Android için görüntülü aramayı destekleyen bir XMPP (Jabber) istemcisi var mı?


11

Biraz aradım ama hala görüntülü aramayı destekleyen genel bir Jabber istemcisi bulmak için yönetmedim. Yine de video dosyaları göndermeyi destekleyen birkaç kişi var.

Yanıtlar:


12

Hayır , görüntülü aramayı destekleyen Android için birleşik XMPP İstemcisi yoktur. Federe, çünkü bunu yapan birçok tescilli XMPP İstemcisi var, ancak yalnızca kendi ağlarında çalışıyorlar.

Böyle bir XMPP istemcisi bulunmamasının nedeni oldukça basittir: Jingle (XMPP video görüşmesi için kullanılan XEP), oldukça yenidir ve çoğu XMPP kütüphanesi henüz desteklememektedir. Bu özellikle en alakalı XMPP kütüphanesi Smack ( doğrudur çünkü Java kütüphanesi) için geçerlidir. Smack'in bazı Jingle bileşenleri var, ancak üzerlerindeki gelişme yıllar önce durdu ve güncel görünmüyorlar.

Güncelleme: Smack'teki Jingle gelişimi son aylarda biraz çekiş kazandı.1

Bu soruyu cevaplamak için biraz geç ama geç, Android için görüntülü sohbet özelliğine sahip birkaç FOSS XMPP uygulaması ortaya çıktı:

  • Jitsi - Zaten başka bir cevapta, ancak uygulama hala aplha'da.
  • Android için Cisco Jabber - Bunu hiç denemedim, ancak FOSS olmasa da XMPP'yi desteklediği görülüyor. Ayrıca federasyonu desteklediğinden mi yoksa sadece milyonlarca elçi gibi duvarlı bir bahçe mi olduğundan emin değilim.
  • imo anlık mesajlaşma (Android ve iOS).
  • Konuşmalar, Android 4.0+ akıllı telefonlar için açık kaynaklı bir XMPP (eski adıyla Jabber) istemcisi.

Kaynaklar:

https://www.jabber.de/clients/android-ios/ https://jitsi.org/Main/Download#latestnightly https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cisco .im & hl = tr


1
Konuşmalar videoyu desteklemiyor.
9'da strugee

Jitsi, Jitsi Meet olarak var ve xmpp hesabınız onunla çalışmaz. Cisco Jabber, xmpp hesabınızla da çalışmaz. Imo telefon numaranızı sorar, bu yüzden bir xmpp hesabı üzerinde çalışıyor ve görüşmeler video / sesli sohbeti desteklemiyorsa denemedim. Yani hiçbiri çalışmayacak. Xmpp hesabı ile, genel (çoğu ücretsiz) bir sunucuya kayıt yaptırabileceğiniz bir xmpp hesabı kastediyorum
alexandre1985

0

Videomeet uygulaması ses ve video konferans görüşmeleri tam desteği ile Android ve IoS için Jitsi Mükemmel uygulamasıdır.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.