Bu kırmızı yıldız simgesi kötü amaçlı yazılım mı? Ondan nasıl kurtulurum?


35

Her şimdi ve sonra kardeşimin bildirim çubuğunda aşağıda gösterildiği gibi kırmızı bir yıldız simgesi beliriyor. Bu bildirimle ilgili mesaj, "Turbo Pilinizi Arttırır" gibi bir reklamdır. Şüpheli yerlerden bir yazılım yüklüyor, bu yüzden tahminimce yanlışlıkla yüklediği bir tür kötü amaçlı yazılım.

Android'e pek aşina değilim, ancak tahminim bildirimden sorumlu işlemi tanımlamaktı. Bu yüzden işlem listesini kontrol ettim, ama sıra dışı hiçbir şey gösterilmedi. Tüm işlemleri zorla kapatmaya çalıştım (bazıları HTC ya da operatöründen kaynaklanmış olmasına rağmen geri döndü), ama hiçbir şey yıldızın kaybolmasına neden oldu. Kötü amaçlı yazılım nasıl algılanır ve kaldırılır?

Bildirim simgesi:
bildirim çubuğunda kırmızı yıldız simgesi

Bildirim mesajı:
malware bildirimi 'Turbo, Bataryanızı Artıracak mı?'


1
Uygulamayı arama zamanı, yükledikten sonra birkaç gün içinde ortaya çıktıkları için sıkıntılı olabilir. Piyasadaki bir uygulamanın yorumlarını kontrol etmek normal olarak Airpush gibi bir uygulamanın insanlar cehenneme verdiğini görmek için iyi bir yoldur!
Dunhamzzz

Yanıtlar:


27

Kesinlikle bir AirPush vakasına benziyor . Bu, onu kullanan uygulama etkin bir şekilde yayınlanmasa bile, bildirim çubuğunu kullanan uygulama içi reklamların özellikle istilacı bir şeklidir. Teknik olarak kötü amaçlı yazılım değil adware olmakla birlikte, kendini gösterme şekli kesinlikle ikisi arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. Bu reklamların bildirim çubuğunuzda görünmesini engellemenin tek yolu, AirPush ile birlikte gelen uygulamayı kaldırmaktır.

Üzerinde çeşitli uygulamalar vardır Market bunları kaldırmak, böylece sen AirPush kullandığı uygulama tespit yardımcı olabilir.

[Düzenle]
Görünüşe göre AirPush kamuya açık bir şekilde ortaya çıktı ve şimdi istilacı reklamlarından vazgeçmek için yollar sunuyor: http://www.airpush.com/optout "vazgeçme" uygulamalarını indirebilir veya el ile girebilirsiniz Cihazınızın kendi sitesinde benzersiz IMEI / ESN / MEID . Şahsen, her ikisi de devre dışı bırakma yöntemlerinin veritabanlarına karşı kimlik doğrulaması yapmak için AirPush sunucularına bağlanmak için bant genişliği kullanması nedeniyle, birlikte verilen uygulamayı kaldırmaya devam ediyorum.


Bu hile yapmış gibi görünüyor, kardeşimden çok teşekkürler!
Ocak'ta 12:12

8

"Kötü uygulamayı" bulun

Birkaç Dedektör var:

Peki kötü uygulama tespit edildiğinde ne yapmalı?

  1. Google Playstore'a yorum yapın: çok düşük puanla ve göster: "DİKKAT! İstilacı reklamlar (Airpush) !!!"
  2. Google’a Rapor Ver: Google Play Store kuralları değiştiği için, bu uygulamaların yasaklanması gerekiyor
  3. Yasak hakkında konuşma: Ücretli bir sürüm olsa bile, bu uygulama sizin için ölü olmalı
  4. Aynısı, uygulamanın geliştiricisi için de geçerlidir (belki bunu 1'deki yorumunuza ekleyebilirsin.) - Artık geliştiricinin uygulamalarını kullanmayacağım ve çok yüksek sesle söyleyeceğim , onlara kötü işler için kötü bir rep veriyordum. Umarım, bundan öğrenirler
  5. Tabii ki uygulamayı kaldırın

Gelecekteki "saldırılar" için sizi nasıl korursunuz?

Örneğin, AppBrain Ad Detector kullanarak uygulamaları (önceden yüklemeden önce) tarayabilirsiniz . Bu uygulama AppBrain App Market ile birleştirilebilir - özellikle küçük cihazlarda aşırı yüklü oyun mağazası için ince ve hızlı bir yedek (korkmayın: Playstore için başka bir ön uç). Bu uygulamayı kullanarak piyasa ayraçlarını, Google Play Store'u arayabilir ve diğer uygulamaları yüklemeden önce bulgularınızı tarayabilirsiniz . Yani sinirlenmeden önce ne kaçınacağını biliyorsun ...2

Uzun süre çalışıp çalışmadığını kontrol etmedim ama son birkaç canlı duvar kağıdını kaldırdım ve benden bile yoksun kaldılar ..1

Belki Android Batarya Doktor Ücretsiz var ? Takıp test etmeyeceğim, ancak bu ne anlama gelirse, "Turbo Boost bataryası" özelliğine sahipler.

Tabii ki, hepsi "kötü amaçlı yazılım" tanımınızın ne olduğuna bağlıdır - bu tür davranışların kabul edilebilir olmasa bile, reklamlar için çıtayı kullanan başka bir uygulamanın bir özelliği olabilir. İstenmeyen bir uygulamanın kaldırılmasıyla ilgili bazı genel talimatlar:


İlk önce, hangi uygulamaların yüklü olduğunu kontrol edin - Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulamaları yönet -> Tümü öğelerine gidin ve orada ne tür şeylerin yüklü olduğunu görün. Suçlu uygulamanın orada olacağının garantisi yoktur, ancak bunu devreye sokmuş olabilecek bazı şüpheli uygulamaları tam olarak belirleyebilirsiniz. Cezasızlıkla onları öldür ve bildirimin geçip geçmediğini kontrol et (sistem uygulamalarına dikkat et!). Suçlu app büyük olasılıkla yakında yeniden başlayacak, ancak en azından suçlu bulduk. Kaldırmayı deneyin ve eğer işe yararsa, bitirdiniz.

Eğer bu şekilde sorunu bulamıyorsanız, o zaman ağır silahları getirmek gerekir: Kök 1 Cihazınız, yüklemek Titanyum Yedekleme (hatta ücretsiz sürümü çalışmalıdır), uygulama listesinde gidip olanları dondurmak olduğunu tanımıyorsun Uygulamanın dondurulması onu sonlandıracak ve yeniden başlatmasına izin vermeyecektir, bu tamamen kaldırılması kadar önemlidir - yine de cihazda yer kaplar.

Uygulamanın nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için Titanyum Yedekleme wiki sayfasına bakın .

Bulunduğunuz sırada, bazı satıcı uygulamalarını kendi isteğinizle karşılayacak şekilde dondurup kaldırabilirsiniz.

1 Garantinizi geçersiz kılmakla ilgili standart sorumluluk reddi.


1

Google Play’in yeni Geliştirici Program Politikaları ile herhangi bir uygulamanın sistem düzeyinde bildirimler yoluyla reklam göstermemesi gerekir :

Sistem girişim:

  • Uygulamalar ve reklamları, tarayıcı ayarlarını veya yer imlerini değiştirmemeli veya eklememeli, kullanıcının cihazındaki ana ekran kısayollarını veya simgelerini üçüncü taraflara veya reklam amaçlarına hizmet olarak eklememelidir.

  • Uygulamalar ve reklamları , yüklü olan uygulama tarafından sağlanan ayrılmaz bir özellikten kaynaklanmadıkça (örneğin, özel fırsatların kullanıcılarını bilgilendiren bir havayolu uygulaması veya kullanıcıları bildiren bir oyun) , kullanıcının cihazındaki sistem düzeyinde bildirimler yoluyla reklam göstermemelidir . oyun içi promosyonlar).

Bunu yapan herhangi bir uygulama bulursanız, bunları oyun mağazasından bildirebilirsiniz. Hangi uygulamaya bildirim gönderdiğini ve Uygulama bilgilerini seçerek bildirimi gönderdiğini görebilirsiniz . Sen Hatta devre dışı belirli bir uygulamanın bildirimleri işaretini kaldırarak tarafından göster bildirim içinde App bilgi .

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.