ICS'de bir dosyayı bluetooth olmadan veya kablosuz bir Wi-Fi ağı olmadan kablosuz olarak nasıl gönderebilirim?


24

Yeni özelliklerden birinin ICS için doğrudan WiFi olduğunu biliyorum (bağlantıdaki sayfanın en altında belirtilmiştir). Dosyaları bir ICS cihazından diğerine aktarmak için bu yeni özellikten yararlanmanın bir yolu var mı?

WiFi hızları bluetoothdan daha yüksek olacağından ve WiFi ağına bağlanmanız veya bir sıcak nokta oluşturmanıza gerek kalmayacağından bu faydalı olacaktır.

Görünüşe göre Samsung Galaxy S II, bu ICS öncesi yerleşik bir özelliğe sahip (Samsung git!). Bu aynı yöntem ICS'de de mevcut mu? Veya bunun için bir uygulama var mı?

EDIT: Galaxy Nexus Samsung tarafından yapıldığı ve şu anda ICS ile çıkan tek cihaz olduğu için, bu "WiFi Direct" paylaşımının (bağlantı ve Ryan'ın cevabına göre) ICS vanilyası içinde yerleşik olup olmadığından emin değilim ( Sonuçta Samsung, ICS öncesi WiFi Direct paylaşımına sahipti.

Gibi, ben bir vanilya etiketi ekledim, bu yüzden soruyorum, kullanıcıların WiFi Direct kullanarak dosyaları paylaşmak için bir yol sağlamak için vanilya kaynak kodunda mı? Eğer değilse, pazarda bunun için bir uygulama var mı? Bunun sadece galaksi bağlantısının değil, tüm ICS telefonlarında nasıl yapıldığını bilmek istiyorum.

Yanıtlar:


23

Android 4.0 , android çekirdeğine WiFi Direct'i tanıtıyor . Temel olarak, bir Erişim Noktası olarak kabul edilebileceğini düşündüğüm şeyi oluşturarak, WiFi kullanarak bir cihazla bir başkası arasında geçici bir bağlantı oluşturur. WiFi Direct'i kullanmak için bir wifi erişim noktasına ihtiyacınız yoktur ve aslında WiFi doğrudan açıldığında wifi bağlantınız varsa, bağlantınız kesilecektir. Hem bir Erişim Noktasına hem de wifi doğrudan özelliğini etkinleştiremezsiniz.

Ana cihaz, diğer cihazların bağlanması için bir erişim noktası görevi görür, ardından diğer yazılım parçaları aracılığıyla dosyalar ve diğer veriler istemci cihaz (lar) ile paylaşılabilir veya aktarılabilir.

Wifi Direct'i kullanmak settings -> wireless & networksiçin, onu etkinleştirmeniz gerekir. O zaman wifi üzerinden "paylaşma" seçeneğiniz olmalı. Bu, diğer cihazın dosyalarınızı "kabul etmeye hazır" olması gereken bluetooth paylaşımına çok benziyor. Wifi doğrudan yalnızca doğrudan wifi desteği için destek olan cihazlar ile yapabilirsiniz. Android 4.0, işletim sisteminin wifi için doğrudan destek sağlayan ilk sürümüdür. Samsung Galaxy S II de wifi doğrudan desteği var. Bu, Samsung'un TouchWiz Android sürümüne eklenmiş bir özellikti. Bunun ayarları Android 4.0'da biraz farklı olsa da, temelde aynı şekilde çalışıyorlar.

Sony'nin bazı TV'leri gibi, doğrudan wifi destekli başka cihazlar da var.

Wifi Direct, donanıma özgü değildir, işletim sisteminin bir parçasıdır. Cihaz wifi destekliyorsa, bunu destekliyor. Android 4.0'daki CORE işletim sisteminin bir parçasıdır. Wifi olan ve ICS çalıştıran herhangi bir cihaz, bu işe yarayacak. Bazı Samsung cihazları (yalnızca Galaxy S 2'nin) ICS'yi çalıştırmasalar bile doğrudan wifi desteğine sahip olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi Samsung'un Android sürümüne destek vermesidir.

Galaxy Nexus Samsung tarafından üretilirken, Samsung'un Android modifiye versiyonunu kullanmıyor. Android'in tamamen "Google Deneyimi" sürümünü çalıştırıyor. Samsung Galaxy S II'de bulunan WiFi doğrudan Android 4.0'da yerleşik olandan farklı.

İşte destek hakkında konuşan android SDK docs.

Wi-Fi Direct, Android 4.0 (API seviye 14) veya sonraki bir donanımın uygun bir donanıma sahip cihazların ara erişim noktası olmadan Wi-Fi yoluyla doğrudan birbirine bağlanmasını sağlar. Bu API'leri kullanarak, her cihaz Wi-Fi Direct'i desteklediğinde diğer cihazları keşfedebilir ve bunlara bağlanabilir, ardından Bluetooth bağlantısından çok daha uzun mesafelerde hızlı bir bağlantı üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Bu, çok oyunculu bir oyun veya fotoğraf paylaşım uygulaması gibi, kullanıcılar arasında veri paylaşan uygulamalar için kullanışlıdır.

İşte CM9 çalıştıran Nook Color'da wifi doğrudan ayarını gösteren ( bu videodan alınan) bir ekran görüntüsü . Video wifi doğrudan çalışma gösterdiği yerde. kuytu renk / cm9 / wifi doğrudan

başka bir atış

İşte benim ICS çalıştıran viewsonic g-tablet 2 ekran (bu bir CM9 Kang değil, vanilya AOSP android). Birincisi ayarı gösterir, ikincisi açıldığımı gösterir. görüntü tanımını buraya girin görüntü tanımını buraya girin

WiFi Direct'in aslında Android'in çekirdeğinin bir parçası olduğunu ve sadece CM9'un olmadığını göstermek için, burada WiFi doğrudan ayarlarının kaynak kodu . Bu, AOSP'nin github aynasıdır. Bunu CM9 kaynağı ile de karşılaştırabilirsiniz.


Sadece bir destek - Wi-Fi Direct ile dosyaların nasıl aktarılacağını doğrudan sormak için soruyu düzenledim.
Matthew

1
Cevabımı, doğrudan wifi nasıl kullanılacağını açıklamak umuduyla düzeltildi
Ryan Conrad

1
Ayarlar -> kablosuz ve ağlar altında "Wifi Direct" gibi bir şey bulamıyorum.
offby1

4
benim tablet CM9 çalışmıyor, VANILLA AOSP android çalışıyor. Ama işte siyanojen kodu ve işte android kodu . Onlar aynı.
Ryan Conrad

2
@RyanConrad WiFi Direct'in donanıma bağlı olmadığını söyleyen bir referansınız var mı? Nexus S çalışan vanilya ICS'de bu özellik etkin değil. Vanilya ICS'deki Motorola Xoom da bu özelliğe sahip değil. Kod orada olabilir, ancak bir tür donanım bağımlılığı olduğundan eminim, yoksa tüm ICS cihazları buna sahip.
davidbb


1

Kaynak koddaki özelliğe bir referans var ancak farklı bir adı var: WifiP2P. Sadece GrepCode'da bir arama yaptım ve android.net.wiki.p2p paketini buldum .

Wifi Direct'in kendisi com.example.android.wifidirect'te bulunur , bu nedenle vanilya işletim sistemlerinde mutlaka bulunmadığını düşünüyorum, bu sadece Wifi P2P API'sinin nasıl kullanılacağına bir örnektir. Android kaynağında daha fazla deneyime sahip biri daha iyi biliyor olabilir.


vanilya android dahil. ICS'yi benim bakış açımdaki telsizin üzerine kurdum ve galaksi bağına sahip bir arkadaşımla denedim. Yayınladığınız wifidirect benzeri, diğer uygulamaların işletim sisteminin bir parçası olan amaçları başlatmak için protokolle nasıl bütünleştirilebileceğine ilişkin örnek koddur.
Ryan Conrad

-3

Samsung G-Note kullanıcıları (muhtemelen SII ve SIII kullanıcıları için), Ayarlar'a gidin, ardından Kablosuz ve Ağlar bölümünün altında Diğer ... seçeneğini seçin ve oradaki seçeneği göreceksiniz.


Soru, hisse senedi ICS'si ile ilgilidir ve WiFi-Direct'i açıp açamayacağınızla ilgili değildir, ancak dosya paylaşımı için kullanabilirseniz.
Raghd Hamzeh 20:12
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.