“Telefonu kökten” ne demektir?


141

Bu cümleyi veya android forumlardaki değişkenleri (telefonlu köklendirme, vb.) Duydum ama ne anlama geldiğini bilmiyorum. Basit bir şekilde açıklayabilir misiniz?


2
Bunu daha derinlemesine anlamak için iki büyük kaynak: code.google.com/p/android-roms/wiki/Obtain_Root ve CyanogenMod Wiki . İkincisi, terimleri tanımlamak için harika bir iş çıkarır, bu nedenle amacınız CyanogenMod'u yüklememek olmasa da (ki bunlar da tanımlamaktadırlar :)), wiki anlayışınızdaki boşlukları doldurmanın harika bir yoludur.
Amanda,

Ölü URL. Cyanogenmod.com son zamanlarda ortadan kayboldu. Bunun yerine, wiki.lineageos.org adresini deneyin .
Camille Goudeseune

Yanıtlar:


106

Telefonunuzu 'köklendirmek', telefonunuzun dosya sisteminde idari haklara sahip olmak anlamına gelir (linux'ta, kök ana yöneticinin kullanıcı adıdır). Kök erişimiyle, telefona istediğiniz herhangi bir şeyi yükleyip kaldırabilirsiniz.

Telefonların çoğu, yapabilecekleriniz ve yapamadıklarınız konusunda sınırlı erişime sahiptir. Bu, mutlaka kötü bir şey değildir, çünkü kullanıcıların, özellikle işletim sistemi konusunda, yanlışlıkla telefonla uğraşmaması gereken bir şeyi kırmalarını önleyebilir. Bununla birlikte, birçok üretici, haklarınızı gerçekten de bu kadar kritik olmayan şeyler için de sınırlandırır ve telefonun kökünü kamaştırır.

Telefonunuza önceden yükleyemediğiniz birkaç gereksiz uygulama (yazılım yazılımı) varsa, köklendirme size bu yeteneği verecektir. Ayrıca, telefonunuzun üreticisi ve / veya cep telefonu sağlayıcısı, güncellemeleri sizin için kullanıma sunmadan önce Android'in daha yeni sürümlerine yükseltmenize izin verir. Ancak, köklemenin garantinizi geçersiz kılabileceği konusunda uyarılmalıdır.

Kökünüzün telefonunuzla yapmanıza izin verdiği konusunda daha fazla bilgi için bu soruya göz atın .


Güzel cevap ... 'Dediğiniz kısmı da beğeniyorum' Ayrıca Android'in daha yeni sürümlerine geçmenizi sağlayacak. Bunun için önerebileceğiniz herhangi bir iyi kaynak? (Umarım önceki cevabınızdan biri ..)
Jason Krs

Bloatware neden birçok kullanıcı için bu kadar önemli? Telefon iyi çalıştığı ve cihaz yazılımını devre dışı bırakabileceği sürece (onlara dikkat etmediğim için yapmıyorum), her şey yolunda olmalı.
aslaMind9

43

Telefonunuzu "köklendirdiğinizde", varsayılan olarak üretici tarafından kilitlenen, telefonun yönetimsel ayrıcalıklarını açarsınız. Bu iphone dünyasında "Jailbreaking" benzer.

Cihazınızı köklendirmek CPU'nuzun overclock veya underclock gibi şeyleri yapmanıza, telefonunuzun Amazon MP3 veya Corp Calendar gibi silmek istemediği önceden yüklenmiş uygulamaları silmenize, root erişimi gerektiren bazı uygulamaları kurmanıza, özel ROM'lar yüklemenize izin verir ...

Üreticiler, bunlarla sınırlı olmamak üzere, bir dizi nedenden dolayı bu seçeneklere erişmenizi istemiyor:

 • Belirli bir kullanıcı deneyimini kontrol etmek ve sağlamak istiyorlar
 • Bazı taşıyıcılar, belirli ücretlerin sizin için ödeme yapmanızı istediklerinden veya ağlarıyla uyumsuz olmalarından dolayı kilitlenmelerini gerektirir.
 • Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, telefonunuzu "kirletebilir" (yararsız hale getirebilir) veya en azından telefonunuzun neden çalışmadığını bilmek isteyen teknik desteği arayacağınız durumlarda yeterince sorun yaratabilirsiniz.

4
Bunlardan en önemlisi, kritik sistem bileşenlerini kaldırabilmeniz ve bir silme (yeniden yükleme) gerektirmenizdir. Bunu istemiyorlar. Çok fazla memnun müşteriler ve teknik destek aramaları :)
Dmitriy Likhten

1
@DmitriyLikhten Teknik desteğinden ve müşteri memnuniyetinden ziyade şişkinlik ve sürveyansta para kazanmaktan şüpheliyim .
insanlıkANDpeace

22

Kısacası, telefona yönetici erişimi sağlamak demektir. Telefonun normal bir (yönetici olmayan) kullanıcısının yapamayacağı şeyleri yapmak için.


22

Telefona kök (yönetici) erişimi kazanmak için.

'root', tam bir 'Sistem Yönetim Hesabı'nın eşdeğeri olan UID 0 olan kullanıcıdır.

Bir şey yapma iznin var demek. Her şey korumalı portları açmak (örneğin WiFi bağlantısı için), işletim sistemini ve tüm yazılımları güncellemek ve yükseltmek, işletim sistemini kendi yazılımınızla değiştirmek, makinedeki her dosyaya tam erişim ve aşağıdakileri de dahil olmak üzere herhangi bir dosyayı silme becerisini içerir. tüm işletim sistemi.


1
"işletim sistemini kendi yazılımınızla değiştirin" doğru değil. Yeni bellenimi güncellemek için kök gerekli değildir. İşlemi kolaylaştırabilir.
jiggunjer 20:15

15

Bu, her şeyde yapılan bir değişiklik. Özünde Köklenme Jailbreak. Siz bir kullanıcısınız, kendi telefonunuza yönetici erişiminiz yok. Köklenme, "kök" kullanıcısına erişim sağlama işlemidir. Bir kez kökünüz, yapabileceğiniz bazı eğlenceli şeyler var.

 • Sprint'in Nascar'ı veya NFL uygulamaları gibi "sistem" uygulamalarını kaldırın.
 • Wifi bağlantısı yapmak için Open Tethering gibi araçları kullanın (ücretsiz)
 • İşlemcinizi Underclock veya Overclock edin (SetCPU ile underclock yapmak, telefonunuz boştayken performansı gerçekten etkilemezken, pil kullanımının korunmasına yardımcı olur.)
 • Özel bir kurtarma aracı yükleyin.
  • Nandroid Backup - Çok temiz bir yedekleme yapmanıza ve gerektiğinde tam anlamıyla androidinizi bu noktaya geri döndürmenize olanak tanıyan android'inizin dahili hafızasını SD karta atar. Ayrıca, her biri 1 olmak üzere 2 yedek alarak işletim sistemlerini dakikalar içinde değiştirmenize olanak sağlar.

Son zamanlarda köklenme daha verimli hale geliyor ve 1 tıklama ile köklenme geldiğinde, çoğu insan için bir esinti olmalı, sadece kurup yarım saat boyunca çalışmasına izin verin.

Tek risk, telefonunuzu örmek (bazı kritik yazılımları berbat etmek, böylece başlatmayı veya bir düzeltmeyi kurmayı imkansız kılmak).


15

Yukarıdaki cevaplar zaten doğru, ancak sadece biraz referans için. Tüm Unix tabanlı sistemlerde, işletim sistemi tarafından kullanılabilen tüm işlevlere erişimi olan bir "kök" kullanıcı vardır. Bu çok güçlü (ve tehlikeli) bir ayrıcalıktır, çünkü bir kez kökünüz bir şeyi yapabilir ve yapabileceğinizlerin çoğu sistemi tamamen tahrip edebilir.

Bu nedenle, bir sunucuyu yönetirken genellikle onu root olarak yapmazsınız, böylece işletim sisteminden "um ... yapmak istemezsiniz!" Diyerek faydalanabilirsiniz. yanlışlıkla tüm sabit sürücüyü saat 3: 00'de temizlemenizi isteyin.

[EDIT] Cevabımı "Diğer cevaplarda" diyecek şekilde değiştirecektim ama sonra bunun etkisinin asılsız olduğunu (hala orada olduklarını varsayarak) saçma saptamayacağını anladım.

Metin editöründe bir grev görmüyorum, bu yüzden burada, "Yukarıdaki cevaplarda" yerine "diğer cevaplarda" demeliydim.


14
"Yukarıdaki cevaplar" gibi bir şeyi kendi cevabınızda kullanmamaya özen gösterin; Sonra reddedilir ve tekrar mantıklı. Ve sonra ayağa kalktı ve ....
Michael Paulukonis

1
@MichaelPaulukonis - ha .. şimdi kafam karıştı - yukarı mı yoksa aşağı mı olmalıyım?
Scotty.NET

1
Hiç bir fikrim yok. Dış sipariş parametrelerine bağlı olarak değişen göreceli terimler yerine, cevaplara bağlantılar sağlamak, afişlerin nazikçe dürtüsüydü.
Michael Paulukonis

7

Bu soru, bu sitede en çok izlenenlerden biri, ancak tüm cevaplar aynı diyor: "Yönetici haklarını almak, xyz ve abc gibi şeyler yapalım". İkincisi, gerçekten ilgili bir cevabın bir parçası değil ve aslında burada zaten bir soru var: köklü bir telefon ne yapabilir? .

Elbette köklendirme yönetici haklarına sahip olmakla eşittir, fakat biraz daha ayrıntı ekleyelim: yönetici haklarının Android'de nasıl uygulandığını . Teknik bir düzeyde, bir telefonu kurduğunuzda ne olur? Yeni bir program / uygulama kullanıma sunuldu: su . / System / xbin / klasöründe oturur ve kullanıcıların kök (aka admin) dahil olmak üzere farklı bir kullanıcı kimliğine geçmelerini sağlar.

Android uygulamalarında normalde kendi kullanıcı kimlikleri altında çalıştığını unutmayın. Yani 1) su varsa ve 2) bir uygulama kökü değiştirmek için kullanıyorsa, o zaman uygulama kök kullanıcının yapabileceği her şeyi yapabilir!

Köklenme yöntemlerinin tümü aynı değişikliği üretmez. Örneğin, birçok yöntem, su ikili dosyasının özel bir sürümüne sahip olan superuser.apk adlı ek bir uygulamaya dayanır. Bu, bir uygulama tarafından su çağrıldığında uygulamanın izin kontrol yöneticisi olarak işlev görmesine izin verir.

Su ve superuser'a (veya SuperSu) ek olarak, genellikle busybox, köklendirme komut dosyasının bir parçası olarak yüklenir. Bu üç dosya (teknik olarak meşgul kutusu bir dosya kümesidir) bir telefonu köklendirme hakkında konuştuğumuzda en yaygın kullanılan eklemelerdir.


su/ System bölümü yalnızca salt okunur olarak monte edildiğinden ve onu yazılabilir olarak (yeniden) monte etmek için kök haklarınız olması gerektiğinden (ve öyleyse yazma izinlerine ihtiyacınız olacaktır) yalnızca bir klasöre kopyalamanız önemsiz değildir .

Bunu yapmanın bir 'dolaylı' yolu, genişletilmiş işlevselliğe sahip bir kurtarma kullanmak, yazılabilir olarak bağlayabilir / sisteme bağlayabilir ve dosyalara kopyalayabilir. Çoğu durumda bu, çoğu stok kurtarmanın yalnızca belirli (OEM) dosyaları yamalamakla sınırlı olması nedeniyle, özel bir kurtarma işleminin yanıp sönmesi anlamına gelir.

Daha 'doğrudan' bir yol, bazı yanıp sönen araçları kullanarak yeni bir / sistem bölümünü (kök dosyalar ile) doğrudan flaşlamak olacaktır. Bu tür araçlar şunlardır:

 • odin (PC - yalnızca Samsung)
 • fastboot (PC - Genel Android)
 • flashify (app - Genel Android)

/ Sistem bölümünü telefonunuzdan - veya web'den bir görüntü dosyasını kopyalamak ve kök değiştirilmiş bölümü geri yüklemek oldukça kolaydır. Son olarak, ROM izin verecek şekilde derlenmişse (stok ROM'larında yaygın değildir), ADB'yi kullanarak bir kök kabuğu alabilirsiniz. Kök kabuğunu kullanarak, bölümleri yeniden monte etmek ve dosyaları istediğiniz yere kopyalamak çok önemlidir - eğer linux komutlarını biliyorsanız.

Bu basit yöntemler, kilidi açılmış / kilidi açılmış telefonlar için geçerlidir. Bir önyükleyici kilitlendiğinde, köklenme işlemi, cihazlar arasında farklılık gösterebilecek kıvrımlı bir süreç haline gelebilir, burada daha spesifik köklendirme bilgisine bakın . Bunun nedeni, önemli bölümlerde yapılan herhangi bir özel değişiklik OEM 'imzasını' kıracak ve bootloader'ın yüklemeyi reddetmesine neden olacaktır (bootloop). Veya, bazı durumlarda bootloader sadece değişiklikleri geri alır.


" Son olarak, ROM izin verecek şekilde derlenmişse (hisse senedi ROM'larında yaygın değildir), ADB'yi kullanarak bir kök kabuğu elde edebilirsiniz. " - ROM'un tamamı bundan sorumlu değildir, yalnızca çekirdeği budur. Çekirdekte değişiklik yapın ve makinenizde çalışan güvensiz adbd (adb root, yani) olur.
Firelord

" önemli bölümlerde yapılan herhangi bir özel değişiklik OEM 'imzasını' kıracak ve önyükleyicinin yüklemeyi reddetmesine neden olacaktır (önyükleme). " - burada Google’ın talimatlarına göre , imza uyumsuzluğu durumunda, önyükleyici benzer bir uyarı vermemelidir. kullanıcının işletim sistemine önyüklemeyi reddetmesi. Neden bir önyüklemeye neden olur?
Firelord

@Firelord Önyüklemenin ADB kök iznini kontrol eden bölüm olması konusunda haklısın. Ama fazla netleşmek istemedim. Düzenlemeler önermek için çekinmeyin.
jiggunjer

@Filelord Bootloop ile ilgili olarak: kilitli bir bootloader'ın bir uyarı vermesi (ve boot etmeye devam etmesi) nedeniyle köklenme kolay olacaktır. Kilitli cihazlarda basit bölümün yanıp sönmesinin nedeni, bootloader'ın bir değişiklik tespit etmesidir. Yoksa bir şey mi kaçırıyorum?
jiggunjer
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.