Neden Android hala normal işletim sistemi olarak yüklenemiyor?


11

Android'in hala çok fazla güçlük çekmeden kurulabilen bir işletim sistemi değil, hala bir ürün yazılımı olmasının herhangi bir teknik veya başka nedeni var mı?

Neden uygun sürücüleri (çekirdek modülleri) algılayabilir, standart bir şekilde NAND'ı bölümleyebilir ve güncellenmiş işletim sistemi sürümünü önyüklemek için önyükleme yükleyicisini yapılandırabilecek evrensel bir görüntü yok?

Google'ın gerçek (daha az yazılım benzeri) bir işletim sistemi (küçük ARM, x86 vb. Cihazlar için bir işletim sistemi) yapmasını engelleyen nedir?


1
Bunun Android için özel olmadığını, ARM cihazlarına odaklanan diğer işletim sistemlerini (Microsoft'un Windows 8 RT'si) diğer herhangi bir ARM makinesine yüklenemeyeceğini, ancak daha çok ürün yazılımı gibi davranıldığını belirtmek gerekir.
GAThrawn

Bu başlık dosyaları: theregister.co.uk/2011/03/29/…
Thufir

Yanıtlar:


11

Google'ın gerçek bir işletim sistemi (küçük ARM, x86 vb cihazlar için işletim sistemi) yapmasını engelleyen nedir?

Bu "gerçek" bir işletim sistemidir.

Neden uygun sürücüleri algılayabilecek evrensel bir görüntü yok?

Var olmayan sürücüleri nasıl tespit edersiniz? Birisi bunları yazmak zorunda. PC'lerin aksine, telefon donanımı büyük ölçüde değişir, çünkü son kullanıcıların parça ve boyut kısıtlamalarından kendi yapılarını inşa etmeleri mümkün değildir. Değiştirilebilir parçalar ve özel yonga setleri yerine özelleştirilmiş parçalar çok özel sürücülere ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir ve bir işletim sistemi sadece varsayılan sürücüleri gönderemez. Şişkinliği de hayal edin - uygulamalar için 20 MB'a sahip ucuz bir HTC telefonu olan birinin ihtiyaç duymadıkları sürücüleri barındıracak yeri yoktur.

ve güncelleştirilmiş OS sürümünü önyüklemek için önyükleyiciyi yapılandırın

Önyükleyiciler ayrıca aygıtlar arasında çılgınca değişir; tek bir üreticiyi kullanmak için tüm üreticileri gemiye almanız gerekir ve üreticilerin bu alandaki güçlerinden vazgeçmek istemeleri olası değildir.


3
… Ama çok modüler bir çekirdekle dağıtım yapabilirler ve daha sonra sadece gerekli olanları kurabilirlerdi. PC donanımı ayrıca buggy CMD640 IDE ile pentium'dan usb3 ile Core i7'ye kadar değişir. VendorIS'leri okuyan yükleyici yapabilirler: Cihazdaki mevcut işletim sisteminden DeviceID'ler ve daha sonra sadece QEMu üzerindeki çekirdeği derler ve yeni şeyler ile cihaza aktarırlar. Bir kişinin sadece belirli bir cihaz için yeterince iyi bir çekirdek yapmak için menuconfig'i kullanması mümkün olsa bile, doğru değil, bu bazı komut dosyaları tarafından otomatik olarak yapılabilir.
Alex Bolotov

1
@OleksandrBolotov: Linux çekirdeğinin bir derleme çalıştırdığınızda derlenen çok sayıda açık kaynak sürücü uygulaması içerdiğini unutmayın. Mobil cihazlar tarafından kullanılan sürücülerin büyük çoğunluğu tescillidir, bu yüzden Android'i yeterince zaman verilen herhangi bir cihaz için kaynaktan oluşturabilseniz bile, tüm sürücüleri uygulamanız gerekir. Buna ek olarak, Google bunu kendileri yaparlarsa fikri mülkiyet anlaşmaları yapabilir (kesin olarak bilmiyorum ama kesinlikle çeşitli üreticilerle olan sözleşmelerinde olabilir).
eldarerathis

2
@OleksandrBolotov Kesinlikle onlar kabul olabilirdi sorunları hafifletmek için bir şeyler yapmak, ama sadece onlar değil neden konular olduğunu varsayabiliriz). Bence daha fazla spekülasyon yapmak kapsamımızın ötesinde olacak.
Matthew,

2
Evet, tl; dr bu bir sürücü sorunu. Birisi sürücüleri yapmak zorunda.
Bryan Denny

Tasarım veya kendi başına mükemmel senaryoya göre, çekirdek tüm sürücüleri içerecektir, Android OS evrenselken, her ikisi de ayrı ayrı yanıp sönebilir veya stok bellenimi olarak bir paket halinde birlikte yanıp sönebilir (bugün çok şey görüyoruz). Çekirdek işletim sisteminden ayrıldıysa, çekirdeksiz AOSP'yi doğrudan üretici çekirdeği ilk önce yanıp sönen herhangi bir aygıta flaşlayabilir miyiz? Belki bu zaten var mı? Idk
Aaron Gillion

3

İstediğinizi sağlamak için, işletim sistemine ek bir donanım katmanının (veya daha sağlam bir soyutlama ) eklenmesi gerekir, böylece donanıma daha az sıkı bir şekilde bağlanır. Bunu eklemek, daha az bellek gerektiren ve daha az yedeklemeli bir platformda daha fazla CPU döngüsü tüketecektir.


2

Google'ın Oracle ile devam eden davası!

Google'ın Android'i PC'lere getirmek için bir planı var - ancak öngördüğünüz gibi değil: Google, Android yürütme ortamını Chrome'a ​​eklemek istiyor. Android, PC'lere yüklenebilir hale getirilerek çok fazla işle çalışabilir, ancak bunun yerine Chrome'a ​​getirilmesi, hemen tüm bilgisayarların% 25'ine kolayca dağıtılabileceği anlamına gelir (% 25, ​​Chrome'un ~ pazar payıdır).

Bana inanmıyorsanız, Google'ın davadan uzak durmak için savaştığı sigara tabancası e-postasına bakın - Google, Chrome için Java'ya ihtiyaç duyar.

Davayı kaybederse Google'ın aniden Java'yı düşüreceğini önermiyorum - bunu yapmak için Java'ya çok fazla bağlılar - ama en azından Java'yı kullanma koşullarının daha önce ne olacağını bilmek istiyorlar buna bağımlılıklarını önemli ölçüde artıracak bir adım atıyorlar.


1
Google, Android Inc. tarafından uzun zaman önce alınan kötü kararlardan muzdariptir. Bu, yeni işletim sisteminde uygulama geliştirme için Java'yı kullanmak için korkunç bir fikirdi. Java'nın sadece tescilli bir tuzak olduğu yeterince açık değil miydi ve Dalvik için java olmayan VM bayt kodu yapmak zorunda bile değillerdi. Sanırım yönetimde her şeyi açıklayan hainler var.
Alex Bolotov

1
Görünüşe göre, Android yürütme ortamını Chrome'a ​​eklemek, eğer gidilecek bir şeyse o kadar zor olmayabilir ... bluestacks.com - Windows masaüstünde çalışan Android uygulamaları!
Kaptan Toad

2
Tüm bunlar için herhangi bir kanıtınız var mı yoksa sadece çılgınca spekülasyon yapıyor musunuz?
Dan Hulme

Kesinlikle, bu cevabı yazdığımdan beri çok şey değişti. En önemlisi Pachai, Google'daki Rubin ve ilgili kuruluşun yerini aldı. Bundan sonra tüm işaretler değişiyor gibiydi ve IO13, IO12'den çok farklıydı: açıkça Chrome'u kendi başına bir mobil platform olarak itiyorlar, bu yüzden artık Android'i Chrome'a ​​getireceklerine inanmıyorum.
Tom

1

Google dışındaki kişiler bunu zaten x86 platformuna taşımak için çalışıyor. Eğer check out Android-x86 Projesi çeşitli donanım aygıtlarının sınırlı sayıda da olsa mevcuttur kurar görebilirsiniz. Birkaç görüntüyü indirmeye ve bilgisayarımdaki VirtualBox'ta çalıştırmaya çalıştım (Dell Latitude D520'de Debian'a dayalı CrunchBang Linux) ancak yüklenemedi. Yine de yapabilirsin. GL!

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.