri API'lerine dayanmayan uygulamaları çalıştırmanın çok kolay bir yolunu sunmuyor


Maalesef, bu acımasız olabilir. Buna "Java benzeri API" denir Dalvik.

1
Aslında Dalvik, Java gibi kodu Sun JRE'ye benzer şekilde yürüten çalışma zamanıdır. API, Andorid sistemiyle etkileşime girmenizi sağlayan kitaplıklar kümesidir. ( en.wikipedia.org/wiki/Dalvik_virtual_machine )

1
Andoird Platformu nedir? xD

1
Android, Gömülü Linux Çekirdeği 2.6'da geliştirildi. "Yerleşik" buradaki anahtar kelimedir. OpenMoko'nun kullandığı, WebOS'un kullandığı, Meego'nun kullandığı ve binlerce diğer gömülü linux tabanlı projenin kullandığı çekirdekle aynı. HeavyD'nin daha önce de söylediği gibi, Gömülü Linux sisteminde normal bir PC'yi (hatta bir sunucu rafını) düşündüğünüzde bulmayı beklediğiniz aynı yazılım yığınını bulmayı beklemeyin.

7

Evet! "Android platform" ve "Android işletim sistemi" hakkında konuşmak yardımcı olur

  • Android İşletim sistemi: Bu Linux. Linux çekirdeğini çalıştırdığı için Linux çok fazla. Standart kütüphaneler biraz farklıdır ve bir Android uygulamasının kullanıcısı veya geliştiricisi olarak, şeylerin bu "linuxey" tarafıyla hiçbir ilginiz olmayacaktır *.
  • Android Platformu: Bu, uygulama yazabileceğiniz Java tabanlı bir masaüstü platformudur. Kodunuzu içeren özel olarak paketlenmiş Java jar dosyalarını çalıştırmak için Dalvik ** VM'yi kullanır. Bu, her gün gördüğünüz ve etkileşim kurduğunuz Android telefonun bir parçasıdır *

* Cihazınızı rootlamadığınız sürece, her şeye erişebilirsiniz.
** Dalvik, İzlanda'da bazı harika buzullar, harika adalara iki feribot ve iyi bir kahve barı olan şirin bir 'kasaba'.


0

Evet Android, Linux'u öncelikle güvenlik özellikleri için kullanmayı seçti ...

Bu, Linux'un parlak özelliğidir ve android'in Linux'u seçmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Linux, kritik araştırmaları verimli bir şekilde yerine getirmek için bilimsel araştırmada, ana bilgisayar ve süper bilgisayar sistemi gibi yüksek performanslı sistemlerde büyük rol oynar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.