“Kök” tam olarak nasıl çalışır? Tüm uygulamalar köklendikten sonra telefonumda kök olarak çalışıyor mu?


45

Telefonun kökünü kazımakla ilgili bir kitap okudum, ancak bazı kavram şüphelerim var: bir taşıyıcıyı bir Android telefon satın aldığınızda, "root" erişiminiz yok. Telefonunuzu başlattığınızda, bu bir "kullanıcı" hesabı anlamına gelir (Linux / Mac'te olduğu gibi, '/ home / myself')? Android telefonlarda '/ home / myself' veya benzeri bir şey var mı?

Bir telefonu "root" olarak kullanırsam, telefonu açtığımda root olarak başlatır mıyım? Artık tüm uygulamalar root olarak çalışacak mı? Yoksa root olarak çalıştırılmaya çalıştıklarında, onlara izin vermem gerekecek mi?

Eğer Android aslında bir Linux ise, cihazımı yedeklemek için, sadece root ile bağlanabilmeli, tam olarak çalışabilmeli tar -cvzf /ve daha sonra bir yere yazabilmem gerekir mi? Nandroid'e ve bu tam gelişmiş çözümlere neden ihtiyacım olsun ki?Yanıtlar:


56

Telefonunuzu başlattığınızda, bu bir "kullanıcı" hesabı anlamına gelir (Linux / Mac'te olduğu gibi, '/ home / myself')? Android telefonlarda '/ home / myself' veya benzeri bir şey var mı?

Hayır. Android, tek kullanıcılı bir sistem için tasarlandı ve tasarım kararlarının çoğu / home / kendim artık mevcut olmayacak şekilde verildi. Android'de, Linux çekirdeğinin çok kullanıcılı özellikleri, her uygulamayı kendi kullanıcısı olarak çalıştırarak güvenliği artırmak için kullanılır; bu nedenle her uygulamanın verilerini birbirinden izole etmek.

Bir telefonu "root" olarak kullanırsam, telefonu açtığımda root olarak başlatır mıyım? Artık tüm uygulamalar root olarak çalışacak mı? Yoksa root olarak çalıştırılmaya çalıştıklarında, onlara izin vermem gerekecek mi?

Hayır, hayır, evet Modern köklendirme yöntemlerinde (en erken olanlar hariç temelde her köklendirme yöntemi) kök erişimine izin verilen uygulamaları yönetmek için kullanılan "Süper kullanıcı" adı verilen bir uygulama vardır.

Android bir Linux olduğundan, bir terminale ve bazı unix yardımcı programlarına (ssh, rsync, vb.) Erişmekle ilgileniyorum. Gerekirse bir bluetooth klavye ve vi (örneğin / etc / hosts dosyasını düzenlemek için) kullanmak zorunda kalmam. Mümkün mü? Birçok unix yardımcı programına sahip bir terminale sahip olabilir miyim (meşgul kutu olduğunu biliyorum)?

Evet, bir kabuk var (ama bash kabuğu değil). Erişmek için Terminal Emulator kurmanız gerekebilir (bazı özel ROMlar varsayılan olarak yükler) veya ADB kullanarak uzak bir kabuk olarak kullanmanız gerekebilir. Bash kullanmadığından, terminal normal Linux dağıtımlarında (özellikle de otomatik tamamlama özelliği yoktur) görmeye alıştığınızdan biraz farklı olacaktır ve "standart" olduğunu düşündüğünüz çoğu kabuk komutları mevcut değildir veya sadece aşırı derecede barebone şeklinde var.

Terminali çok kullanıyorsanız, daha bilinen bir terminal deneyimi için busybox ve bash'i kurmak mümkündür; GNU kullanıcı alanı yardımcı programlarını da yükleyebilirsiniz, ancak bunun için çok fazla disk alanı olan oldukça yüksek kaliteli bir telefona ihtiyacınız olacaktır.

Kısacası, istediğiniz ne mümkündür; Bununla birlikte, araçların çoğu üretici ROM'larına varsayılan olarak yüklenmemiş olsa da. Tüm bu araçları kendiniz yüklemek oldukça zor bir iştir, en kolay ve en hızlı rota CyanogenMod gibi araçları sağlayan özel bir ROM kurmaktır.

Android aslında bir Linux ise

Android Linux çekirdeğini kullanıyor, ancak bir GNU / Linux değil ve tipik GNU kullanıcı alanı programlarını kullanmıyor. Bunun yerine, çok minimalist bir kullanıcı alanı olan toolbox kullanıcı alanını kullanır (meşgul kutusundan daha küçük bile olsa, toolbox cp'ye sahip değildir, dosyaları kopyalamak için cat kullanmanız gerekir). Bazı özel Android ROM'lar varsayılan olarak meşgul kutusunu yükler.

Cihazımı yedeklemek için, sadece root ile bağlanabilmem gerekmiyor mu, tam bir tar -cvzf / ve bir yere bir scp yapmalı mıyım? Nandroid ve bu tam gelişmiş çözümlere neden ihtiyacım olsun ki?

bu aslında Nandroid'in yaptığı şeydir (kesinlikle konuşursak, Nandroid yedeği, daha uygun bir GUI dışında, Nandroid'in yerine tar yerine dd ile yedekleme yapmak gibidir). Çoğu kişi, uzman kullanıcılar bile küçük klavyede karmaşık komutlar yazmaktan ya da her yedekleme yapmak istediklerinde harici bir klavye bağlamak zorunda kalmaktan hoşlanmaz (ve dünyanın% 99'unda Terminal fobisi vardır). Sadece bir uygulamayı başlatmak ve bir düğmeye tıklamak ve tüm bunları sizin için halletmek çok daha kolaydır.


2
"Dünyanın% 99'unda Terminal fobisi var" - üzgün ama gerçek. Ama ben bunun yerine bir Terminal aşığıyım. Her zaman uygulamanın arkasında hangi komutların verildiğini bilmek isterim. Sonunda değerli verilerimi işlemektedir. Kendimi, özellikle de bir geliştirici olarak komut vermeyi seviyorum.
midnite

OEM, root olmayan bir cihazda root fonksiyonlarını nasıl kullanır?
Shloime Rosenblum,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.