Android cihazım için stokları veya özel ROM'ları nerede bulabilirim?


144

ROM aramanın birkaç nedeni var:

  • Hisse senedi ROM'unuzu yükseltme veya düşürme
  • Farklı bir bölgeden / dilden firmware aranıyor
  • Farklı özellikler için özel bir ROM'un yanıp sönmesi, şişkinliğin giderilmesi vb.

Ancak, ilk etapta ROM'ları nerede bulabilirim? Hangi sitelere ihtiyacım olan ROM'a sahip olma olasılığı var?

Bu sorunun kanonik olması amaçlanmıştır ; Lütfen ayrı cevaplar göndermek yerine wiki cevabını ekleyiniz.

Ayrıca bkz: Android'i cihazımda nasıl güncellerim?


1
Bu Soru İçin Meta Tartışması: meta.android.stackexchange.com/questions/1542/…
Akış

Yanıtlar:


126

Üretici Web Siteleri

Genellikle ROM'ları doğrudan barındırmazlar (Samsung dahil istisnalar dışında), Samsung'un aracı Kies gibi hisse senedi ROM'larını yükseltmek için kullanışlı yazılımları olduğunu fark edebilirsiniz. Yükseltme ve stokta kalmak istiyorsanız, önce resmi yöntemleri denemelisiniz.

Google Amiral Gemisi Güncellemeleri

Google, en çok satan Nexus ve Pixel cihazları için güncelleme paketlerini barındırıyor

https://android.clients.google.com/packages

Bu bağlantıya doğrudan göz atamazsınız, ancak web araması burada sizin arkadaşınızdır. Bu bağlantıyı ve cihazın kod adını ve istediğiniz sürümü arayın ; örneğin, android.clients.google.com/packages crespo ics[bu bağlantı] [n1] ile birçok sayfada sonuçların aranması - T-Mobile Nexus S için OTA Dondurmalı Sandviç güncellemesi. Nexus cihazları için çeşitli "fabrika görüntüleri" için bağlantılar burada bulunabilir .

XDA Forumları

Muhtemelen resmi rotayı denedikten sonra dikkat etmeniz gereken ilk yer, XDA Geliştiricileri forumlarıdır. Stok ROM'lar genellikle cihazınız için Genel alt forumunda ve cihazınız için Android Geliştirme alt forumunda özel ROM'larda yayınlanır. Garanti yok.

Tüm cihazlar için özel altforumlar yoktur, bu nedenle daha az popüler bir cihazınız varsa, subforum arama yerine site aramayı kullanmalısınız.

RootzWiki Forumları

Yukarıdaki XDA Forumları'ndan önce RootzWiki'yi kontrol etmek isteyebilir veya istemeyebilirsiniz. Geliştiriciler forumdan foruma geçme eğilimindedir ve RootzWiki en iyi geliştiriciler için aygıtlar sağlar, böylece birçoğu da gemide atladı.

Pek çok cihaz ve Genel bölümü olmayanlar için bölümleri var. Forumlar, cihaz başına 3 bölüme ayrılma eğilimindedir (her zaman değil): Genel, Geliştirme (ROMS ve benzeri) ve Temalar.

ROM Yöneticisi

Birçok geliştirici kendi ROM'larını ROM Manager'da yayınlar ve hatta OTA tarzı güncellemeler sunar. Doğal olarak, bu ROM'lar da ROM Manager / ClockWorkMod Recovery ile kolayca yanıp söner.

Android Forumları

Bu site genellikle daha gizli aygıtlar ve ayrıca popüler aygıtlar için ROM'lara sahiptir.

PDADB

Bu site Android, Blackberry, Symbian ve diğerleri dahil her türlü cihaz için uzun bir liste (yaklaşık 800 sayfa) sunar. Bir filtreleme mekanizmasını özlüyor, ne yazık ki ...

TheUnlockr

Satıcı, sonra cihaz tarafından gruplandırılmış. Oldukça güncel ve oldukça eksiksiz görünüyor - en iyi kaynaklardan biri.

Android @ MoDaCo

Android Forumları benzer.

SamMobile

Bu site her yerinden hisse senedi Samsung ROM'ları gönderir. Kayıt olmanızı gerektirir.

Google

Şüpheniz olduğunda, bir web araması yapın. "vibrant" "stock 2.2.1"Sonuçları daraltmak ve ihtiyacınız olanı bulmak için tırnaklardan (örneğin ) yararlanın.

Sevk rom

Gönderilen ROM'ların bir koleksiyon. 40 tek cihaz için ROM içerir.

MIUI

Popüler bir Çin ROM'undan çevrilen MIUI, geniş bir kişiselleştirme ve tema seçeneklerine ve güçlü bir iOS estetiğine sahip Android'in son derece özelleştirilmiş bir sürümüdür. Birçok cihaz için ve Froyo (2.2), Gingerbread (2.3), Dondurmalı Sandviç (4.0), Jelly Bean (4.3) seçeneklerinde mevcuttur.

AOKP

Android Açık Kang Projesi (AOKP) tıpkı bir Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) tabanlı ROM'daki Siyanojen Mod (CM) gibidir. AOKP, CM ile karşılaştırıldığında daha az cihazın desteklenmesinin dezavantajıyla genişletilebilir ayarlar sağlamaya odaklanır.

Samdroid Kurulu

Samsung cihazınız varsa ve cihazınızın potansiyelini ortaya çıkarmak istiyorsanız, o zaman bu bilgi, öğreticiler, dosyalar, bellenim ve birçok sürpriz için gidilecek yer! Sektördeki pek çok dev geliştirici ve yetenekli insan sık sık ve bu forum tabanlı sitedeki birçok yararlı konuya devam ediyor.

Android Merkez

XDA ve RootzWiki'ye benzeyen bir başka popüler Android forumu.

OmniROM

CyanogenMod'a benzer şekilde, OmniROM, çeşitli cihazlar için ROM sağlayan taahhütlü bir açık kaynaklı projedir.

Replicant

OmniROM'a benzer şekilde, Replicant, birkaç cihaz için ROM (çoğunlukla Samsung) sağlayan kararlı bir açık kaynaklı projedir. Özgürlüğe ve mahremiyete / güvenliğe önem veren tamamen ücretsiz bir Android dağıtımıdır (ikili bloblara karşı belirgin bir tiksinti ile).

Lineage İşletim Sistemi

Lineage OS, CyanogenMod'un halefidir (numaralandırma düzeninin yalnızca eşleşmesi anlamına gelir). Ekranın altındaki düğmelerin özelleştirilmesine ve kök erişimi için izin verir.

Sony Xperia için Flashtool

Flashtool dahili bir araç sunar - "XperiaFirm", Xperia aygıtları için stok yazılımını indirmenize izin verir. Flashtool'u kullanarak indirilen ürün yazılımını Xperia cihazınıza bile yükleyebilirsiniz.


Sonunda link-rot ile ilgili tüm bu endişelerin doğru olduğunu kanıtlaması delilik ... CyanogenMod link ... gasp ve dehşet ... kırıldı. JD
JDB

Evet bu zor. CM işleri için iyi bir arşiv olup olmadığından emin değilim, şimdilik kaldırdım.
Matthew

1
Archive.org'un wayback makinesini kullanarak çalışan derlemeler bulmayı başardım. Bkz Samsung Galaxy S4 (T-Mobile) örneğin.
JDB,

While they don't usually host ROMs directly(exceptions include Samsung), Samsung web sitesinde hisse senedi rom'larını barındıran hiçbir yerde göremiyorum, bağlayabilir veya bu cümleyi kaldırabilir misiniz?
Jonathan,

@Jonathan Son 7+ yılda değiştiğine eminim. Herkes açıkça Topluluk Wiki cevaplarını düzenlemeye teşvik edilir - çekinmeyin!
Matthew

9

Özel Romlar, Stok Romlar, Sızan Romlar, Çekirdekler ve nasıl rehberlik edilir. (Korece ve diğer Popüler cihazlar için burada özel rom'ları arayabilirsiniz.)

Tinhte

Genellikle LG, Samsung ve diğer HTC cihazlarının Kore dili sürümleri için rom içeren vietnamca bir forum.

BBS Gfan

Aklınıza gelebilecek her cihaz için çok büyük bir rom koleksiyonu olan bir Çince forum.

Not: Arama işlevini kullanın.


5

NeedROM

Web sitesi, 65'ten fazla marka (çoğunlukla Çince) için Orijinal ve Özel ROM'lar sunmaktadır. Ek olarak, en son güncellemeleriyle birlikte çok faydalı Araçlar içerir.

MTK Bellenimi

Çok sayıda MTK tabanlı marka (çoğunlukla Çince) içerir, araçlar ve sürücüler de burada bulunur.

Android MTK

MTK Firmware'e benzer.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.