Bir Android cihazın RAM'ini yükseltebilir misiniz?


14

Eminim benim gibi birçok insan Nexus S (512MB ama sadece 300+ kullanılabilir) son derece sınırlı miktarda RAM tarafından rahatsız ve rahatsız, ben mevcut RAM miktarını artırmak için bir çözüm için tüm google aradım ve geldi boş (Takas dosyası uygulamaları denedim ama sadece benim sistemimin SD kart bölümlerini kırdı tam bir sıfırlama neden).

Bu soruna herhangi bir donanım çözümü olup olmadığını merak ediyorum. Daha büyük bir kapasite için çipi değiştirmek mümkün müdür? PC RAM'ini bir dimm'den çıkarmak kadar basit olmadığını anlıyorum, ancak akıllı telefonlardaki ARM panolarındaki çip düzeni için herhangi bir şema görmedim, bu yüzden RAM miktarını arttırmanın gerçekten mümkün olduğunu umuyorum gemide.


Takas alanı eklemek mümkün olabilir, bkz. G1'e Takas Alanı Ram'i Ekleme
nik

4
RAM'inizin geri kalanı işletim sistemi tarafından kullanılır, "kullanılamaz" tam olarak doğru değildir.
Matthew,

Keşke sadece diliyorum :(
Narayanan

Yanıtlar:


22

Yapamazsın. Çoğu akıllı telefon Çip Üzerinde Sistem olarak tasarlanmıştır; CPU, RAM, GPU, cihaz denetleyicileri vb. tek bir yongadadır. Böyle bir sistemde RAM'i güncellemek, birçok başka öğeyi değiştirmek anlamına gelir. Çipin sökülmesinden sonra geride kalan deliğe mükemmel şekilde uyan farklı özelliklere sahip bir çip bulmakta zorlanacağınızı belirtmemek gerekir; boyut kısıtlamaları nedeniyle, çipin etrafındaki bileşenler mevcut alana sıkıca oturacak şekilde tasarlanmıştır.


1
Buna ek olarak, donanım değiştirildi sahip, öyle yüksek mevcut sürücüleri bu donanımı ile çalışacak olası. Android'i yeni sürücülerinizle yeniden derlemeniz gerekir! Bu göründüğünden daha zor.
chromozonex

1
Ve "tasarımcıların yükseltmeleri neden mümkün kılmadığını" sorabilirsiniz. Temelde boyutuna iner. Yükseltilebilir RAM'i desteklemek, telefonun boyutunu, ağırlığını, vb.
Artıran

2
Google'dan Ara Projesi bu konsepti gerçeğe dönüştürebilir!
chromozonex

1
@chromozonex Google, Project Ara'nın CPU, RAM, Depolama veya hatta pili değiştirmenize izin vermeyeceğini açıkladı
Suici Doga

RAM'in nadiren CPU ve GPU ile aynı yonga üzerinde olduğunu unutmayın . Birlikte paketlenmiş farklı bir çip üzerinde .
Kasım'da iBug

4

Hayır değil. En azýndan sorman gerekiyorsa. Herhangi bir çipin değiştirilmesi birkaç bin dolar değerinde ekipman ve deneyim gerektirecektir. Doğru yedek parçayı aldığınızdan bahsetmiyorum bile.


??? Bileşen yongalarının değiştirilmesi, binlerce dolar değerinde bir şey gerektiren bir şey değildir. Takas etmeye çalıştığınız uyumlu bir yedek çipe ihtiyacınız var ve daha sonra uygun bir yeniden işleme istasyonuna, bazı lehim toplarına (veya yapıştırın) pimleri, akıyı ve bir tür kamera veya trinoküler hizalamak için uygun bir çip şablonuna ihtiyacınız var. çipi görmek için. Bunların hepsini 100 doların altında alabilirsiniz! Küçük bileşenleri lehimlemek lazer gerektirmez, sıcak hava aracıdır. Lehimi düzgün bir şekilde yerleştirdiğinizde ve yeterince akı kullandığınızda, lehim kelimenin tam anlamıyla kendi başına metal noktalara çekecektir.
James Anthony

4

Gerçek donanım: Hayır. Chip on System (SOC) 'dir ve yükseltilemez.

Ancak:

Bu amaçla Takas kullanabilirsiniz . Ancak, performans 10 sınıfı bir SD kartta bile büyük bir hit alacaktır.

Takas kısaca sanal RAM'dir . Takas ile, sabit sürücünün küçük bir kısmı bir kenara bırakılır ve RAM gibi kullanılır. Bilgisayar, RAM dolana kadar RAM'de olabildiğince fazla bilgi tutmaya çalışır. Bu noktada, bilgisayar etkin olmayan bellek bloklarını (sayfalar olarak adlandırılır) sabit diske taşımaya başlar ve etkin işlemler için RAM'i boşaltır. Sabit diskteki sayfalardan birine tekrar erişilmesi gerekiyorsa, RAM'e geri taşınacak ve RAM'deki farklı bir etkin olmayan sayfa sabit diske taşınacaktır ('değiştirildi'). Takas, diskler ve SD kartlar fiziksel RAM'den oldukça yavaştır, bu nedenle bir şeyin değiştirilmesi gerektiğinde, belirgin bir performans isabeti vardır.

Geleneksel takastan farklı olarak, Android'in Bellek Yöneticisi belleği boşaltmak için etkin olmayan işlemleri öldürür. Android işleme işaret eder, ardından işlem durumu hakkında genellikle küçük bir miktar belirli bilgi yazar (örneğin, Google Haritalar harita görünümü koordinatlarını yazabilir; Tarayıcı görüntülenen sayfanın URL'sini yazabilir) ve ardından süreç çıkışları. Bu uygulamaya bir sonraki erişiminizde yeniden başlatılır: uygulama depolama alanından yüklenir ve en son kapatıldığında kaydettiği durum bilgilerini alır. Bazı uygulamalarda bu, uygulamanın hiç kapanmamış gibi görünmesini sağlar. Bu, geleneksel takastan çok farklı değil, ancak Android uygulamalarının çok özel bilgiler yazmak için özel olarak programlanması, Android'in Bellek Yöneticisini takastan daha verimli hale getirmesi.

Bu yöntemle ilgili başka tuzaklar da vardır:

SD'yi USB yoluyla bağlamadan önce takas özelliğini kapatmanız gerekir, eğer takmazsanız swapfile aktif olduğundan ve sadece USB Depolama takma isteğini reddedecek şekilde okumaya ayarlanmış olarak sd'yi bağlayamazsınız.

TL; DR: Evet teoride, pratikte iyi değil!

Alternatif olarak KitKat daha küçük bir bellek alanına sahiptir ve 512 RAM cihazlar için optimize edilmesi gerekiyor, belki cihazınız için bir ROM için XDA'ya bakın ve bunun işe yarayıp yaramayacağını görün!


RAMDISK SDCard olan bir RAM SDCard gibi bir şey var mı
Suici Doga 31:16

@SuiciDoga hayır, böyle bir şey yok.
RossC

Belki birisi onları yapabilir
Suici Doga

0

Android cihazı mı? Elbette.
Bana kulak ver.

Android, herhangi bir Linux dağıtımı veya Windows gibi bir işletim sistemidir.
Android, x86 donanımında veya ARM kartlarında da çalışabilir. (Eh, genellikle ARM CPU'larda çalışır.)
Android-x86'yı dizüstü / masaüstü bilgisayarınıza koyabilirsiniz. Veya sanal bir makine. Her neyse.

Mesele şu ki, bir telefon donanımını yükseltmek istediğinizi de belirtmişsinizdir.
"SoC" leri kullandıkları için bu hiç de kolay değil. (Çip üzerinde sistem.)
Kara kutu gibi. Evet, bileşenleri tespit edebilir, sökebilirsiniz, ancak genişletemez / onaramazsınız.

Ama asıl soru için ... asıl soru, cevap: Evet.


0

Cevap 'HAYIR' bir akıllı telefonun RAM'ini kendiniz yükseltemezsiniz! Muhtemelen bilgisayarla karşılaştırıyorsunuz, çünkü bir bilgisayardaki RAM'i değiştirebiliriz, ancak akıllı telefonunuzla birlikte gönderilen boyutta sıkışıp kaldınız (:


RAM'i taklit etmek için harici SD karttaki takas dosyalarını ve bölümlerini kullanabilirsiniz, böylece cihazın RAM olarak düşündüğünü arttırır. O kadar hızlı olmayacak, yine de dağınık ve yetersiz. "Bu tür bir soru beni güldürdü" bu yüzden bunu reddettim. Tonu kibar tutalım. @ Deepak.pm gerçekçi bir şekilde takas edebilirsiniz, cevabı buradan görebilirsiniz: android.stackexchange.com/questions/22997/…
RossC

Beni güldürdüğünü söyleyerek sert değildim.
Abdul Jabbar

Dürüst olmak kaba görünüyor ve tam olarak doğru değil. Çoğu insan için yararlı olacak şekilde değil, cihazınızdaki RAM'i yükseltebilirsiniz. Link2SD, RAM kullanımı için Takas'ı kullanırken zaman zaman büyük bir isabet yaratır.
RossC

Evet, haklısın, daha çok meslekten olmayan biri olarak düşünüyordum.
Abdul Jabbar

0

Kesinlikle Android cihazınızda RAM yükseltebilirsiniz. (Daha önce yaptım). Ancak, bu çok iş ve çok pahalı. Bir dizüstü bilgisayarda olduğu gibi değiştirmek kolay değildir. Yeni parçalar sipariş ederken çok spesifik olmanız gerekir ve bazı cihazlar için RAM değiştirmeniz gereken tek şey değildir. Tabii ki, eğer üretici yaparsa, tabii ki yapabilirsiniz. Her şeyi yapabilirsiniz, sadece paraya, bilgiye ve kaynaklara ihtiyacınız var. Ancak çoğu insan için sadece yeni bir telefon satın almaya değer. Ama evet, bunu yapabilirsiniz - Blu Studio 6.0 ve bir Nexus cihazım için yaptım.


1
Bunu nasıl yaptın?
Suici Doga

-2

Bu mümkündür, ancak kendiniz uzaktan yapmak kolay değildir (deneyimli tamirci veya elektronik hobisi değilseniz). Ne yazık ki, cihaz üreticileri ürünlerin mümkün olan en hızlı teknik eskimesiyle ilgileniyorlar, bu nedenle bazı standart RAM yuvası takmayı kabul etmeyecekler, bu nedenle bu soruna yönelik donanım çözümü lehimleme gerektiriyor.

Örneğin bu site , Windows Mobile telefonu olan bir HTC Universal üzerindeki RAM yongalarının nasıl değiştirileceğini açıklar , ancak Android cihaz olarak da düşünülebilir ;)

Temelde RAM yongalarını değiştirmek yeterlidir. Uyumlu RAM çipini bulmak için önce cihazınızda hangi çiplerin olduğunu öğrenmelisiniz ve sökme raporları bu konuda yardımcı olabilir. Ardından, daha büyük uyumlu yongalara sahip normal bilgisayar RAM modüllerini bulmayı deneyebilirsiniz (RAM yonganızla ilgili veri sayfaları bu konuda yardımcı olabilir). Uyumlu RAM çiplerine erişilebiliyorsa ve iyi lehim becerileriniz varsa, bunları yeniden işleme istasyonu , ısı tabancası , havya kullanarak değiştirebilirsiniz veya elbette bazı tamirciden bunu sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.

RAM değiştirme işlemi hakkında herhangi bir sorunuz varsa bunları electronics.stackexchange.com adresinden sorabilirsiniz.


RAM'i değiştirseniz bile, ekstra RAM'i kullanabilmesi için CPU tarafından görülebilen bellek haritasını değiştirmek için BSP yazılımını da yamalamanız gerekir. Üreticinin sahip olduğu dahili spesifikasyonlara erişim olmadan, cihazı yapmaya çalışırken muhtemelen tuğla kullanırsınız. "RAM yongalarının nasıl değiştirileceğini açıklayan" site ölü bir bağlantıdır.
Dan Hulme

-2

SD karta genişletilen RAM Expander kullanın


5
Bu daha fazla RAM eklemez. Bir bağlantı da verebilir misiniz?
ce4

1
OP zaten takas dosya uygulamalarını denediklerini belirtti.
Dan Hulme
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.