Telefonumun dahili deposunu yönetmek için ne yapabilirim?


108

'Dahili depolamada düşük' bildirimini görmeye alışkın değilseniz, telefonunuzun dahili belleğinin bu kadar çabuk dolmasını önlemek için ne yapıyorsunuz?

Ayarlardaki 'SD Kart ve Telefon Depolama' menüsü, bana ne kadar boş olduğunu anlatmıyor. Ve gerçekten pek çok uygulama yüklü değil. Telefonumdaki en iyi 5 depolama alanı uygulaması Gmail (18.6 MB), Twitter (17.5 MB), Facebook (12.55 MB), Haritalar (9.63 MB) ve Swype (6.06 MB) şeklindedir.

Yani, dahili telefon depolamasını izlemeye yardımcı olacak uygulamalar (Astro gibi normal dosya yöneticileriniz dışında) dışında uygulamalar var mı? Telefonumun depolama alanını minimumda tutmak için yapmam gereken bir şey var mı?


FWIW, Twitter (kullanmadığım) ve Seesmic (kullandığım) kombine yaklaşık 5,3 MB, Gmail'im (manuel senkronizasyon için ayarlanmış) 2,29 MB'dir. Bu bir Nexus One'daki Android 2.2'dir. Her nasılsa, sadece bu iki alanda 30 MB'a kadar kaybediyorsun (36.1MB - 7.6MB). Ayrıca, eğer 2.2'sindeyseniz, uygulamalarınızdan hangisini SD karta taşıyabileceğinizi görün.
CommonsWare

2.2 yaşıyorum. Yapabileceğim tüm uygulamaları SD karta taşıdım. Seesmic veya Twidroyd'ı denemek zorundayım. Twitter resmi bir uygulama yayınladığından beri kullanılmamış.
kchau

Android'in kişisel alan sınırınızı nasıl hesapladığını görün: code.google.com/p/android/issues/detail?id=4991#c145
OneWorld

Yanıtlar:


102

Hem dahili depolama alanımı hem de SD kartı ne kullandığını görselleştirmeye yardımcı olan DiskUsage adlı bir uygulamayı kullanıyorum.

Google Play'den ekran görüntüsü


DiskUsage muhteşem, ancak root erişimine sahip olmadığı ve bu nedenle gizemli "Sistem Verileri" klasörünün içinde göremeyeceği, çünkü benim durumumda 4 GB olan gizemli bir klasörü göremiyor. Bu çok büyüyerse ne yapılması gerektiği konusunda başka yerlerde tartışma var, ancak kesin bir şey bulamadım.
Jess Riedel

12

Verdiğiniz uygulamaların çoğu büyük çünkü verileri saklıyorlar. Uygulamaların kendisi o kadar büyük değil. İnsanları büyük uygulamaları kontrol etmeleri konusunda cesaretlendiririm (ayarların yönetilen uygulamaları alanında boyuta göre sıralayabilirsiniz). Muhtemelen, verileri temizleyebilir ve boyut miktarını kolayca azaltabilirsiniz. Bu uygulamalar için kullanılan verilerin çoğu, özellikle eski ve e-postalarınızda olması gerekmeyen e-posta ve verilerdir.


2
“Uygulamaları Yönet” e gitmek ve bir uygulama önbelleğini temizlemek çok yararlı olabilir, ancak bu durumun kendisini yönetmesi gerekir.
ale

Evet, telefonunuzda daha az uygulama varsa, hangi uygulamaların verilerin çoğunu kullandığını kontrol etmenin en kolay yolu bu olacaktır.
Jasser,

Önbellek verilerini temizlemek, depolama kullanımını incelemek için sık sık "Uygulamaları yönet" ve "Depolama" alanlarını ziyaret ediyorsanız, bir ipucu. Bu ekranlara daha hızlı ulaşmak için masaüstü kısayollarını yapmak için sika524'teki QuickShortCutMaker'ı kullandım (uygulama üzerinden yap: Aktiviteler'i seçin; Ayarlar'ı seçin; etkinlik bitişini bulun * StorageSettingActivity ve * ManageApplications girişlerini; "dene" seçeneğini kullanın ve "oluştur" düğmesini kullanın). AOS 5.x'te, bu seçeneklerin birkaç dokunuş uzakta olduğunu gördüm, bu da birkaç dokunuş kazandırıyor. Sadece sık sık temizlik yapmam gerekiyor b / c Sadece minimum% 10 eşiğinin altına daldırmaya devam ediyorum.
Scott R,

9

Android'de Gmail depolama alanınızı daha iyi kontrol etmek için senkronize edilen gün sayısını ayarlayabilirsiniz. Kontrol, birçok insanın bakmayı düşünmediği bir yerdedir; "Etiketler" bölümünde. Orada senkronizasyonu belirli bir güne ayarlayabilirsin; 2 gün kullanırım. Günlük hacminize bağlı olarak 1 güne veya 10'a kadar çıkmanız gerekebilir.

Granüler kontrol de vardır, yıldızlı e-postalarınızı 4 gün boyunca saklayabilirsiniz, diğer her şey 2 gündür.

Her şey Gmail’in etiket kurulumuyla ilgili. Gerçekten bir gelen kutunuzun olmadığını, “gelen kutusu” olarak etiketlenmiş e-postalarınızın olduğunu düşünmek daha iyidir.

Umarım bu yardımcı olur! Değişikliği yaptıktan sonra senkronize olur ve depolama alanınızı hemen azaltır. Değişikliği yaptıktan sonra telefonu kapatıp açmanızı tavsiye ederim (tıpkı bir bilgisayar gibi, Android telefonlar zaman zaman yeniden başlatılması gibi).


2
Gerçekten yeniden başlatılması gereken herhangi bir ayar değişikliği buldunuz mu? Bir e-posta uygulamasında herhangi biri varsa, bu ciddi bir hatadır; Ben sadece bir e-posta programında bir ayar uygulamak için tüm telefonu değil, programı yeniden başlatmayı (ve hatta bu bir sıkıntı hatası bile) dururdum. İdeal olarak, yeni bir ROM'u yeniden kurmak dışında bir Linux'u yeniden başlatmak için hiçbir neden olmamalıdır; Başka sebepler ise genellikle bir hatadır.
Yalan

Güzel! bu seçeneği göremedim ......
Jasser

8

Ben APP2SD'nin büyük hayranıyım . Hangi uygulamaların SD'nize taşınabileceği ve önbelleğin kaldırılıp kaldırılamayacağı ile doğrudan gelir!


1
Bu işlev Gingerbread içine inşa edilmiştir.
James McMahon,

6

2 uygulama, DiskUsage ve Link2SD'nin bir kombinasyonunu kullanıyorum ve onlar hem Gingerbread'te hem de ICS'de depolama kullanımını korumama yardımcı oldular. Android'in dahili depolama yönetimi tesisinde yaşadığım sorunlar:

 1. Yalnızca uygulama yüklemesi tarafından kullanılan alanı gösterir (oyunlarda yaygın olarak kullanılan "kaynak" yüklemelerini saymaz)
 2. Yüklü uygulamalar listesinde bildirilen boyut önbellek kullanımını dikkate almaz (bu nedenle, şüpheli uygulamaların ayrıntılarını tahmin etmeniz ve incelemeniz gerekir)

DiskUsage, çok fazla alan kaplayan "kaynakları" bulmakta mükemmeldir ve bunları indiren uygulama kaldırıldığında bile geride kalabilir.

Ancak, yüklü küçük ve orta büyüklükteki uygulamalarınız varsa veya çevrimiçi kalan birçok uygulamayı kullanıyorsanız, Link2SD herhangi bir yanlış davranıştan birini hızlı bir şekilde bulmanızı sağlar. Yüklü tüm uygulamaların bir listesini gösterir ve bunları ad, sıralama tarihi, yükleme boyutu ("apk + dex + lib" seçeneği), veri boyutu, önbellek boyutu veya toplam (yükleme + veri + önbellek) ile sıralamanıza olanak sağlar boyut.

Link2SD uygulama listesi

Çok fazla önbellek kullanımı gösteren pek çok uygulamanız varsa, Link2SD, "Tüm önbellekleri temizle" seçeneğiyle hepsini bir kerede temizleyebilir.

Ayrıca, Gingerbread kullanıyorsanız, SD karta taşınan uygulamaların dahili bir hafıza üzerinde " dex " adı verilen bir parçasını sakladığını ve bu "dex" boyutunun bir uygulamadan diğerine değiştiğini unutmayın. Link2SD ile "dex" boyutuna göre sıralayabilir ve SD'ye taşınmasına izin verseler bile (bazı telefonlara bakmaya devam etseler bile), bazı telefonlarda yüklü kalmayacak kadar büyük uygulamaları hızla bulabilirsiniz. Veya diğer şekilde, "apk" veya "lib" ile sıralayabilir ve üst tarafa kadar gösterilen tüm uygulamaları SD'ye taşıyabilir (ve taşınmasına izin verebilirsiniz).


Evet link2sd telefon hafızasındaki boş alanı arttırıyor ancak telefonun köklü olmasını gerektiriyor
Jasser

4

Ayrıca, varsayılan GMail uygulamasını K9 posta istemcisi ile değiştirmeyi de seçebilirsiniz - ana artı nokta, diğer POP3 / IMAP4 hesaplarını idare edebilmesinin yanı sıra, e-posta hesaplarınızın depolanmasını SD kartta saklamaktır - bu seçenek ilk erişim için biraz yavaş, ancak dahili belleğinizdeki alan birinci sınıf ise, o zaman bu yerden tasarruf sağlayabilir.

Ayrıca Tweetdeck veya Touiteur gibi diğer daha küçük Twitter müşterilerini ve hatta http://m.twitter.com VEYA http://m.tweete.net gibi web tabanlı bir mobil siteyi deneyebilirsiniz.

Bu, bir müşteri uygulamasına olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır.

WRT Swype, diğer sıradan klavyeleri tercih ediyorsanız, piyasada daha iyi Klavye / Akıllı Klavye vb. Gibi çok küçük boyutta olan, ancak kesinlikle Swype'ın işlevselliğine sahip olmayan bir bolluk vardır.


Gmail şeytan, IMAP4 istemcileri her zaman temiz bir şekilde idare edemediğim olmadan yaşayamayacağım birçok standart dışı özelliğe sahip.
Yalan Ryan

Eh, geçici çözümler vardır - bir iletiyi bir etiket klasörüne taşımak aslında bu iletiye bir etiket atar. Ayrıca, bir IMAP istemcisindeki bir iletiyi "işaretlerseniz", iletinin Gmail'deki yıldızlarla başlaması anlamına gelir (elbette, laboratuarlarda etkinleştirilmiş yıldız simgeleri varsa, diğer simgeleri atamanıza yardımcı olmaz)
Sparx

2

Re: Twitter uygulaması. İçinde bir şey değişmediyse (kullandığımdan beri birkaç sürüm var), tüm önbelleğini ayarlarında "uygulamaları yönet" e giderek temizleyebileceğiniz "veri" de depolar. Tüm verileri temizlerseniz, uygulamayı açmanız ve tekrar giriş yapmanız gerekir. Diğer uygulamalar, örneğin, TweetDeck, "önbellek" bölümünde bu şeyleri temizlemek daha kolay, ancak Twitter düzgün yapmıyor.


1

Dalvik önbelleğinizi temizleyin, özel bir rom yükleyin (siyanojen gibi) veya 'LinkApp2SD' adlı bir uygulamayla SD kartınıza uygulamaları zorlayın (Bu sekmeyi yeniden biçimlendirmek zorunda kaldım, ancak rootluysanız çalışmalı) ve G-sertifikalı bir telefona sahip). Ayrıca, telefonunuzu rootlamak istemiyorsanız, uygulama verilerinizi ve önbelleğinizi temizlemeyi veya artık kullanmadığınız uygulamaları kaldırmayı deneyebilirsiniz. Taşınabilecek havalı uygulamaları ve oyunları bulmak için web sitemin bloguna bakın.


1

Verilerimi ne yediğini görmek için daha önce belirtilen Disk2Usage programını kullandım .

Yapabilecekleriniz, cihazınızın ne olduğuna bağlıdır.

Telefonunuzun dahili deposuna ek olarak harici bir SD kartınız varsa, verileri düzenli aralıklarla taşıyabilirsiniz. Örneğin, kameram fotoğraf çeker ve bunları dahili depolama birimine kaydeder. Telefonumda (bir Epic 4G Touch) 8 megapiksel kamera bulunduğundan, bu resimler oldukça büyüyebiliyor, bu nedenle zaman zaman alan az olduğunda tüm fotoğraflarımı SD karta taşıyacağım.

Ayrıca birçok programın dahili bellekteki verileri önbelleğe aldığını da fark ettim. Küçük resimleri önbelleğe alan fotoğraf uygulamaları gördüm ve hatta Amazon'un App Store'u bu mağazadan indirdiğiniz tüm uygulamalar için APK'nin tamamını önbelleğe alır. Bu, çok fazla alan kaplayabilir ve kaldırmak için genellikle güvenlidir, çünkü uygulama gerekiyorsa, yeniden indirebilir. Büyük önbellek dizinlerini bulmak için yukarıdaki Disk2Usage uygulamasını kullanıyorum, sonra önbelleklenmiş dosyaları silmek için bir dosya yöneticisi uygulaması ( Solid Explorer gibi ) kullanıyorum.

Umarım yardımcı olur.


1

Klasörlerime bakmak için terminal öykünücüsünü kullandım (dahili depolama bölümlerine bakabilecek herhangi bir uygulama bulamadım - / data etc '

Bunun için süper izinleri (Sadece enterd yüzden köklü ediyorum gerektiğini unutmayın su)


1

Ayarların uygulamaları yönet alanında, kullanmadığınız uygulamaları seçin. Mümkünse bu uygulamaları kaldırın, eğer aşağıdaki yöntem değilse boyutlarını büyük ölçüde azaltacaktır. Kapatmaya zorla, önbelleği temizle, uygulama verilerini temizle, Güncelleştirmeleri kaldır, devre dışı bırak. Bu aynı zamanda tekrar büyümelerini de önler. Ayrıca android 4.x'te, sd'ye yazılan uygulamaların işlevi bozuluyor, örneğin sadece androidin kendisi. dosya yöneticisi sayesinde bu izni var. Ek olarak, yukarıdaki uygulamaların çoğu harika görünse de biraz yer kaplarlar. Bir Galaxy s5'e gönderiyorum, ancak birçok eski cihazın oynayabileceği 16 gb depolama alanı yok. Ancak, uygulama artıklarını algılayan ve bunları da kaldıran iyi bir temizleme uygulaması öneririm ve tabii ki bunu kaldırabileceğiniz böyle bir uygulamayı kullanmayı bırakmaya karar verirseniz, bu zaten amacına hizmet etti. Ayrıca HER ZAMAN şarkıları taşırlar,0

Bunu biraz daha güncel hale getirmek için, eksik bir parça ekleyeyim. Satırlar arasında, önceden yüklenmiş birçok uygulamanın oldukça aç veri olduğunu, hatta ihtiyaç duymasanız bile okuyabilirsiniz. Tekrar "kullanıcı alanı" tüketen güncellemeler alıyorlar. İşte burada gerçekleştirebileceğiniz bir adım:

 1. Ayarlara Gitme ›Uygulamalar
 2. "Tüm Uygulamalar" sekmesini seçtiğinizden emin olun (bazı cihazlarda: açılır listeden "Tüm Uygulamalar" ı seçin)
 3. Şimdi kendi kurmadığın uygulamaları yürü. Hiç kullanmadığınız ve kullanmayı planlamadığınız her biri için (fikrinizi daha sonra değiştirirseniz panik yok, adımlar tersine çevrilebilir):
  1. Girişlerine dokunun
  2. Uygulamanın artık çalışmadığından emin olmak için "durmaya zorla" ya (gri değilse) dokunun
  3. "Önbelleği temizle" ve "verileri sil" düğmelerine dokunun
  4. "Güncellemeleri Kaldır" etiketli bir düğme görürseniz, buna basın. Daha sonra… olarak yeniden etiketlenecek
  5. "Devre Dışı Bırak" düğmesine basın. Bununla ilgili bazı bilgiler için tag-wiki sayfamıza bakın .

Bu şekilde elde ettiğiniz şeyi:

 • Uygulamaların verileri tarafından kullanılan alanı boşalttınız
 • Güncellemeleri tarafından tüketilen alanı boşalttınız
 • Bunları devre dışı bırakarak, yeni veri oluşturmadıklarından ve ayrıca güncelleme almadıklarından

Gelecekte herhangi bir zamanda bu uygulamalardan birini geri almak istiyorsanız: Aynı yere gidin. Artık orada bir "Devre Dışı Bırak" düğmesini görmeyeceksiniz: Yukarıdaki işlem sırasında “Enable” olarak işaretlendiğini fark ettiğinizde, bir kez daha bastığınızı göreceksiniz. Buna bas. Uygulama yeniden etkinleştirilecek ve kullanılabilir durumda olacak ve güncellemeleri de tekrar akmaya başlayacak.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.