Hangi Android sürümü exFat desteklendiğinden beri?


15

Hangi Android sürümü exFat'i destekliyor ? Web bu konuda belirsiz görünüyor. Teşekkürler!


2
Gerçek sorunuzun "Hangi Android sürümü exFat desteklendiğinden beri?" - sadece bu şekilde mantıklı.
Robert

Yanıtlar:


11

Görünüşe göre, buraya göre , KitKat'tan beri (uygulamaları kullanıyor olsun olmasın) destekleniyor Ama (her zamanki gibi) bir cihaz çalıştırabilirse OEM'in takdirine bağlı. Muhtemelen, bir cihaz 32Gb'den büyük SD kartları destekliyorsa, exFAT dosya sistemine sahip SDXC'yi destekler ( Buradaki ilk grafik )


Bu, bir cihazın bir SD kart okuyucuya sahip olmaması durumunda OEM'in desteğini atlaması da mantıklıdır.
Lorenz Lo Sauer

Hizmet için sevindim.
Dan Brown

10
Pixel'imi 2018'de Android 8.1'de buldum exFat'i desteklemiyor.
jonallard

Bundan sonrası o Samsung cihazlar uyumlu değildir gösterir.
Adam Hurwitz

@Adam Hurwitz merhaba! Sizi mesajı tekrar okumaya davet etmem gerekecek; OEM'in desteklenip desteklenmediğine dair takdir yetkisi olduğunu belirttim. Ayrıca, bu soru ExFat hakkında ise bağlantılarınız NTFS ile ilgilidir.
Dan Brown

2

Bugün itibariyle (03-Nis-2020) exFAT henüz AOSP'de resmi olarak desteklenmemektedir.

exFAT- Microsoft tarafından geliştirilen bir dosya sistemi - açık kaynak kodlu değildi (bu yüzden?). Ancak FUSE tabanlı bir sürücü ( exFAT-FUSE ) uzun süredir var. Ama bu düzgün bir çekirdek içi sürücü değil, bu yüzden performansta gecikme var. Ayrıca, Tuxera ve Paragon gibi yetkili Microsoft iş ortaklarından uygun şekilde lisanslanmış ticari düzeyde ve ev kullanıcıları için exFAT uygulamaları da vardır .

ExFAT dosya sistemi kaynak kodunun sızdırılmış bir sürümünün ardından, Samsung 2013 yılında bir exFAT sürücüsünü düzgün bir şekilde açar . ExFAT-nofuse Linux çekirdek modülü olarak kullanılabilir. 2018'de Samsung Galaxy S8 + kaynağının bir parçası olarak başka bir exFAT sürücüsü piyasaya sürüldü . Sanki kullanılabilir exFAT-Linux dışı ağacının çekirdek modülü.

Ancak, yukarıdaki sürücülerden hiçbiri lisans sorunları nedeniyle ana Linux ağacıyla birleştirilmemiştir. Diğer cevap doğru onlar Microsoft veya eşleri ile bir anlaşma yaptıktan sonra exFAT kendi çekirdeğinde sürücüyü (ve kullanıcı ortamında yürütülebilir) eklerseniz o OEM'IN takdirine kalmış olduğunu belirtmektedir. Ancak hemen hemen her özel ROM, yukarıdaki sürücülerden bir veya daha fazlasını içerir. exFAT-FUSEdestek Magisk modülü olarak da mevcuttur: vold-posixneredeyse tüm ROM'larla kullanılabilir (en azından bazı değişikliklerden sonra). Android 9 ile AOSP'ye de çok temel bir destek eklendi :

"Android yerel olarak exFAT'ı desteklemiyor, ancak en azından Linux çekirdeğinin desteklediğini tespit edersek ve yardımcı ikili dosyalar varsa bir exFAT dosya sistemi kurmayı denemeye hazırız."

2019'da MS'den büyük bir haber geldi :

"Microsoft ♥ Linux - biz çok şey söylüyoruz ve bunu kastediyoruz! Bugün Microsoft'un Microsoft'un exFAT teknolojisinin Linux çekirdeğine eklenmesini desteklediğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz."

Ve (bir topluluk kullanıcı bununla zaten geliştirilen 2013 sürümü dayalı Linux için bir exFAT sürücüsü) yapılan ilk hareketin için evreleme ağacı (resmi olmayan, ana hat çekirdek parçası olacak). Sonra "gerçek" şekil alma , 's varlık Linux çekirdeği v5.7-RC1 için birleşti (test sürümü). Umarım exFATgelecekteki Linux / Android çekirdek kararlı / LTS sürümlerinin bir parçası olacaktır. Muhtemelen mevcut Android LTS sürümlerine (3.18 veya 4. *) desteklenebilir, ancak Paragon'un belirttiği gibi lisans sorunları olabilir : "Microsoft'un açıklaması Linux Çekirdeğinin gelecekteki sürümleriyle ilgilidir."


1

Üçüncü taraf hizmetleri kullanarak bir Android cihazında okuma / yazma yeteneklerini elde etmek için adımlar.

Kurmak

  1. Toplam Komutanı Yükle

  2. USB için exFAT / NTFS'yi yükleme

    A. Cihazı takın ve cihazı takmayı seçin

  3. Her uygulama için depolama izinlerini kabul edin

kaynaklar


Bu soruya nasıl cevap veriyor?
Irfan Latif

@IrfanLatif geri bildirimlerini takdir ediyorum. Soru, Android'deki exFAT dosya biçimi için uyumluluk aramaktır. Ne yazık ki, exFAT, bildiğim herhangi bir OEM'den yerel olarak Android ile uyumlu değil. Bununla birlikte, yukarıdaki cevap, söz konusu istenen exFAT desteğine ulaşmak için bir çözümdür.
Adam Hurwitz

1
Bu soruya daha uygun bir cevap: android.stackexchange.com/q/50706/218526
Irfan Latif
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.