Kabuk komutlarıyla ilgili belgeleri nerede bulabilirim? [kapalı]


18

Bir terminal programı aracılığıyla kabuk komutlarını kullanmak için, Android'de uygulandığı şekliyle komutların belgelerini, yardımlarını veya kılavuz sayfalarını nerede bulabilirim ?

Bunları cihaz üzerinden insanlarla paylaşmak güzel olsa da , PDF veya web tabanlı da iyi olur.

Terminalden "man" komutunu çalıştırdığımda bir hata alıyorum ve çevrimiçi olarak iyi bir kaynak bulamadım.@CiroSantilli provided 涌 低端 人口 六四 事件 法轮功 provided provided provided man man man provided provided provided provided provided provided provided provided provided provided provided provided provided provided link link link link link link link link link link link link link link link link link link link link link available available available available available available available available available available available available available available available available available available available available available available available available Ve cevaplar oldukça zayıf.
sancho.s Monica

Yanıtlar:4

Android'deki terminal komutlarının çoğu, toolboxprogram tarafından sağlanan standart Linux / Unix / POSIX terminal komutlarının sınırlı sürümüdür . Olmaması hemen dikkati toolboxolduğu cp(dosya kopyalama) komutunu kullanmanız gerekir cat file1 > file2bunun yerine. Kabukta çok fazla zaman harcarsanız busybox, daha zengin bir dizi standart POSIX komutu sağlayan yüklemek isteyebilirsiniz .

Burada android kabuk hakkında biraz bilgi var: http://benno.id.au/blog/2007/11/13/android-under-the-hood3

"Standart" Android kabuk komutlarının çoğunluğu / system / bin / dizininde bulunur ve bunların çoğu, meşgul kutusuna benzer, ancak GPL-2 lisanslama "" sorunları "" olmadan bsd lisanslı bir uygulama kümesi olan Toolbox'a bağlanır. . Araç Kutusu, Google'ın GPL koduna olan bağımlılığı ortadan kaldırmasına yardımcı olur ve küçük boyutlu ve belirli Android görevlerini hedefler. Son kullanıcı kullanımı için tasarlanmamıştır.

Stok android'de yerleşik kılavuzlar yoktur ve araç kutusu uygulamaları, komutlardan, araç kutusundan ve çevrimiçi olarak herhangi bir belge içermez. Çoğu kullanıcının standart POSIX türü araçları dikkate alacağı çok sınırlı kopyalardır. BSD-Utils'e daha çok benzer, bu nedenle BSD Util bayraklarının çalışma olasılığı daha yüksektir ve davranış BSD-Utils'e Posix'ten daha benzerdir. O zaman bile, Toolbox uygulamaları bu bayrakların çoğundan yoksundur.

Belgelere en yakın şey kaynak kodudur. Hangi, çoğu Android gibi, çevrimiçi kullanılabilir. Araç Kutusu kaynağının Froyo sürümü: https://android.googlesource.com/platform/system/core/+/froyo/toolbox
İhtiyacınız olan sürümü bulun.

Farklı üreticilerin kodu değiştirebileceğini unutmayın. Samsung'un Araç Kutusu, Motorola'nınkinden farklıdır. Samsung Galaxy S Toolbox, Samsung Sidekick 4g'den (Galaxy S tabanlı) farklı. Üreticiler kendi kullanımları için küçük uygulamalar ekleyebilir veya belirli amaçlar için varsayılan ayarları değiştirebilir. restartAraç kutusunda uygulaması o deve telefonda çalışacaktır ancak busybox restartözellikle yamalı sürece uygulaması, olmaz. Timeve Datefarklıdır. Başkaları da var. Bu nedenle Toolbox, Busybox veya tam GNU-Utils veya herhangi biriyle tamamen değiştirebileceğiniz bir şey değildir.


3

Eski Android sürümlerinde

Eski Android sürümlerinde kabuk komutları şunlardan biri olma eğilimindedir:

 • Android için özel olarak yeniden yazılmıştır ve Araç Kutusu'nun bir parçası olarak gönderilir. Toolbox'ın gerçekten herhangi bir yerde belgelenip belgelenmediğinden emin değilim.
 • Veya NetBSD'den kopyalandı. Öyleyse, komut Android için yeniden derlendi ve komut (ancak manuel sayfası değil) Android ile birlikte gönderilir.

Kullanım typekomut depolandığı yeri gösterecek şekilde ve ls -lgerçek bir ikili ya da sembolik bir bağ olup olmadığını söylemek için komuta. Araç Kutusu'na sembolik bir bağlantıysa, komutun Araç Kutusu'nun bir parçası olduğunu bilirsiniz.

killKabuk yerleşik olarak (bu normalde çalışacak olan sürümdür) ve içinde /system/bin(bu sürüm normalde asla çalıştırılmaz) gibi birkaç komut kullanılabilir . typehangi sürümün çalışacağını söyleyecektir.

Marshmallow ve üzeri

Android 6.0 "Marshmallow" ve geminin yukarı Toybox ve en sık kullanılan kabuk komutları çoğu ( cp, mv, ls, ve saire) Toybox oyuncak olma eğilimindedirler. Toybox oyuncakları normalde yerleşik yardım içerir; resmi manuel sayfalar dahil değildir.

Yine de, Toybox her şeyi içermez ve bu nedenle her şey Toybox tarafından sağlanmaz. Örneğin, Android 6.0'da bile fsck_msdos(yalnızca 32 GB veya daha düşük SD kartlarını kontrol etmek için kullanılması gereken) "Marshmallow" FreeBSD veya NetBSD'den alınmış gibi görünüyor. fsck_exfat(64 GB veya daha büyük SD kartların çoğunu kontrol edebilen) başka bir yerden alınır. Nereden emin değilim.

Kabuğunuz

Android'in modern sürümlerinde, kabuk mkshMirBSD Korn kabuğudur. Eğer mkshçalışıyorsa, o zaman öğrenmek için mkshgirin versiyon:

echo $KSH_VERSION

1

Bir Android Sanal Aygıtı (AVD) başlatmanızı, adb ile bağlanmanızı ve söz konusu Android kabuk komutunu çalıştırmanızı öneririm:

pdurbin@macbook ~$ cd /Applications/eclipse/android-sdk-mac_x86/platform-tools
pdurbin@macbook platform-tools$ ./adb -s emulator-5554 shell
# /system/bin/pm
usage: pm [list|path|install|uninstall]
    pm list packages [-f]
    pm list permission-groups
    pm list permissions [-g] [-f] [-d] [-u] [GROUP]
    pm list instrumentation [-f] [TARGET-PACKAGE]
    pm list features
    pm path PACKAGE
    pm install [-l] [-r] [-t] [-i INSTALLER_PACKAGE_NAME] [-s] [-f] PATH
    pm uninstall [-k] PACKAGE
    pm enable PACKAGE_OR_COMPONENT
    pm disable PACKAGE_OR_COMPONENT
    pm setInstallLocation [0/auto] [1/internal] [2/external]
[snip]

Birisi sadece kullanım ekranını yazdırmak için Android kabuk komutları vermek için bayrağı biliyorsa, lütfen bana bildirin. --Help, -help, -h, --usage vb. Denedim.

Koşmaya ls /system/binve ayrıca bkz. Http://developer.android.com/guide/developing/tools/adb.html#shellcommands


1

Android tarafından kullanılan kabuk komutları kümesi gibi görünüyor toolbox. Bu konudaki bilgiler merkezileşmiş gibi görünmüyor (bu benim için belirsiz görünüyor ), ancak etrafındaki bilgileri arayabilir ve bulabilir, ör.

http://www.all-things-android.com/content/android-toolbox-command-reference

Komut satırının "yoğun" kullanımı için BusyBox genellikle yerine geçmesi önerilir toolbox.

Krediler / İlgili:

/programming/3647014/how-can-i-get-information-from-the-shell-about-commands-available-in-android-she

/programming/41498651/how-to-execute-the-help-linux-command-on-android

https://github.com/jackpal/Android-Terminal-Emulator/wiki/Android-Shell-Command-Reference

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.