Android'de Zeroconf MDNS?


9

Android telefonumda Zeroconf mDNS sunucusu çalıştırmam mümkün mü? Linux'ta Avahi gibi bir şey .

Sormamın nedeni, telefona / telefondan dosya aktarmak için telefonumda bir SSH / SFTP sunucusu çalıştırmam. Şu anda yerel IP adresini ( 10.1.0.x) kullanarak bağlanmam gerekiyor ve IP DHCP yoluyla değişiyor. Telefonuma bir .localadres kullanarak bağlanabilmek istiyorum .

Dinamik DNS'nin çalışacağını düşünmüyorum, çünkü 10.1.0.xgenel NAT IP'mi değil , LAN adresimi (özel IP ) istiyorum.

Yanıtlar:


1

Telefonunuzu bağladığınız (muhtemelen kablosuz) LAN üzerinde herhangi bir kontrolünüz var mı? Bana öyle geliyor ki, sorunun ana kısmı, telefonunuzun LAN'ınıza her bağlandığında farklı IP adresleri almasıdır. Her zaman aynı IP'ye sahipse, bunu not edebilir, SSH istemcinize kaydedebilir veya bir HOSTS dosyası veya benzeri kullanarak diğer makinelerinizde bu IP'ye bir ad atayabilirsiniz.

Ağınızın kontrolü sizde mi, yoksa o kişiyi tanıyor musunuz? Siz (veya onlar) cihazınıza statik bir IP adresi veya ayrılmış bir IP adresi atayabilmeniz gerekir; böylece telefonunuzu LAN'a her bağlayışınızda her zaman aynı IP adresini alır.

Küçük, kişisel bir ağsa, bu sadece cihazınızın yönlendiricinizdeki kaydında bir ayar olur, bu daha büyük bir ağsa DHCP sunucusunda kurulur ve eşleşen bir ad kaydı dahili olarak da kurulabilir Size kalıcı bir ad vermek için DNS.


Teşekkürler, yaptığım şey buydu - Yönlendiricimdeki telefon için statik bir DHCP eşlemesi atadım ve sonra bu IP'yi yerel DNS sunucuma ekledim. Sorunu benim için çözdü, ancak başkaları için mutlaka çözmeyecekti.
Josh

Bir yorum olarak: Ağları sık sık değiştiriyorum, ancak yine de aygıtlarımın birbirlerinin adreslerini bilmesi için düzenleme yapmak istiyorum, bu yüzden bu genel bir çözüm değil. Android Zeroconf'u destekleseydi daha iyi olurdu.
rptb1

Bu çözüm evde iyi çalışıyor ... ama android cihazlarla ilgili şey taşınabilir olma eğilimindedir ... ve bu günlerde bilgisayarlar da öyle! :) Dizüstü bilgisayarımdan telefonuma bağlanmak, aynı ağ üzerinde olduklarında, kontrolümde olsun ya da olmasın, her yerde kolayca yapabileceğim bir şey. mDNS bu soruna yıllar önce bir çözüm sundu ... Android'den faydalanmak hala imkansız mı?
Josh

@Josh orijinal soru, belirli bir ağda keşfedilebilir olması gereken bir cihaza odaklandı, farklı ağlar (ve farklı ağ türleri) arasında dolaşırken çalışacak bir çözüme ihtiyacınız varsa, bu farklı bir sorudur. Lütfen sizinkini yeni bir soru olarak sorun ve ihtiyaçlarınızdaki farklılıkları belirten bu soruya tekrar bağlantı kurmaktan çekinmeyin.
GAThrawn

3

Şu anda Android'de Avahi arka plan programı yok ve ekli yamaların bulunduğu Avahi tracker'da # 354 numaralı açık bilet, Android için bir yapıyı mümkün kılmak için ele alınması gerekiyor.

Gerçekten gerekiyorsa manuel olarak oluşturmayı deneyebilirsiniz.


1
Android'de hala avahi arka plan programı yok mu? :)
Mazze

Vay canına, bu aynı zamanda gerçekten şok edici ve acıklı. Yukarıdaki bağlantı bu arada öldü, Avahi izleyicide böyle bir sayfa yok. Bu berbat, bu üzücü ve iyi bir mühendislik değil! Aslında Android'in bunu alamayacak kadar aptal olması nedeniyle her seferinde farklı bir IP girmem gerekecek.
Markus Bawidamann
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.