CyanogenMod gibi özel ROM'lar önyükleyicinizi değiştirir mi?


18

CyanogenMod gibi özel bir ROM kendi bootloader'larıyla mı geliyor yoksa sadece /boot çekirdeğin üzerine /systemmi yazıyor ve ? Bootloader, SIM kartınızı bir taşıyıcıya kilitlemekle yükümlü mü?

Temel olarak, SIM'in Huawei U8180'imin kilidini açmasıyla ilgileniyorum ve CyanogenMod'un cihazın kilidini açıp açmayacağını bilmek istiyorum.

Yanıtlar:


14

CyanogenMod - bir vanilya veya resmi yapıda - tipik olarak bir önyükleyici içermez. Birçok cihazda, önyükleyicinin üzerine yazmanın bile iyi bir yolu yoktur çünkü korumalı bellekte (önyükleyici "kilitli") ve üzerine yazılamaz. Bir önyükleme görüntüsü ve bir sistem görüntüsü yükler (örn. /bootVe /systembölümlere yazar ). Bazı yapıların da bir kurtarma görüntüsü ile geleceğini duydum, ama bunu yapan birini hiç görmedim.

SIM'inizin kilidinin açılması ürün yazılımınızla ilgisizdir ve CM sizin için bir SIM kilidi açmaz. CyanogenMod'un wiki'sinin kendisi :

Ancak CyanogenMod cihazın "kilidini" açmaz. Çoğu operatör, müşterilerin bir telefon satın almasını ve farklı bir operatöre geçmesini önlemek için telefonlarını "kilitler". Taşıyıcılar, geliri artırmak için bu "münhasırlık" anlaşmalarına güvenmektedir. Örneğin: ABD'de bir iPhone satın alırsanız, hangisini satın alırsanız alın, AT&T veya Verizon ile sıkışıp kalırsınız. Ahizeyi başka bir operatörün şebekesinde kullanmak için ahizenin "kilidini açmak" gerekir. Bu, operatörünüz veya internette bir Nijeryalı Prens'den biraz daha güvenilir olan firmalar tarafından sağlanabilen el cihazının IMEI'sine dayanan bir kodla yapılır.

Kilit açma, CyanogenMod veya bu konudaki başka bir ürün yazılımı yüklenerek yapılamaz.

Ayrıca, cihazınızdaki önyükleyicinin SIM kilidinde herhangi bir rulman olmadığını varsayarım. HTC, önyükleyicilerin belirli cihazlarda kilidinin açılmasına izin verir ve web sitelerinde özellikle şunlar belirtilir :

Lütfen önyükleyicinizin kilidini açmanın SIM kilidini açabileceğiniz anlamına gelmediğini unutmayın. SIM kilidinizin kilidini açmak operatörünüzün / operatörünüzün takdirindedir ve önyükleyici kilit açma kapsamının bir parçası değildir.

Huawei'nin donanımına veya yazılımına özellikle aşina olmasam da, muhtemelen diğer cihazlarda benzer olduğunu tahmin ediyorum.


Genellikle en kolay yol, taşıyıcıyı aramak ve Kilit Açma Kodu istemektir. Uzun bir süre müşteriyseniz (6 aydan fazla) diyelim ve onlara kilidini açmanız gerektiğini söyleyin (belki ülke dışına seyahat etmek için) genellikle size verecektir.
Ryan Conrad

SIM kilidinin ne olduğunu bilmek ilgimi çekiyor mu?! ... bootloader değilse bu ne olurdu?! .. ben zaten telefonun bootloader kilidini açtım, CM 7.2 indirilen ama bu işe yaramadı, ben özellikle telefonun belirli bir taşıyıcıya kilitli olduğunu bilmiyorsanız gitmek için hiçbir yön var !!!
Muhammad Ghandour

@MuhammadGhandour: Ryan'ın belirttiği gibi, yapılacak en kolay şey muhtemelen operatörünüzle iletişim kurmaktır. SIM kilidinin teknik düzeyde nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyorum, ancak benim anlayışım, özel ROM'lar tarafından değiştirilmeyen bir düzeyde modeme veya SIM okuyucunun yerleşik yazılımına yerleşik olması.
eldarerathis

4

Hayır, CyanogenMOD ve diğer özel ROM'lar cihazınızın önyükleyicisine güvenir. Genel olarak bootloader ile uğraşmak istemezsiniz, çünkü bunu yapmak cihazınızı tuğlalaştırmanın kolay bir yoludur.

Önyükleyicinin genellikle SIM kilidiyle hiçbir ilgisi yoktur. Bu telefonun kilidini açmak için Android'e özgü bir yol bilmiyorum, bu da genellikle oldukça kabataslak ücretli bir hizmet kullanmanız gerektiği anlamına geliyor. Hızlı bir Google, bazı kişilerin bu araçla başarılı olduğunu gösteriyor .


Cevap geçmişte doğru olabilirdi, ancak CM 12 gibi bazı ROM'lar önyükleyicinin üzerine yazıyor ve böylece Android 4.x ROM'ların onunla çalışmasını zorlaştırıyor. Ancak, böyle bir eylemi gerçekleştirmek için her zaman kilitlenmemiş bir önyükleyicinin gerekli olduğunu (okuyucu için) eklemeliyim.
Firelord

@Firelord Bu sadece çok sınırlı sayıda cihaz için olmalı.
Matthew
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.