Özel Kurtarma şifreli bir cihazla çalışır mı?


26

Android'in yerleşik şifrelemesinin (3.0'da tanıtıldı) kullanılmasının özel bir kurtarma (benim durumumda Clockwork Mod) kullanma yeteneğimi etkileyip etkilemeyeceğini bilmek istedim.

Daha spesifik olarak, eğer hala Nandroid yedekleme / geri yükleme yapıp yeni dosyaları ve güncellemeleri flaş edebileceksem?

Yanıtlar:


4

ce4'ün cevabı CWM 6.0.1.1 kullanan Galaxy Nexus GSM'imde (Maguro) benim için işe yaramadı. CWM'den hata almaya devam ettim, orada bir tmpfs taktığımda ve update.zip'i oraya itmek için adb kullandıktan sonra bile / sdcard'ın monte edemediğini söyledi.

XDA'da bir konu okuduktan sonra, CWM'den farklı olarak TWRP'nin şifreli bir sdcard bölümünü monte edebileceğini öğrendim. Bu yüzden GNex için TWRP'yi indirdim ve fastboot kullanarak parladım. Kurtarmak için başlattığımda şifreli sdcard bölümünün şifresini sordum ve güncellemeyi normal şekilde yanıp söndüm.

Bağlantılar:
TWRP
XDA Konusu


1
İplikte size yardımcı olan adımların bir sentezini yapın, sadece bir bağlantı vermeyin.
DeLiK, 21.09

Bağlantı ölürse, bu cevap yardımcı olmaktan daha az olacaktır.
roxan 21:12

Lütfen yukarıda verilen cevabın daha yararlı olup olmadığını bana bildirin.
Emeka

Sebep: Bazı küçük şeyleri GNexus'a uyarlamanız gerekir çünkü (JB ile birlikte) sanal sdcard için farklı bir konuma (/ data / media) sahiptir. Çözüm: / data ve 'mkdir / data / media' konumunda tmpfs mountpoint'i oluşturun. Bunu da cevaba ekleyeceğim. Ayrıca cevabımdaki güncellemeyi görün (adb sideload'da).
ce4

13

Evet, özel kurtarma şifreli bal peteği cihazı ile çalışır. Yerleşik şifreleme, ROM'a ve bellenime hiç dokunmaz. Yalnızca telefon belleğinde, dahili SD'de veya harici SD'de bulunabilecek hesapları, ayarları, indirilen uygulamaları ve bunların verilerini vb. Şifreler. Bu nedenle, fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra şifreleme artık mevcut değildir, çünkü şifreli veri mevcut değildir.
Petek Şifreleme
Özel kurtarma ortamı için dosyalar ROM'da üretici yazılımı olarak bulunur. Bu yüzden fabrika ayarlarına geri döndüler. Yanıp sönen dosyaları / güncellemeleri ROM ile yapmak zorunda olduğu için, bunu yapmanıza izin verilir. Nandroid yedeklemesine gelince, bunu da yapabilirsiniz, ancak şifreli verilerin bir kısmı Titanium Yedekleme kullanılarak geri yüklenemeyen bir biçimde yedeklenir. Evet, Nandroid'i kusursuz bir şekilde geri yükleyebilirsiniz.


1
Cihazımı şifrelemek için yeni geldim. Maalesef cihazım şifreli olarak Clockwork Mod kullanabileceğim gibi gözükmüyor. Clockwork Mod kullanırken, SD kart bölümünü bulamıyor gibi görünüyor. Bunun, cihazımın (Galaxy Nexus) MircoSD harici depolamayı desteklememesi nedeniyle olduğunu sanıyorum. Böylece / sdcard bölümü, diğer her şeyle şifrelenmiştir.
Dracs

2
Cihazınız harici SD'yi desteklemiyorsa hala şansınız kalmaz. Cihazın şifresini çözün ve dahili SD'nin bir bölümünü yapın. Bir bölümü / sdcard üzerine monte edin, böylece sistem tarafından kullanılabilir ve diğerini bırakır (Clockwork Mod da montaj yapabilir). Ardından, cihazı tekrar şifreleyin (Diğer bölümlere dokunmayacak). Bu, dahili SD üzerinde Clockwork Mod ile çalışmak için kullanışlı bir alan sağlayacaktır.
Android Quesito

12

Şifreli Nexus SI cihazımda CWM'de / sdcard üzerine geçici bir tmpfs bağlantısı kullanın. Güncelleme sırasında yeni ROM’u bellekte tutmak için yeterli RAM’e sahiptir:

ROM'unuzu /tmp/update.zip adresine indirin ve kurtarma işlemine başlayın. Ardından 'adb kabuğu' ile giriş yapın:

## on the host machine do:
me@workstation:/tmp$ adb shell
## now on the device in 'adb shell' mode... 
~ # mount -t tmpfs none /sdcard/ 
## the following command is not needed, it only shows the newly created mount point
~ # df -h
Filesystem        Size   Used Available Use% Mounted on 
[...] 
none          172.4M     0  172.4M  0% /sdcard 
~ # exit 
## now back on the host machine again
me@workstation:/tmp$ adb push update.zip /sdcard/ 
5567 KB/s (131676307 bytes in 23.097s) 

Sonra her zamanki güncelleme adımlarını uygulayın 'zip'i sdcard'dan yükle'.

EDIT: ICS / Jelly Bean ile başlayarak yeni adb sideload <filename-of-update.zip>yöntem var

CWM ile 6.0.1.5 sürümünden itibaren çalışır ve Android SDK platform-tools v16 ya da daha iyisine ihtiyacınız var. Eğer CWM'deyseniz , destekleniyorsa sideload'dan zip yükleyerek yeni bir giriş görebilirsiniz .

Eski yöntem hala çalışıyor:
Eğer sideload çalışmıyorsa, yine de tmpfs yöntemini kullanabilirsiniz. CWM / data / media şu anda update.zip için bir konum olarak beklemektedir, ancak mountpoint / data olmak zorundadır;

me@workstation$ adb shell
~ # mount -t tmpfs none /data
~ # mkdir /data/media
## Go on with 'adb push update.zip /data/media' and then like above

Sebep:
ICS + ile başlayarak önerilen bölüm düzeni değişti. Artık FAT formatlı sdcard bölümü olmamalı ancak harici depolama artık / data / (/ data / media) içerisinde yer almalıdır. Uyumlu kalmak için, bir FUSE montajı eski FAT özelliklerini taklit eder (erişim hakları vb.). Bunu, / storage / sdcard0 üzerindeki bir sigorta montajı olduğunda görebilirsiniz, buna benzer:

Kabuk @ android: / $ mount | grep sigortası
[...]
/ dev / sigorta / depolama / sdcard0 sigorta rw, nosuid, nodev, relatime, user_id = 1023, group_id = 1023, ... 0 0
[...]


Sınavların ortasında bu yüzden henüz deneyemem. Ancak bir flash sürücü takmak için bir USB OTG adaptörü kullanıp kullanamayacağımı görebilirim. İşe yararsa hiç bir fikrim yok, ama daha sonra deneyebilir.
Dracs

@Richard: / sistem şifreli değil . Bu da bir GN üzerinde çalışıyor. Yorumunu silebilir misin?
ce4

Aslında bunu neden yazdığımı bilmiyorum. Özellikle bunu aynı anda yendiğimden beri.
RR

Bu benim için çalışmıyor. dfanlamıyor -h. Ancak yine de devam ediyorum ve bittiğinde / sdcard / update.zip içeriyor. Telefonu Kurtarma moduna yeniden başlattığımda, ancak, geçici dosya sistemi artık gittiğinden, muhtemelen sdcard bağlanamıyor.
Gausie

@Gausie: Yanlış sırayla yaptın. İlk önce kurtarma işlemine geçin ve sadece o zaman yukarıdaki adımları izleyin ('mount ...' ve 'adb push ...').
ce4
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.