Cihaz yönetimi ayrıcalıklarına sahip bir uygulamaya hangi izinler verilir?


14

Aygıt Yöneticisi uygulamasında kişiler, depolama alanı vb. Gibi tüm / tüm izinleri var mı?

Bu yönetici haklarının aynı zamanda uygulama izinleri içerip içermediğini , developer.android.com device-admin'den açık değildir .

Veya cihaz yöneticisi, yalnızca politikayı yalnızca ekranın kilitlenmesi, telefonun silinmesi, uygulamanın kaldırılması (kolayca) kaldırılması vb. Gibi şeyleri yapabileceği ve özel bilgilere erişim izinlerinin izin ayarları?

Yanıtlar:


7

Evet, cihaz yöneticisi yalnızca söylediklerini yapma iznine sahiptir.

Yöneticinin ilişkili olduğu uygulamanın izinlerini değiştirirseniz , yöneticilerin izinleri değişmez

(Cevap yapılmış aşağıdaki kaynaklardan ):


1
Bunun için kanıtın var mı? Sadece bunu nasıl bulduğunu merak ediyorum.
GiantTree

Kişisel deneyimlerimden ve çevrimiçi araştırmalardan
Joe

3
Çevrimiçi kaynaklarınızı eklerseniz, bu hoş olurdu. Cevap iyi ama daha iyi olabilir.
GiantTree

4

Bir cevap için bana açıkça ping attığında:

AFAIK, uygulamalar yalnızca Manifest'te beyan edilen izinleri kullanabilir - bu nedenle bir uygulamanın kendisinde hiç talep etmediği izinleri ekleyebilmesinin hiçbir yolu olmamalıdır.

DeviceAdmin yüksek ekstra güç sağlar (uygulamalar kaldırmaya karşı korunur ve onsuz yapamayacakları bazı ekstra şeylere erişebilir). Tam olarak ne içeriyor, emin değilim. Sayfanın yalnızca bağlandığınız , yetkilerin açıklandığı belirli bir bölümüne başvurabilirim . Sayfa tamlığı (ya da doğruluk bu konuda kefil olamaz: ilk kez bazı hata orada yaptı olmaz).

Cihaz Yöneticisi
Aygıt Yöneticisini Etkinleştirme (kaynak: Android Geliştiricileri ; büyütmek için resme tıklayın)

Benzer bir ad taşıyan başka bir şey olduğunu hatırlayabilirsiniz: ADM, Android Cihaz Yöneticisi . Yukarıdaki ekran görüntüsünü göz önünde bulundurarak kontrol etmek, temel bilgiler hakkında bir fikir verir: ADM, bu işlevlere izin vermenize izin verir (AFAIK, "Ekran kilidini açma girişimlerini izle" ve "Kameraları devre dışı bırak" özelliğine sahip olmasa da). Ancak bu, bu özelliklerin çoğunun kullanımına tipik bir örnektir.


TL; DR: AFAIK DeviceAdmin , herhangi bir uygulamaya (DA uygulamasının kendisi dahil) izin veremez, özellikle de söz konusu uygulama, uygulamasında bildirmediyse değil Manifest. Sadece bu izni taşıyan uygulamaya aksi halde mevcut olmayan belirli sistem özelliklerine erişim sağlar.


1
Bu bölümün bu aygıt yönetim sayfasında olduğunu kabul ediyorum: Kullanıcılar aygıt yöneticisi uygulamasını etkinleştirdikten sonra ilkelerine tabidirler. Bu politikalara uyulması, genellikle hassas sistemlere ve verilere erişim gibi avantajlar sağlar. örnek bir şirket uygulamasının şirkete duyarlı verilere erişmesine izin verebileceği anlamına gelir, tersi değil.
Christoph

2
Bu doğru, @ChristophAlrich - ancak aynı zamanda şirket, cihazınızı istediği zaman uzaktan silebilir veya şifrenizi değiştirebilir. Bunu kime verdiğim konusunda çok dikkatli olurdum. Eğer bir şirket bunu benim üzerimde zorlamak isteseydi, onlara kendilerine ait bir cihaz vermelerini tercih ederdim, ama kendiminkileri manipüle etmelerine izin vermezdim.
Izzy
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.