Ses seviyesi düğmelerinin davranışını ekran yönüne göre nasıl değiştirebilirim?


19

Acer Iconia A200'de, ekranın yönünü değiştirdiğinizde, ses seviyesi ayar düğmesi işlevi ters çevrilir. Manzara modunda, ses düğmesi sağ tarafta ve üstte iken, rocker üzerindeki 'aşağı' ses seviyesini azalttığını görürsünüz.

Şimdi, cihazı ses seviyesi ayar düğmesi sol üstte olacak şekilde 90 derece sola dikey yönde çevirin. Şimdi daha önce 'aşağı' olan aynı basın 'sağ' ve sesi YUKARI çeviriyor.

Başka bir deyişle, ses seviyesi ayarlayıcının hareketi cihazın yönüne duyarlıdır.

Bunu ayarlarda henüz kontrol etmenin bir yolunu bulamadım - bu davranışı değiştirmenin herhangi bir yolu var mı? Sonunda buna alışacağım, ama şu an beni batırıyor.

Eklendi: Zuul'un cevabını gpio_keys.kl dosyası hakkında konuştuktan ve bir bluetooth klavyesi aldıktan sonra, biraz deneme yaptım. Bluetooth klavye kullanırken, bluetooth ses açma / kapama düğmeleri tablet yönünden bağımsızdır. Bu yüzden ya biraz yazılım anahtarın nereden geldiğini kontrol eder ve uygun şekilde yeniden eşler ya da uygun değil, VEYA takas daha düşük bir katmanda (yani bir anahtar kodu haline gelmeden önce) gerçekleşiyor.

Yanıtlar:


2

Şu anda işler nasıl çalışıyor

Android işletim sistemi, basıldığında ne yapılacağını bilmek için ses düzeyi düğmelerini eşleştirmek için bir dosya kullanır:

Dosya:

/system/usr/keylayout/gpio-keys.kl

Ses seviyesi düğmeleri için iki satır içerir:

key 115 VOLUME_UP WAKE_DROPPED
key 114 VOLUME_DOWN WAKE_DROPPED

Tıpkı cihazdaki fiziksel konumları gibi "yönelim duyarlı" değildirler.

Karşılaştığınız sorun, diğer pek çok tablet sahibi, eylemdeki mantıksal konumla ilgili. Düğmenin aşağı kısmına basarsak, ses seviyesi aşağı inmelidir, ancak yönlendirmeye bağlı olarak, aşağı kısım ses seviyesini yükseltir.

Kullanıcıların basit bir "ses düzeyini düşürme" eylemi için "garip alışkanlıklar" oluşturmak zorunda kalmamaları için cihaz rotasyonunun bu gibi faktörleri hesaba katması gerektiğine inanıyorum. Ancak öte yandan, tabletinizdeki ses düğmeleri, kolay dokunma tanıma için üç yükseltilmiş nokta tarafından noktalanmıştır.


Köklü cihazlar için olası çözüm

Bu düğmelerin değiştirilebilmesi için "sistem düzeyinde" değiştirilmesi gerektiğinden, eylemin cihazdaki kök ayrıcalıklarıyla gerçekleştirilmesi gerekir.

Aşağıdaki iki çözüm, yönelime özgü senaryolarla başa çıkamasa da, düğmeleri en çok karıştığımız tablet yönüne ayarlayacak şekilde yeniden düzenlemekte fayda vardır:

 1. Uygulama: ButtonRemapper - Beta v0.2.4

  Donanım düğmelerini yeniden eşleme aracı. Ya da daha iyisi: Android'in anahtarları eşlemek için kullandığı anahtar düzeni harita dosyasını düzenlemek için genel bir araç.

  Yazarın kapsamlı ayrıntılarını içeren XDA Developers forum dizisi

  ButtonRemapper Ekran Görüntüleri


 2. Dosyanın Manuel Düzenlenmesi gpio-keys.kl::

  1. Bir kök Dosya Yöneticisi /system/usr/keylayoutile dosyaya gidin ve dosyaya uzun dokunun gpio-keys.kl;
  2. Açılır menüden "Özellikler" i seçin;
  3. rw-rw-rw-İçeriğini değiştirebilmek için dosya izinlerini olarak değiştirin;
  4. Yeni izinleri aldıktan sonra, dosyayı bir metin düzenleyicisiyle açın;
  5. Aşağıdaki iki satırı dosya içinde arayın:

   key 115 VOLUME_UP WAKE_DROPPED
   key 114 VOLUME_DOWN WAKE_DROPPED
   
  6. Anahtar numaralarını aşağıdaki gibi olacak şekilde değiştirerek satırları güncelleyin:

   key 114 VOLUME_UP WAKE_DROPPED
   key 115 VOLUME_DOWN WAKE_DROPPED
   
  7. Değişiklikleri kaydedin ve tabletinizi yeniden başlatın.

  Şimdi ses seviyesini artırma / azaltma düğmelerinin eylemleri portre yönünüze en uygun şekilde değiştirilmelidir.

  Geri almak için bu talimatları tersine çevirmeniz yeterlidir.

  Dosya düzenleme çözümü için krediler, thriveforums.org kullanıcı jbeige'i ile ilişkilendirilir .


Cihazınızın kılavuzunu , diğer tablet kılavuzlarını ve Android işletim sisteminin özelliklerini okuduktan sonra , sorununuzu çözmek için bulabildiğim en iyi çözümlerdir.


1
Sanırım soruyu biraz kaçırdınız. Görüyorsunuz, bu cihazda yönelim hassas. İki düğmem var - '1' ve '2'. Tablet üstteki düğmelerle yatay moddayken, '2' sesi azaltır ve '1' tableti kaldırır. Tablet portre modundayken sağdaki düğmelerle '1' sesi azaltır ve '2' tableti kaldırır. Bu yönelim hassasiyeti boyunda CİDDİ bir ağrıdır çünkü bu özelliğe sahip OLMAYAN diğer cihazlara sahibim, bu da cihazları değiştirdiğimde ses seviyesini değiştirmeyi çok zorlaştırıyor. Ayrıca, bluetooth klavyeler hakkındaki düzenlemelerime bakın.
Michael Kohne

1

Bu özellik ROM'un kendisinde pişirilir, bu yüzden şefin ROM'da ne pişireceğine tamamen bağlı olacaktır.

Volume rocker için çeşitli seçeneklere sahip CM9 ve AOKP gibi ROM'ları bulabilirsiniz - ancak rocker'ların değiştiği yerde bu tür cihazlarda statik kalmasını zorladım.


2
Lütfen CM ve AOKP pişmiş rom'ları ve geliştiricilerin şeflerini aramayın. Bir rom pişirmek, onu bir zip aracıyla değiştiriyor - önemsiz ve aşağı bakan bir şey.
RR

0

Düğme Kurtarıcı , cihazınızın tüm sabit tuşları için ekran yazılım tuşları sağlayacak bir uygulamadır. Köklü aygıt gerektirmesine rağmen, bazı özelliklerin köklü olmayan aygıtlarla çalıştığı iddia edilir. Ücretli sürüm, konumunu da içeren yazılım tuşlarını özelleştirmenizi sağlar. Lütfen bir deneyin.


Benim için bir çözüm değil - fazladan ekran kontrolleri eklemekten hoşlanmıyorum.
Michael Kohne
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.