Yükseltmelerden sonra Android'in varsayılan uygulamaları hatırlamasını nasıl sağlayabilirim?


18

Bir eylem için varsayılan bir program seçtikten sonra, o eylemle ilgili bir uygulama her güncelleştirildiğinde işletim sistemi gereksiz yere hangi programı kullanacağını sorar. Bu kusurdan etkilenen tek kişi ben olamam.

Özellikle sık güncellenen ve birden fazla amaç sunan uygulamalar için rahatsız edici.

İşte senaryo:

  1. Kullanıcı uygulamayı yükler (örneğin, yeni bir web tarayıcısı-Dolphin)
  2. Kullanıcı niyetini yerine getirir (örneğin bir e-postadaki köprüyü tıklatmak)
  3. Android işletim sistemi kullanıcıya hangi uygulamanın kullanılacağını sorar.
  4. Kullanıcı Dolphin tarayıcısını seçer, açılır pencerenin altındaki onay kutusunu "Varsayılan Olarak Kullan" etiketi ile kontrol eder ve yeni web tarayıcısı uygulamasını seçer.
  5. Android Market, Dolphin için yeni bir güncelleme yükledi.
  6. Kullanıcı # 2 ile aynı amacı gösterir (bir e-postadaki köprüyü tıklamak)
  7. Android işletim sistemi "varsayılan olarak kullan" ayarını unutur ve Android işletim sistemi kullanıcıya hangi uygulamanın kullanılacağını sorar. [Adım 3-7 reklam sonsuzluğunu tekrarla]

Hata adım 7'de oluşur.

Bu sorun için bir hata raporu gönderdim . Bu arada, etrafında çalışan bir uygulama var mı?


3
Bu davranışı her zaman sinir bozucu buldum, özellikle de nispeten sık güncellenen GO Launcher'ı kullandığım için. Uygulamalarımın yeni özellikler ve hata düzeltmeleri almasını seviyorum, ancak varsayılan uygulama eskidikçe sürekli olarak sıfırlamak zorunda kalıyorum.
Zeke

Yanıtlar:


8

Hayır, android kaynaklarında değişiklik yapmazsanız ve özel bir ROM oluşturmazsanız, etrafında çalışamazsınız. Kurulum Hizmeti, sistemin temel bir parçasıdır ve diğer uygulamaların yaptığı gibi değiştirilemez veya geçersiz kılınamaz.

Bu tasarım gereğidir. Yalnızca güncellenen uygulamalardan birinin aynı görevi gerçekleştirebilecek başka uygulamalara sahip olup olmadığını size soracaktır.

Başka bir uygulamanın görevini yerine getirebilecek yeni bir uygulama yüklerseniz de aynı şey olur. Bunun nedeni, bir uygulamanın güncellenmesinin aslında "yeni" bir uygulamanın yüklenmesi gibidir. Cihazınıza yeni bir uygulama yüklediğinizde veya mevcut bir uygulamayı güncellediğinizde ne olacağı konusunda hiçbir fark yoktur. Dolayısıyla, bu seçeneği "her zaman hatırla" nın bir yolu olsaydı, kullanmak istediğiniz tamamen yeni bir uygulama yüklediğinizde, onu kullanma seçeneği ile asla sunulmazsınız.

Örnek olarak başlatıcıyı kullanalım. GO Launcher'ı uzun süre kullanırsınız ve varsayılan olarak ayarlamış olursunuz. Ardından yeni Foo Launcher'ı kullanmak istediğinize siz karar verin, böylece onu yükleyin. Şimdi başlatıcıya gittiğinizde hangi başlatıcıyı kullanmak istediğiniz sorulur. "Her zaman hatırla" olarak ayarlarsanız, size seçenek sunulmaz ve siz (veya belki de diğer kullanıcılar) bunu kötü bir deneyim olarak görürsünüz, çünkü şimdi başlatıcıyı yeni yükledikleriyle nasıl değiştireceklerini bulmaları gerekiyor .


5
Bunun tasarım gereği olduğunu düşünüyorum - bana kötü düşünülmüş bir tasarım. Bir kullanıcı başka bir uygulamanın zaten gerçekleştirebileceği bir niyet gerçekleştirebilecek yeni bir uygulama yüklediğinde sunduğunuz çok farklı kullanım durumunu anlıyorum. Bir amaç gerçekleştiren yeni bir uygulamanın yüklenmesi durumunda, varsayılan uygulamanın yeniden istenmesi gerekir.
glenviewjeff

Örneğin, birisini aramak için sürüş yaparken ve sesli komutları kullandığınızda özellikle sinir bozucu (ve potansiyel olarak tehlikeli) ... sadece orada oturmasını sağlamak için varsayılan olarak Skype veya Telefon'u seçmenizi bekliyor. :(
CodeRedick
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.